نکاتی در باب آموزش فیلم نامه نویسی


خوانندگان قوی، «فیلم» یک کتاب را در ذهن خود می سازند. این مقاله هنرجویان فیلم نامه نویسی را از طریق اصول قالب مورد نیاز برای نوشتن یک فیلم نامه واقعی راهنمایی می کند.


مقدمه فیلم نامه نویسی

اگر به خواندن علاقه دارید و دوست دارید فیلم تماشا کنید، احتمالاً فکر کرده اید که می توانید خودتان فیلم بنویسید. درست است؟ در اینجا، اصول اولیه فیلم نامه نویسی را به طور خلاصه یاد خواهید گرفت. بدیهی است که چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد، اما پیگری آن ها به خودتان بستگی دارد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به یک فیلم نامه واقعی نگاه کنید تا ایده ای از شکل ظاهری آن ها پیدا کنید. در اینجا چند نمونه آمده است.


    رومئو و ژولیت شکسپیر

    چه کسی به خرگوش راجر شلیک کرد؟ نوشته جفری پرایس و پیتر اس. سیمن

    شیر شاه نوشته ایرنه مکی و جاناتان رابرتز

فیلم نامه ها با فرمت خاصی نوشته می شوند. افرادی که به صورت حرفه ای فیلم نامه می نویسند از نرم افزار خاصی استفاده می کنند و اگر در این مورد جدی باشید، می توانید روی آن نیز سرمایه گذاری کنید. برخی از محصولات نرم افزار فیلم نامه نویسی رایج عبارتند از:


    Literature & Latte's Scrivener 

    Final Draft یا پیش نویس نهایی (رایگان)

    Writer Duet  یا دوئت نویسنده (رایگان)

نرم افزار فیلم نامه نویسی می تواند بسیار گران باشد، اما برای شروع نوشتن به آن نیاز ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید دانش و یک داستان برای گفتن است. برای نوشتن دست به کار شوید

مرحله 1: داستان 

 ابتدا باید داستان را انتخاب کنید. می تواند یک کتاب با فصل های طولانی یا یک کتاب تصویری کوتاه تر باشد. یا یک کمیک استریپی باشد که دوست دارید بخوانید. این نوشته می تواند داستانی باشد که شما ساخته اید. یک داستان خوب شخصیت‌های قوی خواهد داشت و باعث می‌شود نسبت به آنچه در حال وقوع است احساسی داشته باشید. قرار است از چه داستانی استفاده کنید؟


مرحله 2: مفهوم 

 در مرحله بعد، 'مفهوم عالی' داستان را توصیف کنید. ' مفهوم' اصطلاحی است که در هالیوود به معنای ایده اصلی داستان است. آن را در قالب 'چه می شد اگر' قرار دهید. به عنوان مثال، به فیلم مری پاپینز فکر کنید. جمله 'چه می شد اگر' این خواهد بود: 'چه می شود اگر یک پرستار بچه با قدرت جادویی برای مراقبت از سه کودک بیاید و زندگی آن ها را برای همیشه تغییر دهد؟' عبارت 'چه می شد اگر' خود را بنویسید.


مرحله 3: سند 

 حالا بیایید یک صفحه عنوان بسازیم. یک سند باز کنید

وسط صفحه را به صورت عمودی و افقی پیدا کنید. عنوان را با حروف درشت تایپ کنید.

دو خط زیر عنوان، عبارت 'نویسنده'  را در مرکز خط تایپ کنید.

در گوشه سمت راست پایین، نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را قرار دهید.


مرحله 4: قالب سند 

 اکنون آماده شروع داستان هستید. قبل از شروع، باید صفحه را قالب بندی کنید.

اگر می خواهید جدی گرفته شوید مهم است این کار را به درستی انجام دهید. استانداردهای زیادی برای روش 'درست' برای قالب بندی یک اسکریپت وجود دارد که معمولاً بستگی دارد که اسکریپت به چه کسی ارسال شود. در اینجا، ما قصد داریم از استانداردهای مورد استفاده برای جوایز اسکار استفاده کنیم.


برای این کار موارد زیر را باید انجام دهید:

  • شماره صفحه را در گوشه سمت راست بالای هدر وارد کنید. آن را طوری تنظیم کنید که شماره صفحه در صفحه دوم با '2' شروع شود. شماره صفحه ای را در صفحه اول قرار نمی دهید.
  • از فونت Courier استفاده کنید.
  • حاشیه ها را به صورت زیر تنظیم کنید:
  • بالا و پایین: 1'
  • حاشیه سمت چپ: 1.5 اینچ (باید مقدار اضافی را در سمت چپ بگذارید تا سوراخ شود)
  • حاشیه سمت راست: 1'

نوشتن صحنه در فیلم نامه نویسی

مرحله 5: تنظیم صحنه 

 اکنون که سند خود را قالب بندی کرده اید، آماده نوشتن هستید. صحنه ها را خواهید نوشت. صحنه ها تکه هایی از کل فیلم هستند. هر صحنه باید مشخص کند که چه کسی در صحنه است، کجاست، چه زمانی است و چه اتفاقی می افتد. اتفاقی که می افتد بسیار مهم است. در هر صحنه باید اتفاقی بیفتد. در پایان هر صحنه، شما باید بتوانید به این سوال پاسخ دهید: 'که چه؟' با پاسخی که نشان می دهد چرا آن صحنه برای کل فیلم مهم است.

مرحله 6: عنوان صحنه 

 ابتدا باید عنوان صحنه را انتخاب کنید. عنوان نشان می‌دهد که اکشن در کجا و چه ساعتی است و همچنین اطلاعات دیگری که کارگردان و بازیگران باید بدانند تا آن‌طور که شما به عنوان نویسنده تصور می‌کنید ارائه شود.

باید بگویید که آیا صحنه قرار است در داخل به اختصار 'INT' یا خارج به اختصار 'EXT' گرفته شود.سپس یک خط فاصله بگذارید و مکان را مشخص کنید. آیا این عمل در یک خانه، در یک شهربازی، در یک کتابخانه اتفاق می افتد؟

مرحله 7: افزودن عمل 

 اکنون آماده نوشتن عمل هستید. وقتی در حال نوشتن فیلم نامه هستیم، از چیزی استفاده می کنیم که زمان حال ادبی نامیده می شود. این بدان معناست که ما طوری می نویسیم که گویی هر آنچه در صحنه اتفاق می افتد در حال حاضر در حال روی دادن است. ما فقط در زمان حال و همیشه می نویسیم. این به خوانندگان اسکریپت اجازه می‌دهد به راحتی بفهمند چه کسی آنجاست و چه اتفاقی می‌افتد.

مرحله 8: اضافه کردن شخصیت ها 

 اکنون که شخصیت را وارد صحنه کردید، احتمالاً می خواهید آن شخصیت، صحبت کند. شخصیت باید معرفی شود. شخصیت را با فرورفتن نام او به اندازه 4.2 اینچ از لبه سمت راست کاغذ معرفی کنید.

مرحله 9: افزودن دیالوگ 

اکنون که شخصیت معرفی شده است، می تواند صحبت کند. صحبت کردن در فیلم دیالوگ نامیده می شود.

به عنوان نویسنده ممکن است تصوری داشته باشید که چه چیزی باید گفته شود یا عملی که باید همزمان انجام شود. این جمله، 'پرانتزی' نامیده می شود زیرا آن را در پرانتز قرار می دهید. 

ممکن است بخواهید که شخصیت در حین صحبت کردن حرکت کند. برای انجام این کار، اکشن را وارد می‌کنید و سپس باید شخصیت را دوباره معرفی کنید. از (CONT’D)  بعد از نام استفاده ‌کنید تا نشان دهید که گفتگو از طریق عمل ادامه می‌یابد

مرحله 10: صداگذاری 

 گاهی اوقات ممکن است بخواهید شخصیت به روشی متفاوت از دیالوگ مستقیم صحبت کند. شاید بخواهید در حالی که شخصیت در صحنه نیست، اکشن ادامه پیدا کند، اما همچنان می‌توانید صدای او را بشنوید. که به اختصار 'V.O.' نامیده می شود شاید بخواهید شخصیت خارج از محدوده دوربین باشد، اما همچنان در صحنه شرکت کند. این امر به اختصار  'O.S.''خارج از صفحه' نامیده می شود.

مرحله 11: حفظ ضربان 

 اگر می خواهید شخصیت، بین جملات یا عبارات مکث کند، کلمه 'beat' را مانند یک پرانتز معمولی تایپ کنید.


به کار بردن تکنیک های بیشتر در فیلم نامه نویسی

مرحله 12: مونتاژ 

 ممکن است صحنه ای داشته باشید که شبیه یک کلاژ از تصاویر است. در فیلم نامه نویسی به این «مونتاژ» می گویند. برای نوشتن ترتیب یک مونتاژ، با تایپ کردن 'MONTAGE' از سمت راست شروع کنید. سپس صحنه های مونتاژ را به ترتیب شماره گذاری می کنید. می توانید به جای اعداد از حروف نیز استفاده کنید. 

مرحله 13: اینترکات 

 تکنیک دیگری که ممکن است به آن نیاز داشته باشید 'اینترکات' نام دارد. این زمانی است که شما دو صحنه مختلف را همزمان در جریان دارید. شاید دو شخصیت با یکدیگر در تماس باشند یا شاید دو صحنه اکشن کاملاً متفاوت به طور همزمان اتفاق می‌افتند. برای انجام این کار، صحنه را در هر دو مکان ایجاد می کنید، سپس 'INTERCUT' را در حاشیه سمت چپ تایپ می کنید و سپس دیالوگ یا عمل را به طور معمول تایپ کنید.

مرحله 14: انجام درست نگارش

 بسیار مهم است که از املا و دستور زبان کامل استفاده کنید. از شخص دیگری بخواهید آن را بررسی کند. به بررسی کننده برنامه رایانه تکیه نکنید زیرا همیشه دقیق نیست. فیلم نامه نویسی یک تجارت جدی است. اگر می خواهید جدی گرفته شوید، نمی توانید کلمات با غلط املایی و جملات بدی داشته باشید.در مورد فیلم نامه نویسی بیشتر بیاموزید

مرحله 15: تمرین، تمرین، تمرین

برای تمرین، باید سه کار انجام دهید: خواندن، تماشا کردن و نوشتن.

در مرحله بعد، باید فیلم ها را با دقت تماشا کنید. آیا می توانید اینترکات ها را ببینید؟ وقتی دیالوگ را می شنوید، به این فکر کنید که از چه پرانتزی استفاده می کنید تا آن را به این شکل بسازید. وقتی یک مونتاژ می بینید، به این فکر کنید که چگونه آن را بنویسید.

در آخر باید بنویسید. مهم نیست ایده شما چقدر خوب است، اگر به فیلم نامه تبدیل نشود، هرگز آنچه را که برای ساختن یک فیلم واقعی لازم است، نخواهد داشت. بخوانید، تماشا کنید و بنویسید.برگردان: سولماز همدانی
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی ونک

 👈برای دیدن سرفصل های دوره فیلمنامه نویسی کلیک کنید.


برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنیدمجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱-۱۱۰  تماس بگیرید. 

🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک