قدم به قدم تا طراحی خانه خودمان

آشنایی با روند طراحی دکوراسیون 
 
آیا تا به حال وارد خانه ی قدیمی شده اید؟ مثلا خانه ی پدربزرگ  یا مادر بزرگ تان؟ قطعا حس آرامش و امنیت متفاوتی را حس کرده اید؛ چیدمانی ساده و بی آلایش اما در اوج هماهنگی و یکدستی که همدلی را به محیط می افزاید و تقویتش می کند.  اما متاسفانه هر چه جلوتر آمدیم و باز زندگی مدرن برخورد کردیم، این حس کم رنگ شده است. زندگی در آپارتمان های عموما سفیدرنگ، با وسایلی که هماهنگی چندانی با هم ندارند. زندگی و مشغله های زندگی مدرن هم بیشتر ما را از تبدیل کردن خانه و حال و هوایش به آن چه که مطلوب مان است دور کرده است. هیچ کس بدش نمی آید تغییراتی در محیط زندگی و کار خودش به وجود بیاورد. خب، نکته مثبت اینجاست، که امروز در مبحث طراحی داخلی، انواع سبک ها و مدل هایی وجود دارند، که به ما کمک می کنند تا صفا و حس و حال خانه های مادر بزرگ و پدربزرگ گرفته، تا چیدمان بر اساس علایق و حتی آرمان های خودمان را داشته باشیم. 
بنر آموزش دکوراسیون داخلی در آموزشگاه مجتمع فنی تهران آنلاین و حضوری

برای طراحی خانه از کجا شروع کنیم؟

در طراحی و چیدمان خانه، مهم ترین اصل که باید مورد توجه قرار بگیرد "ایجاد حس آرامش" در خانه است. این روز ها سبک زندگی ها به صورتی شده است که بیشترین زمان مان در خارج از منزل و درگیر مشغله های مختلف سپری می شود، و همه ی ما به مکانی نیاز داریم که در آنجا حس آرامش پیدا کنیم و بتوانیم برای ادامه فعالیت هایمان انرژی داشته باشیم. خانه بهترین گزینه برای بدست آوردن حس آرامش است. اگر خانه تان در شما و اطرافیان تان حس آرامش ایجاد نمی کند و دوست دارید این روند را تغییر دهید، موارد زیر کمک زیادی به شما می کنند. 

قدم اول؛ تهیه نقشه و لیست
نگاهی به کل خانه ی خود بیاندازید. اگر توانستید نقشه ساده ای از خانه خود تهیه کنید. می توانید از مقیاس یکصدم استفاده کنید.  تمام نقاط خانه ی خود را بررسی کنید. در آن نقطه ها بنشینید. در مقابل خود، در اطراف چه می بینید؟ چه احساس می کنید؟ نقاطی را که دوست دارید یادداشت کنید و قسمت هایی از خانه تان که طبق سلیقه شما نیست را در صفحه دیگری از دفترتان یادداشت کنید.
قدم دوم؛ لیست علاقه مندی ها
هر چیزی را که دوست دارید برای دکوراسیون منزل داشته باشد را لیست کنید. در این مرحله به قیمت ها و مشکلات تهیه آن فکر نکنید. در وبسایت ها و صفحه های اینستاگرام و پینترست چیدمان های مختلف را نگاه کنید، نه برای تقلید، بلکه برای گرفتن ایده. از چیدمان ها و دکوراسیون هایی که خوش تان آمد، اسکرین شات تهیه کنید و یا عکس بگیرید و در پوشه ای در رایانه خود بگذارید. 
سبک های دکوراسیون داخلی در آموزش های مجتمع فنی تهرن
قدم سوم؛ انتخاب سبک دکوراسیون 
قدم بعدی انتخاب سبک مورد علاقه تان برای دکوراسیون خانه است. آیا با سبک های معماری داخلی آشنایی دارید؟ هر سبکی تاریخچه ی شکل گیری و قواید خاص خودش را دارد. سبک ها محدودیت نیستند، بلکه امکاناتی هستند برای داشتن نتیجه ای مستحکم و یکپارچه که در کسی که با فضای ایجاده شده آن ها برخورد می کند، حس پنهانی از کمال و هارمونی به وجود می آورد. 

اگر اصلا با سبک های معماری داخلی آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم در کلاس های معماری داخلی مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک شرکت کنید. این کلاس فشرده در دو روز و   12 ساعت آموزشی برگزار می شود. این دوره آموزش آشنایی با سبک های معماری  به شما می تواند کمک کند تمام سبک های معماری داخلی را بشناسید. همچنین با تمامی متریال های روز دنیا نیز آشنا بشوید و در آخر می توانید مدرک دوزبانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را هم دریافت نمایید.

قدم چهارم؛ رنگ بندی
در این مرحله شما باید رنگ بندی دکوراسیون خود را مشخص نمایید. همان طور که می دانید هر رنگ ویژگی ها و تاثیرات خاص خودش را دارد. این که تم رنگی خانه ما چه باشد؟ از رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی، زرد استفاده کنیم و یا از رنگ های سرد مثل، آبی، سبز؟ انتخاب رنگ مناسب یکی از دشوار ترین و پردغدغه ترین انتخاب شما بعد ار انتخاب سبک خانه می باشد. اگر در آخر به نتیجه نرسیدید، می توانید از رنگ های خنثی مانند: سفید، طوسی، کرم و... استفاده کنید. این رنگ ها خنثی تر هستند و می توانند در شما حس آرامش ایجاد کنند. 
برای آشنایی بیشتر با کالیته رنگ ها می توانید از کتاب هارمونی رنگ اثر "بدید.ام.ولان- به ترجمه: مریم مدنب، انتشارات مارلیک" کمک بگیرید و یا می توانید مقاله ی تاثیر رنگ در دکوراسین را مطالعه نمایید.
رنگ بندی در آموزش های معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی تهران آموزشگاه معماری

نکات پایانی که باید مورد توجه قرار بگیرد...
چیدمان منزل به گونه ایی باشد که بتوانیم فضاها را جدا نگه داریم، مثلا فضای پذیرایی و فضای نشیمن را از یکدیگر جدا کنیم.
از اکسستوری های زیادی استفاده نکنیم.
تابلوهارا در مرکز دیوار با فاصله 57-60 سانتیمتر آویزان کنیم.
به تناسبات وسایل دقت کنید و سعی کنید وسایل با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.
این را همیشه بخاطر داشته باشید خانه ها قلب دارند و قلب آن ها آشپزخانه است، پس طراحی این فضا را به گونه ایی انجام دهید که بعد از مدتی برای شما خسته کننده نشود.
برای این که فضای منزل جلوه ی بیشتری داشته باشد هیچ وقت از نورپردازی غافل نشوید. در نورپردازی حتما رنگ ها گرم و سرد را در کنار هم استفاده کنید.
می توانید از عود و شمع برای تعویض حال و هوای خانه استفاده کنید. 
 
محیط خانه، امن ترین جای زندگی ما است. جایی که فارغ از استرس های دنیای آن سوی دیوار خانه، می توانیم پا روی پا بیندازیم و چای داخل استکان را مزه مزه کنیم. صدای موسیقی سنتی در هوا بپراکنیم و از عطر آرام دسته گل های زیبایی که برای تشکر از محیط خانه روی میز نهارخوری یا روی اپن آشپزخانه گذاشته ایم لذت ببریم. 
محیط خانه مان مهم است، برای آن وقت بگذاریم و برای زیبا شدنش هر سال چندبار برنامه داشته باشیم. از تغییرات کوچک گرفته تا تغییرات بزرگ و جسارت آمیز. در مقاله های بعدی بیشتر به مبحث معماری و دکوراسیون داخلی می پردازیم. 
 
 

به قلم غزاله فشکی 

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن اطلاعات دوره های معماری و دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی ونک کلیک کنید.