تجارت بین‌الملل: مزایا و معایب و تأثیر آن بر اقتصاد


تجارت بین الملل مبادله کالا و خدمات بین کشورهاست. به طور کلی تجارت برابر با صادرات به اضافه واردات است. در سال 2019، میزان کل تجارت بین‌المللی کمتر از 19 تریلیون دلار بود.

بیش از 25 درصد از کالاهای مبادله شده را ماشین آلات و لوازم الکترونیکی مانند رایانه، دیگ بخار و ابزار علمی تشکیل می دهند. تقریباً 12 درصد، خودرو و سایر اشکال حمل و نقل است و بعد از آن نفت و سایر سوخت‌ها با 11 درصد در رده ی سوم قرار دارند. مواد شیمیایی، از جمله داروها، 10٪ دیگر را تشکیل می دهند.

مزایای تجارت بین المللی

صادرات باعث ایجاد شغل و رشد اقتصادی می شود و همچنین به شرکت های داخلی، فرصت و به تبع آن تجربه بیشتری برای تولید در بازارهای خارجی می دهد. با گذشت زمان، شرکت ها مزیت رقابتی در تجارت جهانی را به دست می آورند. تحقیقات نشان می‌دهد که صادرکنندگان نسبت به شرکت‌هایی که بر تجارت داخلی تمرکز می‌کنند بهره‌وری بیشتری دارند.

معایب تجارت بین المللی

تنها راه افزایش صادرات این است که به طور کلی تجارت آسان تر شود. دولت ها این کار را با کاهش تعرفه ها و سایر بلوک های واردات انجام می دهند. این موضوع باعث کاهش مشاغل در صنایع داخلی که نمی توانند در مقیاس جهانی رقابت کنند شده و همچنین منجر به برون سپاری مشاغل می شود. این امر زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها مراکز تماس، دفاتر فناوری و تولید را به کشورهایی با هزینه کمتر منتقل می کنند.

کشورهای دارای اقتصاد سنتی ممکن است پایگاه کشاورزی محلی خود را از دست بدهند زیرا اقتصادهای توسعه یافته به تجارت کشاورزی خود یارانه اختصاص می دهند. هم ایالات متحده و هم اتحادیه اروپا این کار را انجام می دهند که ارزش محصولات کشاورزان محلی در کشورهای دیگر را کاهش می دهد.


تجارت بین المللی ایالات متحده

در سال 2019، صادرات ایالات متحده 2.5 تریلیون دلار بود که 11.7 درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کمک کرد. مشاغل خدماتی همچنین بخش بزرگی از اقتصاد را تشکیل می‌دهد و در عین حال صادرات آن دشوارتر است. اجزای تولید ناخالص داخلی معمولاً به چهار دسته عمده تقسیم می شوند: مصرف شخصی، سرمایه گذاری تجاری، مخارج دولت و صادرات خالص.


ایالات متحده علیرغم همه چیزهایی که تولید می کند، بیش از صادراتش وارد می کند. در سال 2019، واردات 3.1 تریلیون دلار بود. که بیشتر آن را کالاهای یارانه ای و کالاهای مصرفی مثل تلفن های همراه تشکیل می داد. تولید نفت داخلی نیز واردات نفت و فرآورده های نفتی را کاهش داده است. اگر آمریکایی ها از واردات سود برند، در ازای آن از تولید ناخالص داخلی کمتر بهره مند می شوند.

سوالات متداول تجارت بین الملل 

تجارت بین المللی چگونه بر مصرف کنندگان تأثیر می گذارد؟

به طور کلی، تجارت بین المللی به مصرف کنندگان امکان دسترسی به کالاهای مختلف را می دهد. همچنین قیمت این کالاها را پایین می آورد، زیرا کشورها را قادر می سازد با هزینه کمتر به آنها دسترسی داشته باشند. هرچند ممکن است این دستاوردها تا حدی با از بین رفتن شغل های بومی به دلیل تجارت، همراه باشد.

چرا سطوح بالای تعرفه،  تجارت بین المللی را محدود می کند؟

تعرفه های بالا، هزینه فروش کالاهای وارداتی را افزایش می دهد. این امر تقاضا برای آن کالاها را کاهش می دهد.

تجارت بین المللی از چه زمانی آغاز شد؟

ظهور تجارت بین‌المللی با عصر اکتشاف از قرن 15 تا قرن 18 مرتبط بود. همانطور که کاوشگران اروپایی به سمت غرب حرکت کردند، راه های تجارت جدیدی را در سراسر جهان باز کردند.

ادامه دارد...


🖋 برگردان به فارسی: سولماز همدانی 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک👈 برای مشاهده اطلاعات دوره جامع بازرگانی بین الملل لطفا کلیک کنید 

🎯دیگر سر فصل های دوره های آموزشی مدیریت مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

🔸 کارگاه بازاریابی در اینستاگرام

🔹 مدیریت بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)

🔸 مدیریت جامع منابع انسانی

🔹 هوش کلامی و عصای معجزه گر مدیران

🔸 مدیریت زمان 

🔹 مدیریت برند

🔸 آیین نگارش مکاتبات اداری 

🔹 مدیریت استراتژیک 

 
 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۲ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک