نکاتی در باب کاشت ناخن


ناخن به عنوان یک ساختار آناتومیک از فالانکس انتهایی انگشت در برابر آسیب محافظت می کند. از لحاظ تاریخی، به عنوان ابزاری برای محافظت و بقا عمل کرده است. همانطور که تمدن ها توسعه یافتند، به زینت دست  ها تبدیل شد. امروزه زیباسازی ناخن یک صنعت بزرگ است و لوازم آرایشی مختلفی برای ناخن در دسترس است. از جمله: سخت‌کننده‌ها، لاک‌ها، اکستنشن‌ها، ناخن‌های مصنوعی/حکاکی شده و تزئینات ناخن. عوارض جانبی ممکن است یا در حین انجام عمل نظافت ناخن و یا به عنوان واکنش به اجزای جداگانه لوازم آرایشی ناخن رخ دهد. این هم برای مشتری و هم برای تکنسین ناخن صدق می کند. به طور معمول، هر یک از مراحل شامل چندین مرحله و یک سری محصولات است. در این مقاله سعی شده است تا به صورت تخصصی در مورد خدمات ارائه شده، محصولات مورد استفاده و عوارض جانبی احتمالی مربوط به نظافت ناخن و لوازم آرایشی ناخن به طور جامع اطلاع رسانی و آموزش داده شود.

اولین استفاده از رنگ آمیزی ناخن به مصر و چین باستان برمی گردد. اولین لاک ناخن از سفیده تخم مرغ، گل و موم ساخته شد. از حنای طبیعی به عنوان رنگ کننده ناخن نیز استفاده می شد. رنگ‌های خاصی مانند قرمز، طلایی و نقره‌ای برای افراد سطح بالاتر انتخاب شدند و مردم عادی مجبور بودند از سایه‌های روشن‌تر استفاده کنند. در چین باستان، طلا و نقره نماینده سلطنت بودند. در حالی که قرمز و سیاه نشان دهنده قدرت و جسارت هستند، رنگ های کم رنگ نشان دهنده ضعف هستند. قدمت ناخن های مصنوعی به 600 سال قبل از میلاد مسیح به سلسله چو در چین می رسد، جایی که ناخن ها از طلا، نقره و سنگ های قیمتی ساخته می شدند.


لاک ناخن مدرن در سال 1920 توسط شرکت Charles Revson که امروزه به نام Revlon شناخته می شود، فرموله شد. آنها از رنگ مورد استفاده در ماشین ها برای فرموله کردن چیزی مشابه برای ناخن ها الهام گرفتند. لاک ناخن مدرن در سال 1932 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت.ویژگی های ناخن جذاب 

جذابیت ناخن یک پدیده ذهنی است. یک ناخن به طور کلی از نظر زیبایی در صورتی خوشایند در نظر گرفته می شود که دارای موارد زیر باشد:

    یک سطح براق صاف

    بدون کوتیکول آویزان یا پاره شده

    نوک فراتر از ناخن

    یک کانتور بیضی شکل به صفحه ناخن

    یک انحنای ملایم زمانی که از کنار قابل مشاهده باشد

    شفافیت به طوری که بستر ناخن صورتی به وضوح دیده شود

زیبایی ناخن را می توان با استفاده از سایه ها و رنگ های مختلف لاک ناخن بیشتر کرد.

مراحل مانیکور و پدیکور

محبوب ترین روش نظافت ناخن به عنوان مانیکور (برای ناخن های دست) و پدیکور (برای ناخن های پا) شناخته می شود.

قبل از استفاده از لاک ناخن، دست ها و پاها و ناخن ها تحت شرایط زیر قرار می گیرند:

    لاک قبلی با یک پاک کننده شیمیایی پاک می شود و ناخن ها با کاتر یا قیچی به طول لازم بریده می شوند.

    دست ها یا پاها در آب گرم با یک شوینده ملایم خیس می شوند تا صفحه ناخن و کوتیکول نرم شود و هرگونه کثیفی یا چربی از سطح پاک شود.

    سنگ پا برای از بین بردن هر گونه پوست خشن یا پینه ضخیم استفاده می شود.

    نرم کننده کوتیکول (مواد قلیایی مانند 0.4 درصد سدیم و پتاسیم هیدروکسید) به مدت 5 تا 10 دقیقه روی کوتیکول ها اعمال می شود. آنها پل های کراتینه دی سولفید را حل می کنند.

    کوتیکول با یک ابزار فلزی یا چوبی طراحی شده به عقب رانده می شود و سپس با کاتر کوتیکول کوتاه می شود.

    سطح ناخن با سوهان ناخن صاف می شود تا برجستگی ها صاف شود.

    دست‌ها و پاها شسته و خشک می‌شوند و یک کرم نرم‌کننده ماساژ داده می‌شود تا پوست نرم شود و رطوبت در صفحه ناخن بماند.

    کرم از صفحه ناخن پاک می شود.

    در این مرحله، ناخن ها برای استفاده از لاک ناخن مناسب در نظر گرفته می شوند.روش ایده آل استفاده از لاک ناخن 

    پوشش پایه: این اولین لایه ای است که اعمال می شود. به دلیل محتوای رزین بالاتر، شفاف است و قابلیت چسبندگی قوی دارد. از صفحه ناخن در برابر لکه محافظت می کند.

    لاک ناخن: رنگ های زیادی با یا بدون روکش فلزی موجود است. تخصص تکنسین ناخن، سبک های مختلفی از لاک زدن ناخن را ارائه می دهد که  در بین آن ها 'مانیکور ناخن فرانسوی' بسیار محبوب است.

    پوشش رویی: این لایه شفاف حاوی مقدار بیشتری نیتروسلولز و رزین کمتری است تا از لاک در برابر خرد شدن محافظت کند.

لاک ناخن 

لاک ناخن اهداف زیر را انجام می دهد:

    زیباسازی

    تقویت ناخن های ضعیف و شکننده

    استتار مشکلات یا تغییر رنگ سطح 

لاک ناخن ضد حساسیت

رایج ترین ماده حساسیت زا در لاک ناخن، رزین توزیلامید فرمالدئید (TSFR) است. به دلیل آگاهی روزافزون، لاک ناخن 'بدون سم' رایج شده است. این واریته حاوی سلولز، استات، بوتیرات و رزین پلی استر با نرم کننده هایی مانند دی بوتیل فتالات برای نرمی و انعطاف پذیری، حل شده در حلال ها (N-بوتیل استات یا اتیل استات است. برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند که دارای 'لاک ناخن بدون سمی' هستند که فاقد تولوئن، فتالات و فرمالدئید است و حاوی رنگدانه های طبیعی در پایه آب است. روغن آرگان که دارای مقادیر بالایی از اسیدهای آمینه است نیز به عنوان یک ماده مهم مورد استفاده قرار گرفته است.

سفت کننده های ناخن

به عنوان پوشش پایه به منظور تقویت صفحه ناخن استفاده می شوند. آنها ممکن است حاوی پلیمرهای تیتانیوم-سیلیکون-زیرکونیوم، پلی تف، نایلون، کلسیم و بیوتین باشند. آنهایی که حاوی فرمالدئید هستند ممکن است باعث پارونیشیا و درماتیت تحریک‌کننده شوند و دیگر مورد استفاده رایج نیستند. سفت کننده های ناخن باید هر 2 تا 3 روز یکبار تمیز شوند تا از اونیکولیز و کرومونیشیا جلوگیری شود.

پاک کننده های ناخن

استون که رایج ترین محصول پاک کننده ناخن است، گزارش شده که باعث درماتیت تحریک کننده می شود.

پاک کننده های ناخن بدون استون حاوی اتیل استات، بوتیل استات یا اتیل لاکتات.

پدهای پاک کننده لاک ناخن حاوی گامابوتیرولاکتون، که برای استفاده ایمن و راحت هستند. به ندرت به GHB (گاما هیدروکسی بوتیرات) تبدیل می شوند که منجر به سمیت سیستمیک می شود.


مانیکور ناخن فرانسوی

این روش برای ایجاد ظاهری 'طبیعی' به ناخن استفاده می شود. رنگ صورتی روی صفحه اصلی ناخن اعمال شده و رنگ سفید روی لبه آزاد استفاده می‌شود که شبیه‌سازی یک ناخن طبیعی بدون رنگ است و سلامت خوبی را به تصویر می‌کشد.

ناخن های مصنوعی

ناخن های مصنوعی از نیاز به بلند کردن یا تقویت ناخن های نرم، شکننده یا آسیب دیده به وجود آمده اند. این ها را می توان تا حدی به عنوان نوک ناخن متصل کرد یا برای تقویت تمام طول به عنوان ناخن های تراشیده شده (بر پایه اکریلیک یا ژل) استفاده کرد.

ناخن های پلاستیکی آماده برای استفاده به شکل نوک ناخن در سالن ها موجود است. اینها با چسب های حاوی متاکریلات یا اتیل 2 سیانوآکریلات به لبه آزاد ناخن چسبانده می شوند. سطح ناخن تقریباً قبل از چسباندن نوک ناخن سوهان می‌شود تا چسبندگی بهتر شود. سپس نوک های چسبانده شده با ناخن نقاشی یا تزئین می شوند و در نهایت با اکریلیک یا ژل پوشانده می شوند.

ناخن اکریلیک

چند قطره اتیل متاکریلات مخلوط شده با پلی متاکریلات پودری باعث ایجاد یک مخلوط پلیمریزه می شود که به دلیل پتانسیل خشک شدن فوری باید به سرعت اعمال شود. یک لایه نازک یکنواخت برای رسیدن به اثر مورد نظر اعمال می شود. پودر حاوی بنزیل پراکسید است که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند، در حالی که هیدروکینون به عنوان یک بازدارنده پلیمریزاسیون عمل می کند. برندهای منفرد ممکن است دی اکسید تیتانیوم و رنگ های مجاز اضافه کنند. یکی دیگر از اصلاحات این فرآیند، چسباندن قطعات ابریشم، کتان یا شیشه فیبر به ناخن، قبل از استفاده از اکریلیک است. به اینها 'نخ پوشاندن' می گویند و به ناخن ها استحکام می بخشد. ناخن های اکریلیک را می توان با استون پاک کرد.

ناخن ژلی

پودر و فاز مایع ژل ها شبیه رزین دندان است و برای سفت شدن ژل پس از استفاده بر روی ناخن نیاز به قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خاص دارد. این ناخن ها براق به نظر می رسند، از نظر زیبایی شناسی جذاب هستند، استحکام بیشتری برای استقامت در برابر سایش و پارگی فیزیکی دارند و نیاز به مراقبت های بعدی کمتری دارند. ناخن های ژلی را فقط با سوهان زدن کامل از صفحه ناخن می توان از بین برد. این عمل منجر به آسیب فیزیکی به صفحه ناخن در طول هر برداشتن می شود. برای ناخن های اکریلیک و ژل به روش های 'تاچ آپ' نیاز است. همانطور که صفحه ناخن رشد می کند، یک شکاف در انتهای پروگزیمال بین چین ناخن و ناخن مصنوعی ظاهر می شود که باید در فواصل منظم، معمولا هر 2-3 هفته یکبار پر شود.بیماری های ناخن و عوارض ناشی از کاشت ناخن 

اینها ممکن است در بافت اطراف صفحه ناخن به دلیل درماتیت تماسی آلرژیک رخ دهند.

برش های کوتیکولی و ناخن های 'آویزان' در روش کوتاه کردن کوتیکول رایج است و می تواند بسیار دردناک باشد.

واکنش‌های تحریک‌کننده یا سوختگی‌های شیمیایی پس از استفاده از نرم‌کننده کوتیکول معمولاً در اطراف چین پرونیشیال پروگزیمال دیده می‌شود.

کوتاه کردن ناخن ها در صورت خشک شدن می تواند باعث انیکواسکیزیا شود، به طوری که صفحه ناخن به صورت افقی آسیب دیده و آن را شکننده می کند.

سفت کردن بیش از حد صفحه ناخن می تواند صفحه ناخن را نازک کرده و باعث شکنندگی شود.

پارونیشیا، عفونت‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی، به‌ویژه وروکا، می‌توانند با استفاده از وسایل غیر استریل ایجاد شوند.

فرآیند فیزیکی زیباسازی ناخن مجموعه ای از عوارض جانبی خاص خود را دارد که قبلاً ذکر شد. نرم کردن / عقب راندن / برش کوتیکول مراحلی بسیار مهم هستند. از نظر تشریحی، کوتیکول نقش بسیار مهمی در مهر و موم کردن فضای مرده احتمالی زیر چین پروگزیمال ناخن دارد. یک کوتیکول آسیب دیده این فضای بسته شده را در معرض عوامل خارجی مانند مواد شوینده و پاتوژن های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار می دهد. متعاقباً، پارونیشیا حاد بیش از حد مزمن ایجاد می شود که با گذشت زمان منجر به دیستروفی ناخن می شود. نرم کننده های کوتیکول حاوی مواد شیمیایی قلیایی هستند که باعث درماتیت تحریک کننده می شوند.

جدا شدن صفحه ناخن از بستر ناخن می تواند ناشی از بریدن بیش از حد غیرعادی هیپونیشیوم یا در نتیجه یک 'اثر اهرمی' به دنبال حداقل ضربه باشد، به خصوص در ناخن های کاشته شده.


برگردان به فارسی: سولماز همدانی

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک