کسب درآمد از بازار فارکس

آیا تجارت فارکس می تواند شما را ثروتمند کند؟


اگرچه واکنش غریزی ما به این سوال یک 'نه' صریح خواهد بود باید این پاسخ را بررسی کنیم. اگر یک صندوق تامینی یا معامله گر ارز غیر ماهر هستید، معاملات فارکس می تواند شما را ثروتمند کند. اما برای معامله گر خرده فروشی متوسط، تجارت فارکس به جای این که راهی آسان به سوی ثروت باشد، می‌تواند بزرگراهی سخت برای زیان‌های هنگفت و فقر احتمالی باشد.

رویدادهای غیر منتظره

برای درک بهتر خطر معاملات فارکس، یک مثال نسبتاً جدید را در نظر بگیرید. در 15 ژانویه 2015، بانک ملی سوئیس سقف 1.20 فرانک سوئیس در برابر یورو را که به مدت سه سال برقرار بود، کنار گذاشت.  در نتیجه، فرانک سوئیس در آن روز تا 41 درصد در برابر یورو افزایش یافت.

حرکت غافلگیرکننده بانک مرکزی سوئیس صدها میلیون دلار ضرر به شرکت کنندگان بی شماری در معاملات فارکس، از سرمایه گذاران خرده فروشی کوچک گرفته تا بانک های بزرگ، وارد کرد. زیان در حساب‌های خرده‌فروشی سرمایه حداقل سه کارگزاری را از بین برد و آن ها را ورشکست کرد و FXCM را که در آن زمان بزرگترین کارگزاری خرده‌فروشی فارکس در ایالات متحده بود به مرز ورشکستگی کشاند.

رویدادهای غیرمنتظره یک باره تنها خطری نیست که معامله گران فارکس با آن روبرو هستند. در اینجا هفت دلیل دیگر وجود دارد که باعث می‌شود شانس‌ها در برابر معامله‌گری که می‌خواهد در معاملات بازار فارکس ثروتمند شود، بررسی می‌شود.

  بازی‌های عظیم فارکس، مانند اجرای جورج سوروس با پوند بریتانیا که بیش از یک میلیارد دلار درآمد برای او به همراه داشت، بسیار استثنا هستند و نه یک قاعده.

اهرم بیش از حد

اگرچه ارزها می توانند بی ثبات باشند، چرخش هایی مانند فرانک سوئیس فوق الذکر چندان رایج نیستند. به عنوان مثال، یک حرکت قابل توجه که یورو را از 1.20 به 1.10 در مقابل دلار آمریکا در طول یک هفته می برد، همچنان تغییری کمتر از 10 درصد است. از سوی دیگر، سهام به راحتی می تواند 20 درصد یا بیشتر در یک روز معامله شود. اما جذابیت تجارت فارکس در اهرم عظیم ارائه شده توسط کارگزاری های فارکس نهفته است که می تواند سود و ضرر را افزایش دهد.

از آن جایی که اهرم بیش از حد بزرگ‌ترین عامل خطر در معاملات خرده‌فروشی فارکس است، تنظیم‌کننده‌ها در تعدادی از کشورها آن را محدود می‌کنند.


ریسک نامتقارن برای پاداش

معامله‌گران باتجربه فارکس ضررهای خود را اندک نگه می‌دارند و زمانی که تماس ارزی آن ها صحیح است، آن را با سودهای قابل توجه جبران می‌کنند. با این حال، اکثر معامله‌گران، این کار را برعکس انجام می‌دهند و در تعدادی از موقعیت‌ها سودهای اندکی به دست می‌آورند اما سپس برای مدت طولانی متحمل زیان قابل توجهی می‌شوند. این همچنین می تواند منجر به ضرر بیشتر از سرمایه اولیه شود.

پلت فرم یا نقص سیستم

تصور کنید اگر موقعیتی بزرگ دارید و به دلیل نقص پلت فرم یا خرابی سیستم قادر به بستن معامله نیستید که می تواند هر چیزی از قطع برق گرفته تا بارگذاری بیش از حد اینترنت یا خرابی رایانه باشد، این وضعیت اسفناک را تصور کنید. این دسته همچنین شامل زمان‌های بی‌ثباتی می‌شود که سفارش‌هایی مانند توقف ضرر کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، بسیاری از معامله گران قبل از افزایش نرخ ارز در 15 ژانویه 2015، توقف ضررهای محدودی در موقعیت های کوتاه فرانک سوئیس داشتند. با این حال، این قیمت ها ناکارآمد بودند زیرا نقدینگی خشک شد، حتی زمانی که همه برای بستن موقعیت های فرانک اقدام کردند.

بدون لبه اطلاعات

بزرگترین بانک های معاملاتی فارکس، عملیات معاملاتی گسترده ای دارند که به دنیای ارز متصل شده اند و دارای لبه اطلاعاتی هستند (به عنوان مثال، جریان های ارز تجاری و مداخله پنهان دولت) که در دسترس معامله گران خرده فروشی نیست.

نوسانات ارز

مثال فرانک سوئیس را به یاد بیاورید. درجات بالای اهرم به این معنی است که سرمایه تجاری می تواند به سرعت در دوره های نوسانات غیرعادی ارز تخلیه شود. این رویدادها می توانند ناگهانی رخ دهند و بازارها را قبل از این که اکثر معامله گران فرصتی برای واکنش پیدا کنند، به حرکت درآورند.

بازار فرابورس

بازار فارکس یک بازار خارج از بورس است که مانند بازارهای سهام، متمرکز و تنظیم نشده است. این همچنین به این معنی است که معاملات فارکس توسط هیچ نوع سازمان تسویه حساب تضمین نمی شود، که می تواند منجر به ریسک طرف مقابل شود.


تقلب و دستکاری بازار

مواردی از تقلب در بازار فارکس وجود داشته است. مانند مورد سرمایه گذاری امن، که با بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه در سال 2014 ناپدید شد.

  دستکاری بازار در نرخ های فارکس نیز بسیار زیاد بوده و برخی از بزرگترین معامله گران را درگیر کرده است. برای مثال، در ماه مه 2015، پنج بانک بزرگ به دلیل تلاش برای دستکاری نرخ ارز بین سال‌های 2007 تا 2013، نزدیک به 6 میلیارد دلار جریمه شدند و مجموع جریمه‌های اخذ شده از این پنج بانک را به نزدیک به 9 میلیارد دلار رساند.

یک راه متداول برای فعالان بازار برای دستکاری بازارها از طریق استراتژی به نام شکار توقف ضرر است. این سازمان‌های بزرگ کاهش یا افزایش قیمت‌ها را تا جایی هماهنگ می‌کنند که پیش‌بینی می‌کنند معامله‌گران خرده‌فروشی دستورات توقف ضرر را تنظیم کنند. هنگامی که آن ها به طور خودکار توسط حرکت قیمت تحریک می شوند، موقعیت فارکس فروخته می شود و می تواند اثر آبشاری فروش را با شروع هر نقطه توقف ضرر ایجاد کند و سود زیادی را برای محرک بازار به همراه داشته باشد.

آیا تجارت فارکس سودآور است؟

تجارت فارکس می تواند سودآور باشد اما در نظر گرفتن بازه های زمانی مهم است. سودآوری در کوتاه مدت آسان است. مانند زمانی که در روز یا هفته اندازه گیری شود. با این حال، برای سودآوری در طول چندین سال، زمانی که مقدار زیادی پول نقد و سیستمی برای مدیریت ریسک دارید، معمولاً بسیار آسان‌تر است. بسیاری از معامله گران خرده فروشی بیش از چند ماه یا چند سال در معاملات فارکس دوام نمی آورند.

آیا فارکس ریسک بالایی دارد؟

اگرچه معاملات فارکس به درصدهای یک نقطه محدود می شوند اما ریسک بسیار بالایی دارند. مقدار مورد نیاز برای کسب سود در فارکس قابل توجه است و بسیاری از معامله گران دارای سرمایه بالایی هستند. امید این است که سرمایه آن ها منجر به سود شود، اما در اغلب موارد، موقعیت های سرمایه به طور تصاعدی زیان را افزایش می دهند.

آیا فارکس ریسک پذیرتر از سهام است؟

تجارت فارکس سبک معاملاتی متفاوتی نسبت به روشی است که بیشتر مردم با سهام معامله می کنند. اکثر معامله گران، سهام را خریداری می کنند و گاهی اوقات آن ها را برای سال ها نگه می دارند. در حالی که معاملات فارکس بر اساس دقیقه، ساعت و روز انجام می شود. بازه‌های زمانی بسیار کوتاه‌تر هستند و به دلیل اهرم‌ها، حرکات قیمت تأثیر بیشتری دارد. جابه‌جایی 1 درصدی در سهام زیاد نیست اما حرکت 1 درصدی در یک جفت ارز نسبتاً بزرگ است.

خط پایین

اگر هنوز می‌خواهید قدرت خود را در معاملات فارکس امتحان کنید، عاقلانه است که از چند محافظ استفاده کنید. اهرم خود را محدود کنید، ضررها را محدود نگه دارید و از یک کارگزاری معتبر فارکس استفاده کنید. اگر چه هنوز شانس های زیادی دارید، حداقل این اقدامات ممکن است تا حدودی زمین بازی را هموار کند.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های فارکس و بورس کلیک کنید