دپارتمان سینمای دیجیتال مجمتع فنی تهران نمایندگی ونک، در راستای اهداف فرهنگی آموزشی مجتمع و جهت بالا بردن سطح دانش و بینش در حوزه عکاسی، قصد دارد تا سلسله جلساتی را با عنوان،" پنج شنبه های عکاسانه" برپا نماید. بخش اول این سلسله نشست ها شامل 12 جلسه خواهد بود و از ساعت 16 عصر آغاز می شود و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت. حضور برای عموم علاقمندان این حوزه، ازاد و رایگان است و تفاوتی در حضور هنرجویان سابق و فعلی مجتمع فنی تهران با افراد غیر وجود ندارد. تنها نکته مهم در مورد حضور محدود بودن تعداد افراد شرکت کننده است، علاقمندان عزیز می بایست با شماره تلفن 88889796 داخلی 111 تماس حاصل نمایند تا ثبت نام تلفنی رایگان صورت پذیرد.
مدرس دور اول سلسله نشست های عکاسانه، علیرضا حیدری است. ایشان مدرس دوره های
عکاسی 
عکاسی مد
روتوش
و سینمای دیجیتال در نمایندگی ونک و نارمک و ... می باشند.


 موضاعات سلسله نشست های عکاسانه:

جلسه چهارم در تاریخ 96/05/26 با معرفی نرم افزار لایت روم در مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک، به آدرس:خیابان ولی عصر(عج) نرسیده به میدان ونک، کوچه 16 گاندی، پلاک 16 برپا می شود.

جهت رزرو و مشاوره میتوانید با شماره 88889796 داخلی 111 تماس بگیرید. همچنین میتوانید عدد  5  را به شماره 10002000010010 پیامک کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.برنامه هفته چهارم سلسله نشست های عکاسانه
 
مجتمع فنی تهران در چهارمین جلسه از سلسله نشست های " پنجشنبه های عکاسانه " خود قصد دارد تا پیرو نگرش های علمی آموزشی و بستر سازی علم آموزی و ترویج استفاده از سخت افزار ها و نرم افزارهای تخصصی عکاسی، گامی دیگر و بی رقیب برداشته و نرم افزار لایت روم را در این جلسه توسط مدرس این سلسله نشست ها، استاد علیرضا حیدری آموزش دهد. در مورد نرم افزار تخصصی  لایت روم همین را بس می دانیم که بگوییم این نرم افزار تولید شرکت ادوبی است و برای عکاسان و عکاسی جهت ویرایش حرفه ای عکس ها و در راستای عکاسی ناب و هنرمندانه تولید شده است.
مقاله فوق، بخشی از یک مقاله کامل و بلند درباره لایت روم و امکانات آن به شکلی جامع است که استاد علیرضا حیدری آن را نگاشته است.
دپارتمان سینمای دیجیتال مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک برای راحتی توانش مخاطبان خود آن را در چند سرفصل مجزا نموده و بخش به بخش آن را در وبسایت خود قرار خواهد داد. آنچه می خوانید مقدمه و معارفه نرم افزار لایت روم است .
 
 
بسیار خودمانی، در باره لایت روم
مقدمه، معارفه
 
نرم افزار لایت روم، یکی از چند نرم افزار قدرتمند خانواده ادوبی (Adobe) است که برای عکاسی و عکاسان تولید شده. ترجمه فارسی این نرم افزار مخالف تاریکخانه عکاسی آنالوگ است و آن را می توان روشن خانه یا اتاق نور نامید که البته شاید برداشتی از کتاب رولان بارت شهیر باشد به نام اتاق روشن. فارق از طنازی های نام این نرم افزار دوست داشتنی باید گفت که امکانات و ابزاری که در آن فراهم شده است بسیار هوشمندانه و کارآمد و ایجاد کننده خلاقیت در عکاسی و محدود کننده ای برای افرادی است که می خواهند عکس خود را به فتومونتاژ ها نزدیک نمایند. در این مقاله قرار نیست تفاوت های ادوبی لایت روم (Adobe Lightroom) و ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop)را بررسی نماییم بلکه قرار است درمورد نرم افزار تخصصی عکاسی و امکانات مهیج آن صحبت کنیم که همان لایت روم است.
نرم افزار لایت روم با ادوبی فتو شاپ لایت روم  نرم افزاری است که در نگاه اول مصرف کننده فارسی زبان خود را می ترساند و کمی گمراه می کند، اول به محض آشنایی نسبی با آن مخاطب را به کنکاشت و جستجوی بیشتر و کسب تعالیم کامل تر ترغیب می کند. این نرم افزار دوست داشتنی را می توان تنها نرم‌افزار تخصصی خانواده ادوبی دانست که در منو های خود هیچ گزینه ای به نام ذخیره‌سازی (save ) ندارد و به محض انجام یک کلیک و یا تغییری درعکس ایجاد می شود، اتوماتیک کار ذخیره سازی را انجام می دهد. ذخیره سازی در لایت روم ابتدا با ساخت یک کاتالوگ(catalog )  با پسوند (Lrcat ) انجام می شود. شما یک کاتالوگ می سازید و از این به بعد تمام پروژه عکاسی خود و یا آرشیو عکس خود را در آن وارد می کنید. به این عملکرد در لایت روم (Import ) گفته می شود. در طی عمل وارد کردن اطلاعات به نرم افزار شما مجاز هستید که فایل های فیلم و عکس را import نمایید و تمامی فرمت های عکس در این عملکرد خوانده می شوند مگر آنکه فایل ها ناقص یا دارای مشکل باشند. امکان متفاوتی که در این بخش خودنمایی چشمگیری دارد تبدیل عکاس های RAWبه DNG است و ما می توانیم به راحتی از دیجیتال نگاتیوها استفاده کنیم و آن ها را مورد ویرایش قرار دهیم و در آرشیو شخصی خود از آنها استفاده نماییم با این کار عمر و ماندگاری عکس هایمان بیشتر می شود و همچنین کیفیت عکس هایمان در بالاترین حد ممکن قرار می گیرد. پس از عملکرد import شما می توانید در صفحه Library عکس های خود را به شکل های مختلف تقسیم بندی نمایید و هر کدام را در فولدرهای مجازی و بدون ایجاد حجم های مگابایت و گیگابایتی ذخیره نمایید، همچنین ایجاد keyword یکی از امکانات بی نظیر  لایت روم است و البته در این میان نباید از منوی نمایشی people به راحتی گذر کرد.
 Develop
صفحه دوم لایت روم است که تمامی امکانات تخصصی تصحیح نور رنگ، وایت بالانس، تفکیک رنگ های اصلی و فرعی، تنظیمات توتالیته نورها، پروفیل اعوجاجات لنز، تنظیمات حذف نویزها و ایجاد شارپنس و امکانات دیگر در آن وجود دارد. البته ناگفته نماند که History همیشه پایدار لایت روم به همراه preset های رنگی و نوری و امکاناتی چند هم در این صفحه وجود دارند.
 
 
صفحات بعدی لایت روم را Map, Book, slide show, web تشکیل می دهند که درباره هر کدام به تفصیل در مقالاتی جداگانه سخن خواهیم گفت.


منتظر شما هستیم.