12  مزیت آموزش کارکنان در محل کار


بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، بیش از نیمی از کارمندان تا سال 2025 به کسب مهارت مجدد و ارتقای مهارت های موجود نیاز قابل توجهی خواهند داشت. در حالی که بسیاری از شرکت ها اهمیت آموزش کارکنان را درک می کنند، اجرای آن همچنان یک چالش محسوب می شود.

اغلب در سطح ملی مدل‌های آموزشی سنتی مانند مدارک دانشگاهی نیازهای کارکنان را برآورده نمی‌کنند یا با سبک زندگی‌شان تناسب ندارند. بعلاوه، برنامه های آموزشی بسیاری از سازمان ها با اهداف شرکت و کارمندان هماهنگ نیستند.

از افزایش روحیه کارکنان گرفته تا رشد خروجی شرکت، سازمان‌هایی که روی نیروی کار خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، فواید قابل توجهی را تجربه خواهند کرد.

در زیر 12 مزیت آموزش کارکنان در محل کار، چه از راه دور و چه حضوری یا ترکیبی از هر دو، آورده شده است.

آموزش سازمانی و کاهش هزینه ها

جابجایی کارمندان می تواند بسیار پرهزینه باشد. میانگین هزینه جایگزینی یک کارمند بسته به سطح و پیچیدگی موقعیت شغلی آن ها از حدود یک سوم تا دو برابر حقوق سالانه آن ها متغیر است. انجام این کار همچنین می تواند ماه ها طول بکشد.

ارائه آموزش به کارکنان یک راه ساده و موثر برای کاهش هزینه  است. طبق گفته  LinkedIn Learning، 94 درصد از کارمندان اگر شرکت در آموزش آن ها سرمایه گذاری کند، مدت بیشتری به کار ادامه می دهند.


آموزش سازمانی و کاهش اخراج کارکنان

اولویت های کسب و کار می توانند به سرعت در دنیای امروز تغییر کنند. متأسفانه، زمانی که مهارت‌های کارمندان دیگر با نیازهای کارفرما هماهنگ نباشد، این امر می‌تواند منجر به اخراج آن ها شود. اخراج کارمندان می تواند به طور قابل توجهی بر روحیه کارکنان باقی مانده تأثیر بگذارد و با هزینه های مربوط به اخراج و استخدام مجدد همراه باشد.


اغلب، راه هایی برای جلوگیری از اخراج وجود دارد. ارتقاء مجدد مهارت کارکنان برای نقش‌های جدید که اولویت‌های تجاری را برآورده می‌کنند به شرکت‌ها اجازه می‌دهد استعدادهای موجود را به جای شروع از صفر ارتقاء دهند. بر اساس تحقیقات اخیر دانشکده روابط صنعتی و کار ایالت نیویورک در دانشگاه کرنل، شرکت‌هایی که در آموزش کارکنان قبل از کووید-19 سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به طور قابل‌توجهی کارمندان خود را در طول همه‌گیری کمتر اخراج می‌کنند.

آموزش سازمانی و بهبود تعامل کارکنان 

مشارکت کارکنان یک هدف مطلوب برای اکثر سازمان ها است و برای بهبود خروجی شرکت بسیار مهم است. شرکت‌هایی که بیشترین مشارکت را دارند 23 درصد سودآورتر از شرکت‌هایی هستند که کمترین مشارکت را دارند. از آنجایی که تنها 35 درصد از کارمندان می گویند که به شغل خود علاقه مند هستند، فضای زیادی برای پیشرفت و بهبود این امر وجود دارد.


LinkedIn Learning  گزارش می دهد کارکنانی که احساس می کنند فضایی برای یادگیری و رشد در شرکت دارند، 3.5 برابر بیشتر احتمال دارد علاقه مند به ماندن شوند، فرصت های آموزش کارکنان ابزار ایده آلی برای افزایش مشارکت و سودآوری است.


آموزش سازمانی و  ابزار استخدام 

اکثر جویندگان کار می دانند که دنیای کار به سرعت در حال تغییر است و به دنبال نقش هایی هستند که بتوانند رشد کنند. یک مطالعه نشان داد که 82٪ از کارمندان معتقدند که حداقل یک بار در سال باید به توسعه مهارت های جدید بپردازند تا در بازار رقابتی باقی بمانند. بنابراین فرصت های آموزش کارکنان می تواند یک ابزار قدرتمند برای استخدام باشد. از آنجایی که کارمندانی که به آموزش دسترسی دارند بیشتر در بهبود شغل خود مشارکت می کنند، برآیند عمومی شرکت نیز بهبود خواهد یافت.


آموزش سازمانی و  افزایش بهره وری

بهره وری برای سودآوری ضروری است. ارائه آموزش به کارکنان یکی از ساده ترین راه هایی است که سازمان ها می توانند خروجی های خود را افزایش دهند. یادگیری نحوه استفاده از فناوری‌ها یا ابزارهای جدید از برنامه‌ریزی گرفته تا هوش مصنوعی، می‌تواند زمان انجام کارهای روزمره را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. مزایای آموزش کارکنان در زمینه مهارت‌هایی مانند مدیریت زمان و تفویض اختیار نیز شامل فرآیندهای کاهش اتلاف زمان است.

آموزش سازمانی و بهبود عملکرد تیم

اکثر کارمندان به صورت تیمی کار می کنند اما این تیم ها به ندرت برای موفقیت بهینه سازی می شوند. برای موفقیت، تیم ها به مجموعه مهارت های مکمل نیاز دارند که به آن ها کمک می کند تا به روشی منسجم و کارآمد فعالیت کنند. شناسایی شکاف های مهارتی در تیم ها (به عنوان مثال، فقدان مهارت های نوشتاری یا فنی) می تواند بر بهره وری هر عضو تأثیرگذار باشد. آموزش گروهی در مورد مهارت های ارتباطی، مدیریت تعارض، تنوع و برابری نیز می تواند به ایجاد اعتماد در میان کارکنان و کاهش زمان از دست رفته به دلیل سوء تفاهم ها کمک کند.


آموزش سازمانی و ایجاد مزیت رقابتی

زمانی که کارمندان در مورد آخرین دانش و فناوری کسب و کار به روز باشند و تیم ها مهارت های لازم برای موفقیت را داشته باشند، آماده رقابت سازنده هستند. در محیط به سرعت در حال تغییر امروز، شرکت ها باید با چالش های جدید و خواسته های مشتریان سازگار شوند. سازمان‌هایی که برای بهبود عملکرد کارکنان خود سرمایه‌گذاری نکرده‌اند، احتمالاً از رقبای خود عقب‌تر خواهند بود. 


آموزش سازمانی و  جلوگیری و رفع شکاف های مهارتی

شکاف های مهارتی یک مشکل دائمی برای سازمان ها است. در واقع 87 درصد از شرکت‌ها یا شکاف‌های مهارتی را شناسایی کرده‌اند یا انتظار دارند در چند سال آینده آن‌ها را شناسایی کنند. توانایی مقابله فعالانه با این شکاف ها یکی از مزایای آموزش کارکنان است و انجام این کار خطر نیاز به صرف هزینه در استخدام نیروی تازه را کاهش می دهد. به همین دلیل است که بیش از نیمی از مدیران ارتقاء مهارت را به عنوان رویکرد خود برای رسیدگی به شکاف های مهارتی ترجیح می دهند.

آموزش سازمانی و  استعدادسازی

سازمان ها می توانند با استفاده از آموزش های هدفمند در ایجاد مسیرهای شغلی برای کارکنان خود از مشکلات آتی جلوگیری کنند. در حالت ایده آل، کارفرمایان و مدیران برای توسعه این مسیرها، که شامل نقاط عطف و اهداف روشن برای کسب و ارتقاء مهارت هستند، شرکت می کنند. فرآیند استعداد سازی شغلی، باعث افزایش تعامل کارکنان با شرکت و بهبود نقش آن ها می شود.


آموزش سازمانی و ارتقاء مدیریت

مدیریت ضعیف یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که به سود یک شرکت ضربه وارد می‌کند. مدیران ناکارآمد سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد می‌کنند. با توجه به تأثیر آن ها بر شرکت، اهمیت آموزش برای مدیران نیزافزایش یافته است. آموزش مدیران برای برقراری ارتباط موثر، پیشرفت کارکنان، تفکر استراتژیک و واکنش انعطاف پذیر به چالش ها می تواند عملکرد تیم و رضایت کارکنان را به شدت افزایش دهد.


آموزش سازمانی و کاهش اتکا به پیمانکاران

بسیاری از سازمان‌ها برای انجام پروژه‌ها زمانی که مهارت‌های لازم در داخل وجود ندارد، به پیمانکاران متکی هستند. با این حال، هزینه های وارد کردن پیمانکاران می تواند بسیار بیشتر از استفاده از استعدادهای موجود باشد. به علاوه، پیمانکاران عموماً فاقد دانش سازمانی هستند. بنابراین آموزش کارکنان برای پر کردن شکاف‌های مهارتی می‌تواند به مدیران کمک کند تا استعدادها را به حوزه‌های مورد نیاز منتقل کنند، بهره‌وری فردی را به حداکثر برسانند و هزینه‌ها را کاهش دهند.

آموزش سازمانی و  افزایش احساس امنیت کارکنان 

کارکنان به طور فزاینده ای – و به طور موجه – نگران ماندگاری مهارت های خود در دنیایی هستند که به سرعت در حال تغییر است. تقریبا نیمی از کارمندان می ترسند که در پنج سال آینده شغل خود را از دست بدهند، زیرا آن ها مهارت های به روز ندارند. فرصت‌های آموزشی ارائه‌شده توسط کارفرما می‌تواند به کارمندان کمک کند تا مهارت‌های خود را توسعه دهند یا به سمت یک نقش کاملاً جدید حرکت کنند، که هم برای سازمان و هم برای کارمند مفید باشد. زمانی که کارمندان باور داشته باشند که آینده ای در سازمان خواهند داشت، امیدوار می شوند و برای ماندن طولانی مدت برنامه ریزی می کنند.

مهم است که اهمیت آموزش کارکنان را نادیده نگیریم. سازمان‌هایی که درک می‌کنند چرا آموزش کارکنان مهم است و برنامه‌های آموزشی مؤثری را ایجاد می‌کنند، نه تنها به چالش‌های امروز، بلکه به چالش‌های فردا نیز می‌پردازند.


 🖋 برگردان به فارسی: سولماز همدانی
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
👈 برای مشاهده اطلاعات دوره آموزش برون سازمانی لطفا کلیک کنید


جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 88889796 داخلی 103 و 124 تماس حاصل فرمایید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک