لزوم آموزش برای ورود به بازار بورس 
 

بورس و سرمایه گذاری در آن یکی از بحث های داغ نه فقط این روزها که شاید همه ی دوران مدرن بدل شده است. شاید "واندر بورس" کسی که در اوایل قرن پانزدهم میلادی صرافان شهر را جلوی درب خانه اش جمع می کرد تا کالا و پول و اوراق بهادار معامله کنند، در خوش بینانه ترین رویاهایش هم نمی دید که نامش این چنین در تاریخ بشر به یادگار بماند. 

امروزه "بورس" یا "بهابازار" به سازمانی گفته می شود که در کار قیمت گذاری، خرید و فروش کالا، اوراق بهادار و قراردادهای آتی بستر مناسب تهیه می کند. از این مقدمه ی کوتاه که بگذریم، قصد داریم در این مقاله، به مزیت سرمایه گذاری بازار بورس نسبت به بازارهای دیگر و لزوم آموزش برای آن بپردازیم. پس برویم سر اصل مطلب.

آموزش بورس ، نگه نداشتن پول
پول نگه ندار!
در وحله اول بیایید رقبای سرمایه گذاری در بورس را بشناسیم: 
امروزه نگه داشتن پول دیگر گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و سود سپرده های بانکی نیز توانایی حفظ ارزش پول را ندارند و سرمایه شما را همواره پایین تر از میزان تورم نگه می دارند.  بازار ارز هم با توجه به سخت گیری های دولت و بانک مرکزی دیگر بستر مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب نمی آید. 
گزینه دیگر بازار طلا و سکه است که می تواند فقط به عنوان پشتوانه و سرمایه ای باشد که در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. نکته دیگر بازار طلا این است که هیچ کالایی در دنیا به سرعت طلا، قابلیت تبدیل شدن به پول نقد را ندارد اما با توجه به نوسان قیمت طلا نحوه نگهداری طلا که خالی از خطر نیست و آن را آسیب پذیر می سازد و توجه به اینکه، اولین تاثیر بحران ها روی طلاست معمولا توصیه چندانی برای سرمایه گذاری در بازار طلا نمی شود. گزینه بعدی ورود و کسب درآمد در بورس است.
 
آموزش سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ، ورود به بورس چگونه است؟

ورود به بورس چگونه است؟

ورود به بورس از دو روش مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر است. درسرمایه گذاری مستقیم، شخص سرمایه گذار باید اقدام به خرید و فروش سهام کند. روش بعدی یا سرمایه گذاری غیرمستقیم به دو شکل صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی انجام می شود و برای افرادی است که وقت و دانش کافی برای انجام معاملات مستقیم در بازار بورس ندارند. در مقاله های آتی می خواهیم بیشتر به بورس و آموزش های آن بپردازیم. اما چرا آموزش بورس؟
 
 

دلایل اهمیت آموزش بورس

1.آموزش بورس کمک می کند تا سرمایه گذارها در پستی و بلندهای بازار سرمایه، تصمیم های خودآگاهانه تر بگیرند و احیانا با بروز رفتار هیجانی سرمایه و پول شان را به خطر نیندازند. به عنوان مثال ممکن است سرمایه گذار آماتور، با انتشار خبر کاهش قیمت و ارزش سهامی که خریده است، در وضعیتی احساسی دست به فروش سهام خود بزند تا به زعم خود از ضرر بیش تر جلوگیری کند. در حالی که با آموزش و افزایش آگاهی در هر وضعیتی از بازار با کنترل خود و بدور از احساسی گری، و با استراتژی و تحلیل می تواند تصمیم درست را نسبت به فروش یا عدم فروش سهام خود بگیرد. این تحلیل در زمان تصمیم به خرید و تعیین زمان دقیق ورود به یک معامله هم صادق است. 
داریم در خصوص لزوم آموزش حرفه ای برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار صحبت می کنیم. آموزشی که اگر نباشد یا درست نباشد، به احتمال زیاد به از دست دادن سرمایه شما در بازار بروس ختم می شود. بگذارید مثال دیگری بزنیم: گاهی سهمی در بازار بورس وجود دارد که وضعیتش منفی یا چندان جالب نیست ولی تنها کسی میتواند چهره واقعی این سهم را ببیند که قبلا تحلیل بنیادی در بازار بورس را دیده باشد و بتواند آن را تحلیل کند. از چشم او این سهم حکم معدنی از طلا دارد که فقط از چشم آدم های عادی پوشیده است. دقت به  این نکته خیلی مهم است که به صرف خواندن یک کتاب یا دیدن چند ویدیو به هیچ عنوان وارد بازار بورس نشوید و سرمایه خود را به خطر نیندازید.
 
2.دانش سرمایه گذاری و بورس را می توان مهارتی برای آینده نامید. بازار بورس اوراق بهادار شباهت بسیاری به  بازارهایی مثل بازار کریپتو یا رمزارزها دارد. کسی که در بازار بورس تجربه داشته باشد در آن بازارها هم به راحتی می تواند جا بیفتد.
3.بورس یک تخصص است و می تواند سرمایه های تان را رشد می دهد. شاید زمان نسبتا زیادی برای یک متخصص شدن در معامله های بورس نیاز باشد، اما با توجه به درآمدی که از  معملات موفق بورس می توان کسب کرد، می شود گفت که این بازار ارزش صرف وقت و انرژی را دارد. چرا که درآمدهایی می توان از این بازار کسب کرد که کمتر کسب و کاری امکانش را می دهد.
4.آموزش بورس می تواند توانایی و هوش مالی افراد در زمینه سرمایه گذاری و خرید و فروش  افزایش دهد و خرید و معاملات بورس را پر سودترکند و طور کلی هوش مالی شما را بیدار و تقویت کند.
در قسمت بعدی مقاله به مزایای دیگر بازار بورس در دنیای امروز می پردازیم. 
 

به قلم ناهید اسعدی
کاری از تیم تولید محتوای 
مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 

برای دیدن اطلاعات دوره بورس در مجتمع فنی ونک کلیک کنید. 
بنر دوره های بورس مجتمع فنی ونک