بازار هدف برای کسب و کار لباس عروس


کسب و کار خیاطی راهی عالی برای ساخت یک محصول سفارشی برای مشتری و دریافت هزینه در این فرآیند است.

اگر شما خیاط هستید و به دنبال رشد یا گسترش کسب و کار خود هستید، بدون شک باید بدانید به چه کسی و چگونه خدمات ارائه دهید. مشتری ایده آلی که برای او لباس طراحی و خلق خواهید کرد کیست؟ و آیا آن ها در بازار هدف شغل خیاطی قرار می گیرند یا خیر؟

شناخت بازار طراحی لباس 

شناخت بازار هدف به شما کمک می کند تا بهتر بدانید که چه نوع لباسی تولید و چگونه محصولات خود را قیمت گذاری و آن ها را کجا بازاریابی کنید.

در این مقاله، انواع افرادی را که می‌توانند به لباس‌های سفارشی دوخته شده علاقه‌مند باشند، بررسی می‌کنیم و برخی از دلایل مهمی را که باعث می‌شود شخصی لباس‌های سفارشی انتخاب کند مرور می‌کنیم.


بازار هدف برای شغل خیاطی

در این جا انواع افرادی که می توانند به خدمات خیاطی و لباس های سفارشی علاقه مند باشند آورده شده است:


1.    مدیران پرمشغله

2.    عروس و داماد

3.    بانوان باردار

4.    بانوان و آقایان شیک پوش

5.    افراد با نیازهای ویژه

6.    ورزشکاران حرفه ای

7.    کلکسیونرها


طراحی لباس مدیران پرمشغله 

بسیاری از مدیران پرمشغله نیاز به لباس های باکیفیت و حرفه ای دارند که در عین حال شیک و منحصر به فرد باشند. چنین مشتریانی حاضرند برای این خدمات هزینه بیشتری بپردازند. کسب و کار خیاطی باید بازار خود را بر اساس قیمت طبقه بندی کند و خدمات با قیمت بالاتر و بسیار شخصی سازی شده را به این بخش از بازار ارائه دهد.

طراحی لباس عروس و داماد

عروس و دامادهایی هستند که می خواهند برای مراسم خود، لباس منحصر به فرد داشته باشند. آن‌ها اغلب به دنبال خیاطی می‌گردند که بتواند لباس عروسی متناسب با شخصیت و سبک زندگی آن‌ها طراحی کند.


طراحی لباس  بانوان باردار

خانم‌های باردار که دوست دارند لباس‌های بارداری شیک و راحت داشته باشند، به خیاطی مراجعه می کنند که بتواند لباس‌های سفارشی برای آن ها طراحی و تولید کند. برای دوران بارداری، خیاط می تواند لباس را طوری طراحی کند که همیشه مناسب و راحت باشد.


طراحی لباس برای بانوان و آقایان شیک پوش

هم بانوان و هم آقایانی که به مد اهمیت می‌دهند و می‌خواهند لباس‌هایی که استایل شخصی آن ها را منعکس می‌کند، می خواهند لباس‌های دوخته شده سفارشی داشته باشند. چنین افرادی نمی ترسند کمی بیشتر برای لباس خرج کنند.


طراحی لباس افراد با نیازهای ویژه

بازار هدف برای کسب و کار خیاطی همچنین شامل افرادی با نیازهای ویژه می شود که ممکن است به لباس هایی نیاز داشته باشند که به طور خاص برای شکل بدن یا شرایط آن ها طراحی شده باشد.

طراحی لباس ورزشکاران حرفه ای

ورزشکاران حرفه‌ای در برخی ورزش‌ها برای عملکرد بهینه به لباس‌ها و تجهیزات ورزشی سفارشی نیاز دارند. به عنوان مثال، یک اسکیت باز برای مسابقه به لباس اسکیت سفارشی نیاز دارد. یا ممکن است یک شناگر به مایو یک تکه نیاز داشته باشد که به او کمک کند با سرعت بیشتری در آب حرکت کند.


طراحی لباس و کلکسیونرها

گردآورندگان انواع لباس‌ها، مانند لباس‌های قدیمی یا لباس‌هایی که بی‌نظیرند یا پیدا کردنشان دشوار است برای ساختن کپی‌هایی از لباس‌های اصلی به خیاط مراجعه می کنند.


بازار هدف برای شغل خیاطی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد ممکن است به جای خرید لباس آماده از فروشگاه یک خیاط سفارشی انتخاب کنند.


برخی از این دلایل عبارتند از:


نیاز به لباس های حرفه ای با کیفیت بالا

مدیران کسب و کار اغلب به لباس هایی نیاز دارند که هم شیک و هم مناسب با حرفه آن ها باشد. خیاط می تواند لباسی تولید کند که هر دوی این الزامات را برآورده کند و می تواند پارچه ها و روش هایی را انتخاب کند که باعث ماندگاری لباس بیشتر از چیزی شود که در فروشگاه خریداری می شود.

علاوه بر این، بسیاری از مدیران دوست دارند سبک های منحصر به فردی داشته باشند که آن ها را از بقیه افراد متمایز کند. خیاط می تواند به ایجاد ظاهری شخصی و در عین حال حرفه ای کمک کند.


نیاز به تناسب کامل

برای بسیاری از افراد، یافتن لباس مناسب می تواند یک چالش باشد. این مورد به ویژه برای افرادی که اندازه های 'استاندارد' ندارند صادق است. خیاط می تواند لباس هایی بدوزد که بدون توجه به اندازه یا شکل کاملاً متناسب باشند.

این موضوع برای افرادی که ناتوانی جسمی یا سایر نیازهای ویژه دارند نیز مهم است. خیاط ها می توانند لباس هایی تولید کنند که به طور خاص برای رفع نیازهای آن ها طراحی شده و از تناسب کامل برخوردار باشند.

نیاز به پوشاک با طراحی سفارشی

برخی افراد لباس هایی را می خواهند که هیچ کس ندارد و در فروشگاه ها موجود نیست. این امرمی تواند برای یک رویداد خاص، مانند عروسی یا یک لباس کلکسیونی یا صرفاً به این دلیل باشد که آن ها چیزی منحصر به فرد می خواهند.

به عنوان مثال، برخی افراد ترجیح می دهند لباس های سبک قدیمی بپوشند یا این لباس ها را برای فرزندان خود می پسندند. حال اگر نتوانند چنین لباسی را در فروشگاه پیدا کنند، برای خرید آن ها به یک خیاط مراجعه می کنند.


به همین ترتیب، افرادی هستند که به مد پایدار علاقه دارند و فقط لباس های سازگار با محیط زیست می پوشند. چنین افرادی ممکن است پارچه های مورد نظرشان را تهیه کنند و از یک خیاط بخواهند که از آن لباس های سفارشی بدوزد.

خیاط می تواند لباسی بدوزد که دقیقاً همان چیزی باشد که مشتری به دنبال آن است، صرف نظر از اینکه چه سبکی دارد.

نیاز به پوشاک حرفه ای خاص

لباس‌های خاصی که توسط آتش‌نشانان، ارتش، مجریان قانون و سایر متخصصان استفاده می‌شود باید شرایط خاصی داشته باشد. یافتن چنین لباس هایی در فروشگاه ها تقریباً غیرممکن است. خیاط می تواند لباسی تولید کند که این الزامات را کاملاً برآورده سازد. البته توجه داشته باشید که مشتری در این سناریو فرد نیست بلکه سازمانی است که آن ها را به کار می گیرد.

همان طور که می بینید، دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد ممکن است به لباس های سفارشی نیاز داشته باشند.


مهم است بدانید که به دنبال چه بخشی از بازار هدف برای شغل خیاطی خواهید بود؟ این سوالی است که اگر قصد ارائه خدمات خیاطی دارید باید به آن پاسخ دهید. همچنین، آیا در نوع خاصی از لباس های سفارشی تخصص خواهید داشت یا خدمات عمومی ارائه می دهید؟

تنها با درک واقعی بازار هدف و نیازهای آن قادر به پاسخگویی به این سوالات خواهید بود. توجه به این مطلب همچنین شما را در موقعیت بسیار بهتری برای ارائه خدماتی قرار می دهد که بازار به دنبال آن است و بنابراین کسب و کار خیاطی را در حوزه های جدید توسعه می دهد.


 🖋 برگردان به فارسی: سولماز همدانی
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


                🚩برخی دیگر از دوره های آموزشی دپارتمان مد و پوشاک مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


               

آموزش های طراحی لباس مقدماتی

 آموزش های طراحی لباس پیشرفته

آموزش های طراحی لباس مکمل و تخصصی

آموزش های الگوسازی طرای دوختی مقدماتی

آموزش های الگوسازی و طراحی دوخت پیشرفته 
نرم افزارهای مد و پوشاک
               

       

            ☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید. 

            🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک