ده نکته برتر در باب عکاسی 


مهارت عکاسی دیجیتال خود را به سطح بالاتری ببرید

چه مبتدی یا با تجربه در عکاسی باشید، در اینجا برخی از نکات آمده است که به شما در بهبود عکاسی کمک می کند.


1-از قانون یک سوم استفاده کنید

این قانون به شما کمک می کند تا با استفاده از یکی از موثرترین قوانین ترکیب بندی، عکس های چشم نوازی بگیرید. اگر می‌خواهید عکس‌های حرفه ای بگیرید، قانون یک سوم راز ترکیب بندی است که باید از آن استفاده کنید.

برای استفاده از قانون یک سوم، چهار خط را تصور کنید، دو خط به صورت افقی در سراسر تصویر و دو خط عمودی که 9 مربع زوج ایجاد می کند. برخی از تصاویر با نقطه کانونی در مربع مرکزی به بهترین شکل به نظر می رسند، اما قرار دادن سوژه خارج از مرکز در یکی از نقاط متقاطع خطوط اغلب عکسی با ترکیب زیبایی شناختی تر ایجاد می کند.

هنگامی که یک عکس با استفاده از قانون یک سوم ساخته نمی شود، چشم ها در قاب سرگردان می شوند. تصویری که با استفاده از قانون یک سوم ساخته شده است معمولاً برای چشم خوشایندتر است.

اگر می‌خواهید با استفاده از قوانین ترکیب‌بندی، عکس‌های فوق‌العاده‌ای بگیرید که به آنها افتخار کنید، دوره آموزش عکاسی برای مبتدیان توسط متخصص عکاسی را ببینید.🎯برخی آموزش های دیگر دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯
 

کارگاه جامع ساخت موزیک ویدئو


 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱-۱۱۰  تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

 
2- از لرزش دوربین جلوگیری کنید

لرزش یا تاری دوربین چیزی است که می تواند هر عکاسی را آزار دهد و در اینجا چند راه برای جلوگیری از آن وجود دارد.


    ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه دوربین خود را به درستی در دست بگیرید. از هر دو دست، یکی دور بدنه و دیگری دور لنز استفاده کنید و دوربین را برای حمایت بیشتر نزدیک بدن خود نگه دارید.

    همچنین، برای عکاسی دستی، مطمئن شوید که از سرعت شاتر مناسب با فاصله کانونی لنزتان استفاده می‌کنید. اگر سرعت شاتر خیلی کم باشد، هر حرکت ناخواسته دوربین باعث می شود کل عکس تار شود.

قانون سرانگشتی این است که برای به حداقل رساندن این مشکل، با سرعت شاتر کمتر از فاصله کانونی عکاسی نکنید:

فاصله کانونی (بر حسب میلی متر) = حداقل سرعت شاتر (بر حسب ثانیه)

بنابراین، به عنوان مثال، اگر از یک لنز 100 میلی‌متری استفاده می‌کنید، سرعت شاتر نباید کمتر از 1/100 ثانیه باشد.

    در صورت امکان از سه پایه یا مونوپاد استفاده کنید.


آیا می خواهید دوربین خود را به راحتی کنترل کنید و در نهایت از سردرگمی در مورد فاصله کانونی، دیافراگم، سرعت شاتر و سایر تنظیمات خلاص شوید؟

اگر چنین است، پیشنهاد ما دوره عکاسی برای مبتدیان توسط متخصص عکاسی است. این ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای یادگیری نحوه گرفتن عکس‌های عالی در حین یادگیری تمام اصول اولیه دوربین است.


3  - استفاده از مثلث نوردهی را بیاموزید

برای اینکه عکس‌هایتان به بهترین شکل ظاهر شوند، باید به سه اصل تسلط داشته باشید: دیافراگم، سرعت شاتر و  ISO.  

شما همچنین باید روابط بین این سه اصل را درک کنید. وقتی یکی از آنها را تنظیم می کنید، معمولاً باید حداقل یکی دیگر از آنها را در نظر بگیرید تا به نتایج دلخواه برسید.

بهتر است یاد بگیرید چگونه از حالت‌های اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر استفاده کنید و در نهایت در حالت دستی عکس بگیرید. برای اینکه به راحتی یاد بگیرید چگونه این کار را انجام دهید، دوره عکاسی برای مبتدیان توسط متخصص عکاسی را توصیه می کنیم.4 - از فیلتر پلاریزه استفاده کنید

اگر فقط می توانید یک فیلتر برای لنز خود بخرید، آن را یک پلاریزه کنید.

نوع توصیه شده پلاریزه کننده دایره ای است زیرا به دوربین اجازه می دهد از نورسنجی TTL (از طریق لنز) مانند نوردهی خودکار استفاده کند.

این فیلتر به کاهش انعکاس آب، فلز و شیشه کمک می کند. رنگ های آسمان و شاخ و برگ را بهبود می بخشد. همه این کارها را در حین محافظت از لنز انجام می دهد. 


5 - حس عمق ایجاد کنید

لنز حرفه ای هنگام عکاسی از مناظر، به ایجاد حس عمق کمک می کند، به عبارت دیگر باعث می شود بیننده احساس کند که آنجا است.

از یک لنز زاویه باز برای نمای پانوراما و یک دیافراگم کوچک f/16 یا کوچکتر برای واضح نگه داشتن پیش زمینه و پس زمینه استفاده کنید. قرار دادن یک شی یا شخص در پیش زمینه به ایجاد حس مقیاس کمک می کند و تأکید می کند که فاصله چقدر دور است.

در صورت امکان از سه پایه استفاده کنید، زیرا یک دیافراگم کوچک معمولاً به سرعت شاتر کمتری نیاز دارد.


6 - از پس زمینه های ساده استفاده کنید

روش ساده معمولاً بهترین روش در عکاسی دیجیتال است و شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی باید در عکس باشد، در حالی که چیزی که باعث حواس پرتی می شود را در نظر نگیرید.

در صورت امکان، یک پس زمینه ساده انتخاب کنید. به عبارت دیگر رنگ های خنثی و الگوهای ساده. شما می خواهید که چشم به جای یک تکه رنگ یا یک ساختمان عجیب در پس زمینه، به نقطه کانونی تصویر کشیده شود. این امر به ویژه در عکسی که مدل، خارج از مرکز قرار می گیرد بسیار حیاتی است.7 - از فلش در محیط داخلی استفاده نکنید

فلاش می تواند خشن و غیرطبیعی به نظر برسد، به خصوص برای پرتره های داخلی. بنابراین، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید بدون استفاده از فلاش در داخل خانه عکس بگیرید.

ابتدا ISO را به بالا فشار دهید .معمولا ISO 800 تا 1600 تفاوت زیادی در سرعت شاتری که می توانید انتخاب کنید ایجاد می کند. از بازترین دیافراگم ممکن استفاده کنید به این ترتیب نور بیشتری به سنسور می رسد و پس زمینه تار خوبی خواهید داشت. استفاده از سه پایه یا I.S. لنز (تثبیت کننده تصویر) نیز یک راه عالی برای جلوگیری از تاری است.

اگر حتماً باید از فلاش استفاده کنید، برای اطمینان از دریافت جذاب ترین نور برای پرتره ها، مناظر یا هر چیز دیگری که می خواهید ثبت کنید، از یک فلاش که بتوانید بچرخانید استفاده کنید و نور را با زاویه به سمت سقف بگیرید.


8 - ISO مناسب را انتخاب کنید

تنظیم ISO تعیین می کند که دوربین چقدر به نور حساس است و همچنین میزان دانه بندی تصویر چقدر است.

ایزوی که انتخاب می‌کنیم بستگی به موقعیت دارد. زمانی که هوا تاریک است، باید ISO را به یک عدد بالاتر برسانیم، از 400 تا 3200 زیرا این کار دوربین را نسبت به نور حساس‌تر می‌کند و سپس می‌توانیم از تار شدن جلوگیری کنیم. در روزهای آفتابی می‌توانیم ISO 100 یا تنظیم خودکار را انتخاب کنیم زیرا نور بیشتری برای کار داریم.


9- پن برای ایجاد حرکت

اگر می خواهید از یک سوژه در حال حرکت عکس بگیرید، از تکنیک پنینگ استفاده کنید. برای انجام این کار، سرعت شاتر را حدود دو پله کمتر از حد لازم انتخاب کنید - بنابراین برای 1/250، ما 1/60 را انتخاب می کنیم. دوربین را روی سوژه نگه دارید و انگشت خود را تا نیمه روی شاتر قرار دهید تا فوکوس قفل شود و در صورت آماده شدن، عکس را بگیرید و به یاد داشته باشید که هنگام حرکت، آنها را دنبال کنید.

در صورت امکان از سه پایه یا مونوپاد برای جلوگیری از لرزش دوربین و داشتن خطوط حرکتی واضح استفاده کنید.10 - سرعت شاتر را آزمایش کنید

از بازی با سرعت شاتر برای ایجاد افکت های جالب نترسید.

هنگام گرفتن عکس در شب، از سه پایه استفاده کنید و با سرعت شاتر تنظیم شده روی 4 ثانیه عکاسی کنید. خواهید دید که حرکت جسم همراه با چند مسیر نوری ثبت می شود.

اگر سرعت شاتر سریعتر مثلاً 1/250 ثانیه را انتخاب کنید، مسیرها به این اندازه طولانی یا روشن نخواهند بود.


سعی کنید از ترکیب‌بندی‌های دیگر با اشیا یا پس‌زمینه‌های متحرک مانند امواج در ساحل، انبوه مردمی که در حال پیاده‌روی هستند، ماشین‌هایی که در حال رفت‌وآمد هستند، با سرعت‌های شاتر مختلف عکس بگیرید تا حرکت‌های تار یا عکس‌هایی فوری بگیرید که همه چیز را در زمان، بی حرکت می‌کند.


هر زمان که از سرعت شاتر آهسته برای محو کردن حرکت استفاده می کنید، بسیار مهم است که دوربین تثبیت شود تا لرزش دوربین از بین برود. ما سه پایه قابل حمل 60 اینچی را به عنوان یک گزینه عالی برای عکاسی با سرعت شاتر پایین توصیه می کنیم.


می‌توانید عکس‌های خیره‌کننده‌ای بگیرید که به آن‌ها افتخار کنید، حتی با یک دوربین دیجیتال معمولی مجهز به لنز زوم استاندارد. اما باید درک کاملی از اصول اولیه داشته باشید.

به همین دلیل است که قبل از صرف هر چیزی برای وسایل جدید، تسلط بر ترکیب و نور بسیار مهم است. 
🖋 
برگردان به فارسی: سولماز همدانی
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

--------------------

🎯برخی آموزش های دیگر دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯
 

کارگاه جامع ساخت موزیک ویدئو


 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱-۱۱۰  تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک