آموزش بازی سازی با موتور یونیتی


این روزها در مورد بازی سازی، نام موتور Unity بیشتر و بیشتر به گوش می رسد. یونیتی امروزه یکی از بهترین موتورهای بازی در این زمینه است. یونیتی برای ایجاد بیش از نیمی از برنامه های تلفن همراه استفاده می شود و برای 1000 مورد از محبوب ترین برنامه ها، سهم آن 65٪ است.

قبل از استفاده از این موتور بازی، مهم است که تمام جنبه های یونیتی، مزایا و معایب آن را مطالعه کنید تا در میانه توسعه بازی دلسرد نشوید. در این مقاله، یونیتی را به تفصیل بررسی می کنیم و مشخص می کنیم که چرا به طور گسترده برای بازی های موبایل از آن استفاده می شود و توسعه دهندگان در چنین پروژه هایی چه کارهایی را پشت سر می گذارند.

چرا موتور یونیتی هنوز یک گزینه خوب است؟

بیایید به این موضوع بپردازیم که چرا Unity هنوز در سال 2023 ارزش یادگیری دارد و چرا توسعه دهندگان بازی Unity هنوز تقاضای زیادی دارند:

    این موتور بازی به طور فعال در حال توسعه است و با هر نسخه ویژگی های بیشتری را دریافت می کند.

    طیف گسترده ای از پلتفرم های پشتیبانی شده از وب و دستگاه های تلفن همراه تا رایانه های شخصی و کنسول های پیشرفته را پشتیبانی می کند.

    یونیتی یکی از بزرگترین جوامع کاربران را دارد.

    ادغام با دنیای دات نت امکان پذیر است.

    یونیتی راه حل ها و گزینه های آماده زیادی را ارائه می دهد.

    یادگیری آن آسان است.

    با موتور و اکوسیستم خدمات انعطاف پذیر Unity، کنترل کاملی بر ایجاد، اجرا و بهبود بازی ویدیویی دارید.

نکات مثبت موتور یونیتی

سازگاری با سی شارپ و دات نت

موتور Unity از С# به عنوان زبان برنامه نویسی اولیه استفاده می کند. این موتور بازی دارای جامعه عالی، سطح ورودی پایین و منحنی یادگیری صعودی است. اما در عین حال، بسیار سخت‌گیرانه است و ویژگی‌های قدرتمند زیادی برای نوشتن کدهای پایدار و مؤثر دارد. همه این ها فناوری‌های Unity را برای برنامه‌نویسان مبتدی و حرفه ای عالی می‌کند. تعداد زیادی IDE برای C# با پشتیبانی عالی از Unity وجود دارد، به عنوان مثال: Visual Studio، Visual Studio ، Mac Rider

Unity  از یک نسخه سفارشی‌سازی‌شده Mono Runtime برای اجرای تمام اسکریپت‌ها استفاده می‌کند. آخرین نسخه Unity به برنامه نویسان امکان دسترسی به ویژگی ها و API های .NET Standard 2.1 را می دهد. این بدان معناست که بسیاری از کتابخانه های نوشته شده برای برنامه های معمولی دات نت ممکن است با Unity به عنوان یک پلاگین استاندارد .dll استفاده شوند. پشتیبانی از نسخه های مدرن تر دات نت برنامه ریزی شده است که باعث می شود موتور بازی Unity با اکوسیستم دات نت ادغام شود.


یونیتی اسکریپت بصری

تیم Unity تلاش زیادی می کند تا آن را برای بازی سازانی با مهارت های برنامه نویسی کم یا فاقد چنین مهارت هایی قابل استفاده کند. یکی از این ویژگی ها اسکریپت بصری است. این ویژگی امکان ایجاد منطق اسکریپت ها را بدون نوشتن کد فراهم می کند. اسکریپت ها با ترکیب گره ها ایجاد می شوند. یکی از نکات منفی این جنبه عملکرد بدتر نسبت به C# است. با این حال، به طور مداوم در حال بهبود است و یک موتور اجرای اسکریپت بصری جدید که عملکرد اسکریپت بصری را تقریباً با اسکریپت های C# یکسان می کند، در حال حاضر در حال فعال سازی است.

یونیتی گرافیک

در حال حاضر، موتور Unity دارای دو نوع  مدل گرافیکی است: رندر داخلی و اسکریپت پذیر. رندر داخلی روش قدیمی رندر یونیتی است. هیچ چیز خاصی در مورد آن وجود ندارد به جز اینکه برای مدت طولانی مورد استفاده بوده است.

از سوی دیگر، SRP  یک فناوری مدرن تر است. مزایای اصلی آن ماژولار بودن، سفارشی سازی و عملکرد بهتر است. سفارشی سازی حلقه رندر از طریق اسکریپت C# انجام می شود. در حال حاضر، دو گزینه پیش فرض برای اجرای SRP وجود دارد: رندر جهانی (URP) و رندر با وضوح بالا (HDRP).

URP  بر عملکرد بالا و قابلیت حمل به هر دستگاهی متمرکز است. این بهترین گزینه برای بازی های ویدیویی است که محدوده پایینی از دستگاه ها را هدف قرار می دهند یا به مصرف انرژی کمتری نیاز دارند.

از طرف دیگر، HDRP  دستگاه های با کارایی بالا را هدف قرار می دهد. این قابلیت موتور Unity بهترین جزئیات را ارائه می دهد و از جلوه های گرافیکی گران قیمت پشتیبانی می کند.

هر دو URP و HDRP از طیف گسترده ای از ابزارهای پس پردازش رندر پشتیبانی می کنند.

اما Scriptable Render Pipeline به URP و HDRP محدود نمی شود. قابلیت های سفارشی می تواند در صورت نیاز ایجاد شود یا هر یک از گزینه های موجود می تواند برای نیازهای خاص اصلاح شود.

مزیت اضافی SRP Graph Shader و Visual Effect Graph است. ابزاری است که تنها با ترکیب گره‌ها در یک محیط بصری با یک پیش‌نمایش فوری، امکان ایجاد سایه‌زن‌ها را بدون نوشتن کد فراهم می‌کند. Visual Effect Graph ابزاری برای ایجاد جلوه های بصری با کارایی بالا در یک محیط بصری مشابه است.


یونیتی پکیج مدیر 

موتور بازی Unity ابزارهای زیادی برای آسان کردن قابلیت ها و استفاده مجدد کدها دارد. در زیر به آن ها اشاره شده است:

Asset Store  

پلتفرمی است که توسعه دهندگان می توانند فایل ها یا کتابخانه های خود را به اشتراک بگذارند. آن ها می توانند این کار را به صورت رایگان انجام دهند یا قیمت تعیین کنند. برخی از بازی‌ها را می‌توان از صفر تا MVP فقط با استفاده از قابلیت های فروشگاه انجام داد. تمام منابع موجود در فروشگاه را می توان در پروژه کپی کرد و برای نیازهای شخصی سازنده بازی تغییر داد.

Package Manager  

ابزار متفاوتی برای اشتراک گذاری و استفاده مجدد از کد است. ایده اصلی مدیریت بسته این است که یک بسته را از یک منبع بیرونی به پروژه وصل کنید بدون این که مستقیماً آن را به پروژه چسبانید. برای انجام این کار چند منبع وجود دارد:

مخزن upm پیش فرض  Unity  

 این مخزن شامل برخی از پلاگین های ایجاد شده توسط موتور Unity است. اما به طور پیش فرض در پروژه گنجانده نشده است.

مخزن upm خود میزبانی شده

 شرکت ها مخزن خود را برای ابزارهای سفارشی ایجاد می کنند که می توانند به اشتراک گذاشته شوند. همچنین، یک openupm مخزن آزاد منبع باز وجود دارد که در آن بسیاری از توسعه دهندگان کتابخانه های خود را به اشتراک می گذارند.

هر مخزن git مانند GitHub یا GitLab بسیاری از توسعه دهندگان بازی، کتابخانه های خود را به این روش به اشتراک می گذارند زیرا ساده ترین است و نیازی به کار زیادی ندارد.

آرشیو مخصوص 

همه این ابزارها گزینه های عالی برای سرعت بخشیدن به توسعه بازی با استفاده از راه حل های موجود هستند.


نقاط ضعف موتور یونیتی

در اینجا برخی از رایج ترین مشکلات استفاده از Unity آورده شده است:

الگوها

یکی از رایج ترین مشکلاتی که توسعه دهندگان یونیتی ممکن است با آن مواجه شوند، قالب ها هستند. موتور یونیتی برای مهم‌ترین ویژگی‌های بازی، قالب ارائه نمی‌کند.

مجوز

Unity  یک موتور رایگان است که به بازی طراحی شده کمک می کند میلیون ها دلار کسب کند. اما برای استفاده از عملکرد کامل آن باید Unity Plus را خریداری کنید. یک نسخه ممتاز از موتور که دارای هزینه ماهیانه است. ابزارهای اضافی نیز باید خریداری شوند.

حافظه

بازی های یونیتی به رم بیشتری نیاز دارند و اغلب با صندوق زباله مشکل دارند. 16 گیگابایت رم برای یونیتی مقدار رضایت بخشی است.


با وجود این ایرادات، مزیت های موتور بازی Unity همچنان آن را به برترین انتخاب توسعه دهندگان بازی تبدیل می کند.

با موتور بازی یونیتی چه کاری می توان انجام داد؟

    طراحی بازی های سنتی تقریبا برای هر پلتفرمی.

    واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی Unity ابزارهای زیادی برای ایجاد چنین برنامه هایی دارد.

    از یونیتی می توان برای ایجاد افکت برای فیلم ها یا ساخت فیلم های متحرک استفاده کرد. تیم یونیتی راهنماهای ویدیویی کوتاهی برای نشان دادن قابلیت های این موتور بازی تهیه کرده است.

    پروژه های بازی با تجسم سه بعدی غنی.


مزایای یونیتی در مقایسه با موتور غیرواقعی

هر دو موتور عالی هستند اما اهداف متفاوتی دارند. ما امتیازات اصلی Unity را در مقایسه با موتور Unreal جمع آوری کردیم:

    قابلیت یادگیری و استفاده آسان

    زمان تکرار سریعتر

    ادغام بین پلتفرمی بهتر با Unity در دسترس است.

    موتور یونیتی از بازی‌های دو بعدی پشتیبانی می‌کند، در حالی که Unreal بیشتر سه بعدی محور است.

    وحدت جامعه فعال تری دارد.

    مقدار زیادی از دارایی های آماده برای استفاده

    ابزارهای زیادی برای استفاده مجدد از قابلیت ها و کد بین پروژه ها

    ماژولاریت و پشتیبانی از بسته ها

آیا موتور بازی یونیتی از موتور Unreal جلوتر است؟

بازی‌های مستقل ایجاد شده توسط Unity با داستان و گیم‌پلی فوق‌العاده در سال‌های اخیر ترند بوده است. آن ها علاقه گیمرهای سراسر جهان را به خود جلب کردند. موتور Unreal بیشتر در توسعه بازی های AAA استفاده می شود.

به علاوه، افراد بیشتری به سمت استودیوهای توسعه کمتر محبوب مانند Shadow Tactics و Cuphead متمایل شده اند. این به خاطر گیم پلی، داستان ها و خط داستانی منحصر به فرد آن ها است.

گودو نسبتا جدید است و در مقایسه با موتور یونیتی عملکرد بسیار نوپایی دارد. بهترین چیز در مورد Unity over Godot توسعه گرافیک سه بعدی شگفت انگیز و خروجی رندر آن است. اکثر توسعه دهندگان بازی، Unity را به دلیل امکانات رفاهی، انتخاب می کنند.

استفاده از کدام موتور بازی بهتر است؟

امکانات Unity و Unreal بسیار زیاد است. برای انتخاب صحیح موتور بازی برای پروژه ، ارزش آن را دارد که به هدف خود به عنوان یک توسعه دهنده بازی توجه کنید. آیا به پلتفرمر سه بعدی، FPS  و RPG علاقه دارید؟ در مورد پازل ها چطور؟ یا می خواهید بازی محبوب دیگری مانند Temple Run را توسعه دهید؟

کاملاً همه چیز به اهداف تعیین شده شما بستگی دارد. تفاوت بین دید و مقیاس بازی، مانند «کلش آف کلنز» یا «اساسین کرید» نیز به انتخاب موتورهای بازی بازمی‌گردد. در واقع، قبل از انتخاب، می توانید درک عمیق تری از Unity در مورد مزایای خدمات بازی موبایل Unity کسب کنید.برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

برای دیدن دوره یونیتی کلیک کنید