چگونه کسب و کار خیاطی راه اندازی کنیم؟

تقویت هنر خیاطی ممکن است سال ها طول بکشد. همان طور که اعتماد به نفس برای به اشتراک گذاشتن آن چه می سازید با دیگران ایجاد می کند. با این حال، بین دوختن هدیه ای برای دوستان و راه اندازی کسب و کار خیاطی تفاوت مشخصی وجود دارد.

اگر فکر می کنید که از ایده به اشتراک گذاری کار خود با دیگران الهام گرفته اید، نه تنها به کار خود بلکه به خواسته های مشتریان بالقوه توجه می کنید و جزئیات مالی استقلال اقتصادی را مدیریت می کنید، راه اندازی کسب و کار خیاطی برای شما مناسب است. 

قبل از شروع، باید مشخص کنید که دقیقاً چه نوع کاری انجام می‌دهید، از کجا می‌خواهید کار را شروع کنید و چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید تا با نیازهای اقتصادی کسب‌وکار بالقوه خود متناسب باشد.

علایق خود را شناسایی کنید

اگر می خواهید کسب و کار خیاطی را از خانه یا از ویترین فروشگاه شروع کنید، احتمالاً مدت زیادی است که خیاطی می کنید. به این ترتیب، باید ایده بسیار خوبی از این که در چه سبکی بهترین هستید و چه نوع خیاطی را بیشتر دوست دارید داشته باشید. دانستن مهارت خود و کاری که به بهترین شکل انجام خواهید داد ضروری است، زیرا امکان می دهد تصمیم بگیرید چه نوع محصولی را می خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید.

به عنوان مثال، هنگام شروع کسب و کار خیاطی، می توانید در یکی از زمینه های زیر تمرکز کنید:

کار تعمیر

آیا ترجیح می‌دهید وقت خود را صرف بستن دکمه‌ها، شلوارهای لبه‌دار یا به طور کلی بهتر کردن لباس‌های دیگران کنید؟ اگر چنین است، کار تعمیر ممکن است خط کسب و کار مناسبی برای تان باشد. بازار تعمیرات لباس استثنایی است. اگر تصمیم بگیرید خدمات خود را در این زمینه ارائه دهید، احتمالاً کار ثابتی خواهید داشت. همچنین به این معنی است که می‌توانید بیش از آن چه پیش‌بینی می‌کردید مشغول شوید و ممکن است نتوانید هر چند وقت یک‌بار روی خلاقیت‌های خود کار کنید. با این حال، اگر بیشترین رضایت را از کار تعمیر کسب می‌کنید و احساس می‌کنید می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید، تمرکز خود را بر فریلنسینگ قرار دهید.

طرح های سفارشی

آیا به دوستان خود پیراهن های سفارشی هدیه می دهید یا زمانی که می خواهند لباسی خاص و اصیل داشته باشند به سراغ شما می آیند؟ اگر چنین است،  طرح‌های سفارشی را در کانون توجه کسب‌وکار خود قرار دهید. طرح‌های سفارشی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی کار کنند: می‌توانید چندین هفته صرف دوخت لباس‌های عروسی شخصی کنید یا می‌توانید خط اصلی لباس‌های غیررسمی را طراحی کنید. باید بین الهام و انگیزه تعادل ایجاد کنید. زیرا راه اندازی کسب و کار در طراحی سفارشی، کار زیادی می طلبد.


مخاطب را بشناسید

هنگامی که محصول و نمونه های آن را در اختیار دارید، می توانید شروع به پرورش مخاطب کنید. شناخت مخاطبان می‌تواند به تحقیقات کافی، هم به صورت محلی، هم در منطقه و هم به صورت آنلاین نیاز داشته باشد. به رسانه های اجتماعی بروید و ببینید چه نوع افرادی محصولات مشابه را خریداری می کنند. روندهای بزرگ در حال حاضر چیست؟ رقبای آینده از چه نوع تبلیغاتی استفاده می کنند تا کالاهای خود را مطلوب تر نشان دهند؟ 

می خواهید کسب و کارتان را برای چه کسی تنظیم کنید؟ آیا می‌خواهید با مد آوانگارد کار کنید؟ در مورد سایز بندی فراگیر چطور؟  هنگامی که محصولی دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید، این مسئولیت شماست که آن را پیدا کنید. به انجمن های آنلاین بروید و در روزنامه محلی تبلیغ کنید. تا زمانی که محصولات را داشته باشید و تحقیقات انجام داده باشید، مردم به سراغ شما خواهند آمد.

خیاطی مستقل یا تعاونی

همچنین می‌خواهید تعیین کنید که آیا این سرمایه‌گذاری خوداشتغالی یکی از مواردی است که می‌خواهید به تنهایی آن را انجام دهید یا نه، می‌خواهید با کمک دیگران به آن بپردازید. تنها کار کردن، آزادی بیشتری نسبت به کار با افراد دیگر می دهد. اگر ترجیح می دهید خیاطی را خانگی انجام دهید، شاید بهترین کار این باشد که کسب و کار خود را کوچک نگه دارید و فقط به عنوان مدیر خدمت کنید. 

با این حال، اگر به دنبال توسعه هستید، ممکن است بخواهید با خیاطان همکار تماس بگیرید و ببینید آیا یک یا چند نفر از آن ها علاقه مند هستند تا چالش شروع کسب و کار را با شما انجام دهند. افراد بیشتر به این معنی است که هزینه های کسب و کار، برای ویترین فروشگاه یا مواد، به عنوان یک فرد آسان تر خواهد بود.


کسب و کار خانگی یا آزاد

همچنین مهم است تصمیم بگیرید آیا می خواهید کار خیاطی را در خانه انجام دهید یا می خواهید با ویترین مغازه شروع کنید. اگر به دنبال درک بهتر نحوه راه اندازی کسب و کار خیاطی بدون پول هستید، ممکن است کوچک نگه داشتن کسب و کار برای تان ساده تر باشد. می توانید در خانه خیاطی کنید و کالاهای خود را در وب سایت هایی مانند  Etsy، Redbubble  یا Society 6 بفروشید. اگر مقداری بودجه دارید یا اگر با چندین خیاط دیگر شریک شده اید ممکن است به اندازه کافی جاه طلب باشید که ویترین مغازه را اجاره کنید و به عنوان یک نام محلی در زمینه انتخابی خود فعالیت کنید.


هزینه های شروع کار خیاطی

هنگامی که سؤالات اساسی را از سر راه برمی دارید، باید در نظر بگیرید که چقدر مایلید برای راه اندازی کسب و کار خیاطی هزینه کنید. درست مانند زمانی که شخصی برای راه اندازی یک رستوران می رود، ممکن است بر اساس مقیاس کسب و کاری که می خواهید ایجاد کنید، مدتی طول بکشد تا شروع به ایجاد درآمد کنید.

باید فهرستی از تمام لوازمی که فکر می‌کنید به آن‌ها نیاز دارید تهیه کنید و میانگین هزینه‌های راه‌اندازی را محاسبه کنید.

برخی از هزینه های راه اندازی کسب و کار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

    چرخ خیاطی، برای دوخت های اولیه یا کارهای پیچیده تر

    نگهداری و تعمیر ماشین آلات

    ابزار برای خیاطی و تعمیرات

    یک آینه قدی

    اتوهای با کیفیت بالاتر و میز اتو مناسب آن ها

    هزینه های اجاره ویترین فروشگاه

    حق عضویت آنلاین برای فروشگاه های آنلاین

    مجوز فروش محصول 

مهم‌تر از همه، صرف نظر از شناسایی محصولی که می‌خواهید بفروشید باید بدانید به طور خاص، چقدر معتقدید که محصولات تان ارزش دارند.

در اینجا به تحقیق کمی بیشتر نیاز است. رقبای احتمالی برای خدمات و محصولات خود چه هزینه ای می گیرند؟

هنگامی که برای اولین بار در دنیای کسب و کار خیاطی شروع به کار می کنید، پس از انجام تحقیقات، سعی کنید نرخ ها را در همان محدوده فروشگاه های اطراف تعیین کنید. هرگز محصولات یا خدمات خود را ارزان نفروشید. زمان و کار شما ارزشمند است. به خودتان اجازه ندهید که صرفاً برای هماهنگی با افراد اطرافتان، هزینه کمتری برای کارتان دریافت کنید. خود را به عنوان یک خیاط که فقط به سود بالقوه علاقه مند است نشان ندهید، اما با ارزان فروشی نیز به کار خود بی احترامی نکنید.


در کسب و کار خیاطی از رشد شخصی نترسید

راه اندازی کسب و کار خیاطی، چه در خانه باشد و چه در یک فروشگاه شخصی، سازماندهی و تدبیر زیادی می طلبد. پس از این که مکانی را که می خواهید در آن کار کنید شناسایی کردید، باید سایر عوامل حوزه کاری خود را در نظر بگیرید. به طور متوسط و در طول یک هفته چقدر زمان را صرف پروژه های مشتریان خواهید کرد؟ می‌خواهید نسبت درآمد به حجم کاری چگونه باشد؟ چگونه می خواهید کالاها را تبلیغ کنید؟

این سؤالات را از خود بپرسید و در عین حال نکات ذکر شده قبل از این را نیز در نظر بگیرید. می توانید خودتان کشف کنید که چه نوع کسب و کار خیاطی برای شما مناسب است. به خاطر داشته باشید که وقتی کسب و کار خود را اداره می کنید یا هنر خیاطی تان را تقویت می کنید، هرگز از یادگیری دست نکشید.

  با گذشت زمان پاسخ های این سؤالات یا حتی پاسخ های بزرگ تری در مورد تغییر حوزه کاری مورد نظر خود بیابید. هیچ ایرادی در این نیست. هر کسی سزاوار فرصتی برای رشد است، به خصوص زمانی که جایگاه خود را در یک تجارت پیدا می کند.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره های دپارتمان مد  و پوشاک کلیک کنید