نکاتی در باب آموزش طراحی فضای سبز شهری


زمانی تصور می شد که جنگل ها و پارک ها باید مساحت وسیعی داشته باشند. درست است که جنگل ها به هکتارها فضا نیاز دارند، اما با برنامه ریزی دقیق، جنگل های کوچک می توانند در مناطق کوچکی به اندازه یک پارکینگ معمولی یا زمین تنیس ایجاد شوند. باغ ها را می توان در مکان هایی طراحی کرد که اغلب نادیده گرفته می شوند.

ایجاد فضای سبز در مناطق شهری نه تنها می تواند زیبایی طبیعی را به شهرها بیافزاید، بلکه می تواند سلامت و رفاه ساکنان آن را نیز بهبود بخشد. علاوه بر این، افزایش تنوع زیستی در مناطق شهری می تواند دود و آلودگی هوا را کاهش دهد، رطوبت باران را حفظ کند و CO2 را به حداقل برساند.

در اینجا ما ایده هایی را برای الهام گرفتن و یافتن راه های جدیدی برای افزودن فضاهای سبز به مناطق شهری به اشتراک می گذاریم:


 ایجاد جنگل های کوچک

ایده جنگل های کوچک توسط آکیرا میاواکی، دانشجوی جوان فارغ التحصیل در دهه 1950 مطرح شد. او مشاهده کرد که جنگل های بالغ در ژاپن تنوع زیستی بیشتری نسبت به باغ های محوطه سازی شده دارند. جنگل های بالغ قرن ها طول می کشد تا رشد کنند و نیز به هکتارها زمین نیاز دارند. میاواکی به این فکر کرد که آیا راهی برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، مهندسی جنگل بالغ برای رشد سریع در یک فضای کوچک وجود دارد.

ایده میاواکی موفقیت آمیز بود. او با کشف اینکه کدام گونه بومی ژاپن است، توانست درختان، درختچه ها و گیاهان علفی را انتخاب کند که به طور طبیعی در جنگل های قدیمی رشد می کنند. تحت شرایط مناسب، روش‌های او به سرعت جنگل‌ها را در فضاهای کوچک ایجاد می‌کرد گاهی اوقات در یک دهم زمان رشد طبیعی جنگل‌های متنوع اتفاق می افتد.


روش میاواکی ساده است:

    تکه های کوچکی از زمین شهری شناسایی شده است.

    گونه های درخت بومی که به طور طبیعی در جنگل های بالغ محلی یافت می شوند انتخاب می شوند.

    برای آماده سازی خاک زمان صرف می شود.

    در نهایت تعداد زیادی نهال جوان کاشته می شود.

جنگل های کوچک می توانند در هر جایی رشد کنند. مناطق شهری شلوغ و آلوده که به بیشترین کمک را برای حفظ سلامت هوا و آب نیاز دارند، مکان‌های مناسبی برای جنگل‌های کوچک هستند. مزایای افزودن درختان بومی به مناطق شهری فراتر از زیبایی آن هاست. درختان دی اکسید کربن و آلودگی هوا را از بین می برند، آلودگی آب را کاهش می دهند و به عنوان یک بافر صدا عمل می کنند. آن ها همچنین زیستگاه سایر موجودات مانند پرندگان و حشرات را فراهم می کنند. اگرچه جنگل‌های کوچک هستند، اما حتی می‌توانند تنوع زیستی را به شهرها و همچنین جنگل‌های طبیعی بزرگ‌تر بازگردانند.

مینی جنگل های شهری نیز به مردم اجازه می دهد بدون ترک شهر با طبیعت ارتباط برقرار کنند. زندگی در یک شهر متراکم می تواند بازدید از جنگل را دشوار کند. با آوردن جنگل به مناطق شهری، ساکنان فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری در مورد مسائل زیست محیطی مانند تنوع زیستی، تغییرات آب و هوایی و از دست دادن زیستگاه خواهند داشت.


فضای سبز ارگانیک شهری

حتی در مناطق متراکم شهری، زمین هایی وجود دارد که برخی می گویند کم استفاده هستند. به عنوان مثال، تکه چمن بین پیاده رو و حاشیه. ران فینلی آن زمین های باریک کوچک را فرصتی برای پرورش میوه و سبزیجات دید.

روز طبیعت

در تلاش برای جلب توجه به نیاز به فضاهای سبز در محیط های شهری، یک استودیوی هنر و طراحی سانفرانسیسکو روزطبیعت را تأسیس کرد. در روز طبیعت، مکان های پارکینگ شهری در سراسر ایالات متحده به پارک های پیک نیک تبدیل می شوند.

فعالیت هایی مانند روزطبیعت می‌توانند به سادگی در چمن‌زاری باشند که روی بتن، یک نیمکت پارک و چند درخت گلدانی ایجاد شده است. برخی دیگر با ایجاد نمایشگاه‌های باغبانی، راه‌اندازی تجهیزات زمین بازی، ارائه کلاس‌های یوگا و راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک، کاربری این فضا های سبز را فراتر برده‌اند.

'پارک‌سازی' روشی برای تجسم فضاهای شهری است که به شیوه‌ای متفاوت استفاده می‌شوند. فضایی که به جای خودرو محوری بیشتر جامعه محور باشد.


ایده های پروژه برای دانش آموزان

آیا می خواهید یک جنگل کوچک در نزدیکی خود طراحی کنید؟ دانش‌آموزان می‌توانند با یادگیری در مورد درختان بومی، مواد مغذی خاک، چرخه‌های زندگی درختان و نیازهای منابع خلاق باشند و شروع به طراحی کنند. هنگامی که جوانان در برنامه ریزی و طراحی جنگل های کوچک و سایر پروژه های بهبود محیط زیست و جامعه مشارکت داشته باشند، زمان و انرژی را برای حفاظت و نگهداری از این مناطق ویژه، سرمایه گذاری خواهند کرد. در اینجا چند ایده برای شروع آمده است:


از پارک های کوچک دیدن کنید

آن ها پارک های کوچکی در محله های شهری هستند. از دانش آموزان بخواهید در پارک های کوچک موجود در نزدیکی مدرسه یا در نزدیک ترین منطقه شهری تحقیق کنند. از پارک های کوچک دیدن کنید. چه کسانی از آنجا بازدید می کنند و چه می کنند؟ پارک چه ویژگی هایی دارد؟ آیا نیمکت وجود دارد؟ زمین های بازی در نظر گرفته شده اند؟ بازدید از پارک یا فضای سبز مورد علاقه چه تاثیر قابل اندازه گیری بر شما دارد؟ فهرستی از ویژگی های مثبتی که در مورد پارک متوجه می شوید و لیستی از ویژگی های منفی تهیه کنید. بر اساس دانشی که جمع آوری کرده اید، پارک کوچک شهری خود را طراحی کنید.مناطقی را برای ایجاد باغ شهری، پارک یا جنگل کوچک شناسایی کنید

در اطراف محله خود قدم بزنید و مناطقی را که استفاده نمی شود شناسایی کنید. به عنوان مثال، شاید یک زمین خالی یا یک پارکینگ بدون استفاده وجود دارد. ایده هایی برای تبدیل زمین بلااستفاده به باغ، پارک کوچک محلی، مینی جنگل یا نوع دیگری از فضای سبز شهری ارائه دهید. اگر فرصتی برای قدم زدن در محله با دانش‌آموزان ندارید، می‌توانید از Google Maps برای کاوش در منطقه محلی خود بدون ترک خانه یا کلاس استفاده کنید.

بیاموزید که چه چیزی، طراحی یک پارک شهری را بی نقص می کند، مانند حیات وحش محلی، فضاهایی برای تفریح عمومی و فعالیت های اجتماعی. سپس، با دانش‌آموزان درباره راه‌هایی بحث کنید که جامعه شما می‌تواند فضاهای عمومی را با کمک سازمان‌های غیرانتفاعی که برای حمایت از فضاهای عمومی جامعه کار می‌کند، حفظ و ارتقا دهد.


در مورد گیاهان خوراکی و بومی برای رشد در محل زندگی خود تحقیق کنید

قبل از شروع کاشت، باید بدانید که چه نوع گیاهانی در منطقه شما رشد خواهند کرد. پارک‌ها و جنگل‌های کوچک با گیاهان بومی ایجاد می شوند. اگر در حال کشت یک باغ شهری هستید، گیاهانی را پیدا کنید که در منطقه باغبانی و شرایط محیطی به خوبی رشد کنند. خودتان را به کاشت بذر یا نهال هر سال محدود نکنید. درختان، درختچه ها و سایر گیاهان چند ساله می توانند منبع غذایی برای سال های آینده باشند. شما می توانید یک پارک کوچک یا باغ شهری طراحی کنید، حتی اگر هنوز فضای لازم برای اجرای آن را نداشته باشید.جنگل کوچک ایجاد کنید

شوبهندو شارما، مهندس محیط زیست با الهام از میاواکی، یک رویکرد گام به گام را ارائه داد که می تواند یک اکوسیستم جنگلی را در فضایی به اندازه شش یا هفت پارکینگ ایجاد کند. با پیدا کردن یک منطقه کوچک در محوطه مدرسه و ایجاد یک جنگل کوچک با دانش آموزان ، رویکرد شارما را تقلید کنید.

1.    ابتدا با بررسی جنگل های طبیعی در حال رشد در محل، گونه های بومی را شناسایی کنید.

2.    خاک را پرورش دهید و میکروارگانیسم ها را برای حمایت از یک محیط رشد غنی از مواد مغذی اضافه کنید.

3.    بذرها را در چهار لایه مختلف بکارید. لایه ها باید شامل یک لایه بوته ای، یک لایه زیر درختی، یک لایه درختی و یک لایه سایبان باشد.

4.    با آبیاری علف های هرز، از جنگل های در حال رشد مراقبت کنید.

5.    در نهایت، اجازه دهید گیاهان رشد کنند. در روز طبیعت شرکت کنید

روزطبیعت در سطح بین المللی جشن گرفته می شود. یک سفر میدانی به نزدیک‌ترین منطقه شهری ترتیب دهید تا ببینید چگونه از این رویداد برای بیان اظهاراتی استفاده می‌شود که به همان اندازه که محیطی هستند، سیاسی و فرهنگی هستند. اگر سفر میدانی گزینه ای عملی نیست، ترتیب یک سفر میدانی مجازی را بدهید. دانش آموزان می توانند یک مجله عکس از نمایش های خلاقانه و الهام بخش تهیه کنند.

الهام بخش دانش آموزان خود باشید تا روزی همانند روز طبیعت طراحی کنند. چه چیزی را می خواهند شامل شود؟ چه بیانیه ای دارند؟ بهتر از همه، به عنوان یک کلاس برای شرکت در یک رویداد واقعی روز طبیعت برای جلب توجه جامعه ی هدف به فضاهای سبز شهری رویدادی را ترتیب دهید.


 
برگردان: سولماز همدانی 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی ونک

 
دوره جامع آموزش طراحی فضای سبز مجتمع فنی تهران


اگر تمایل به شرکت در دوره های جامع طراحی فضای سبز مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را دارید، به صفحه زیر مراجعه فرمایید.
 
 
 

برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنیدمجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک