آشنایی با حرفه ی حسابداری و بازار کار آن

حسابداران و حسابرسان سوابق مالی را تهیه و بررسی می کنند، زمینه های بالقوه فرصت ها و ریسک ها را شناسایی می کنند و راه حل هایی را برای مشاغل و افراد ارائه می دهند. آنها اطمینان حاصل می کنند که سوابق مالی دقیق هستند، ریسک های مالی و داده ها ارزیابی می شوند و مالیات ها به درستی پرداخت می شود. آن‌ها همچنین عملیات مالی را ارزیابی می‌کنند و برای اطمینان از عملکرد مؤثر سازمان‌ها فعالیت می‌کنند.

وظایف حسابدار

حسابداران و حسابرسان به طور معمول کارهای زیر را انجام می دهند:

    صورت های مالی را بررسی تا از صحت و مطابقت آن ها با قوانین و مقررات اطمینان حاصل کنند.

    مالیات ها را محاسبه می کنند، اظهارنامه های مالیاتی را تهیه و اطمینان حاصل می کنند که مالیات ها به درستی و به موقع پرداخت می شود.

    دفاتر و سیستم های حسابداری را بازرسی و خطرات احتمالی تقلب را شناسایی می کنند.

    سازماندهی، تجزیه و تحلیل و نگهداری سوابق مالی

    ارزیابی عملیات مالی، شناسایی ریسک‌ها و چالش‌ها و ارائه بهترین روش‌ها به مدیریت

    راه کارهایی برای کاهش هزینه ها، افزایش درآمد و بهبود سود پیشنهاد می کنند.

    حسابداران و حسابرسان ممکن است از فناوری هایی مانند هوش مصنوعی (AI) و اتوماسیون فرآیند رباتیک برای افزایش بهره وری خود استفاده کنند. اتوماسیون، برخی از وظایف روتین را کنترل می کند و به آن ها اجازه می دهد بر تجزیه و تحلیل و سایر مسئولیت های سطح بالا تمرکز کنند.

    علاوه بر بررسی و تهیه اسناد مالی، حسابداران و حسابرسان باید یافته های خود را توضیح دهند. این شامل تهیه گزارش های مکتوب و ملاقات حضوری با مدیران سازمان و مشتریان می شود.

بسیاری از حسابداران و حسابرسان بسته به کارفرمای خود تخصص های خاصی دارند. برخی برای سازمان های خدماتی یا مدیریت ریسک (تعیین احتمال تحریف در اسناد مالی) کار می کنند. سایر سازمان ها در موارد خاصی مانند امور مالی، بیمه یا مراقبت های بهداشتی تخصص دارند.

در زیر نمونه هایی از انواع حسابداران و حسابرسان آورده شده است:

حسابداران دولتی

سوابق سازمان های دولتی را نگهداری و بررسی می کنند و مشاغل خصوصی و اشخاصی را که فعالیت های آن ها مشمول مقررات دولتی یا مالیات است حسابرسی می کنند. حسابدارانی که توسط دولت ها استخدام می شوند اطمینان حاصل می کنند که درآمدها طبق قوانین و مقررات دریافت و هزینه می شود. مسئولیت های آن ها شامل حسابرسی، گزارشگری مالی و حسابداری مدیریت است.

حسابداران مدیریت

که به آن ها حسابداران هزینه، شرکتی، صنعتی، مدیریتی یا خصوصی نیز گفته می شود، اطلاعات حسابداری وهمچنین داده های مالی و غیرمالی و نحوه ادغام آنها را بررسی می کنند. اطلاعاتی که حسابداران مدیریت تهیه می کنند برای استفاده داخلی توسط مدیران تجاری در نظر گرفته شده است نه برای عموم.

حسابداران مدیریت اغلب بودجه و عملکرد را ارزیابی می کنند. آن ها همچنین به سازمان ها کمک کنند تا هزینه انجام کسب و کار را محاسبه و برنامه ریزی کنند. برخی با مدیران مالی در زمینه مدیریت دارایی کار می کنند که شامل برنامه ریزی و انتخاب سرمایه گذاری های مالی مانند سهام، اوراق قرضه و املاک می شود.

حسابداران عمومی

دارای طیف وسیعی از وظایف حسابداری، حسابرسی، مالیاتی و مشاوره هستند. مشتریان آن ها شامل شرکت ها، دولت ها، افراد و سازمان های غیر انتفاعی هستند.

حسابداران عمومی با اسناد مالی کار می کنند که مشتریان طبق قانون موظف به افشای آن ها هستند، مانند فرم های مالیاتی و صورت های مالی که شرکت ها باید به سرمایه گذاران فعلی و بالقوه ارائه دهند. برخی از حسابداران عمومی بر مسائل مالیاتی تمرکز می کنند، به شرکت ها در مورد مزایای مالیاتی و تصمیمات تجاری خاص مشاوره می دهند یا اظهارنامه مالیات بر درآمد تهیه می کنند.

سایر حسابداران عمومی در حسابداری قانونی، تحقیق در مورد جرائم مالی مانند کلاهبرداری و اختلاس اوراق بهادار، ورشکستگی ها و اختلافات قراردادی و سایر معاملات مالی پیچیده مجرمانه تخصص دارند. حسابداران پزشکی قانونی دانش خود را از حسابداری و امور مالی با قانون و تکنیک های تحقیق ترکیب می کنند تا تشخیص دهند که آیا یک فعالیت غیرقانونی است یا خیر. بسیاری از حسابداران پزشکی قانونی در طول تحقیقات از نزدیک با پرسنل اجرای قانون و وکلا همکاری می کنند و اغلب به عنوان شاهدان متخصص در طول محاکمه حاضر می شوند.

حسابداران عمومی تخصص خود را در مدیریت داده ها، اقتصاد، برنامه ریزی مالی و قانون مالیات ترکیب می کنند تا استراتژی هایی را برای مشتریان ایجاد کنند. خدمات مشاوره موضوعاتی از جمله جریان نقدی، بیمه، سرمایه گذاری، بازنشستگی و برنامه ریزی انتقال مالی را پوشش می دهد تا به مشتریان کمک کند اهداف مالی مانند بازنشستگی، پرداخت هزینه تحصیل کودک یا خرید خانه را برآورده کنند.

حسابرسان خارج از مجموعه

مدیریت صحیح وجوه، منابع درآمد و کنترل‌های داخلی سازمان مانند تهیه داده‌های مالی یا مدیریت ریسک‌های امنیت سایبری یا زنجیره تامین را بررسی می‌کنند. آنها به جای سازمانی که در حال حسابرسی هستند، توسط یک سازمان خارجی استخدام می شوند. آن‌ها صورت‌های مالی مشتریان را بررسی می‌کنند و به مقامات، سرمایه‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها اطلاع می‌دهند که صورت‌ها به درستی تهیه و بدون تحریف گزارش شده‌اند.

حسابرسان فناوری اطلاعات (IT)

سیستم‌های فناوری اطلاعات سازمان خود را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده‌های مالی و غیرمالی از یک منبع قابل اعتماد به دست می‌آیند.

حسابرسان داخل مجموعه

وظایفی مشابه حسابرسان خارجی دارند، اما آنان توسط سازمانی که حسابرسی می کنند به کار گرفته می شوند. آن ها راه هایی را برای بهبود فرآیندهای یافتن و حذف تقلب و سایر خطرات مالی برای سازمان شناسایی می کنند. عملکرد حسابرسی داخلی تنظیم نشده است، اما موسسه حسابرسان داخلی استانداردهای پذیرفته شده عمومی را ارائه می دهد.

چشم انداز شغل

پیش‌بینی می‌شود که استخدام حسابداران و حسابرسان از سال 1400 تا 1410 به میزان 7 درصد رشد کند که تقریباً به سرعت میانگین همه مشاغل است.

به طور متوسط در طول یک دهه حدود 135000 فرصت برای حسابداران و حسابرسان ایجاد می شود. انتظار می رود بسیاری از این فرصت ها ناشی از نیاز به جایگزینی نیروی کاری که خارج می شوند باشد ، مانند بازنشستگان.

استخدام حسابداران 

جهانی شدن، اقتصاد رو به رشد و محیط پیچیده مالیاتی و نظارتی همچنان به تقاضای قوی برای حسابداران و حسابرسان منجر می شود.

به طور کلی، رشد اشتغال حسابداران و حسابرسان ارتباط نزدیکی با سلامت کل اقتصاد دارد. با رشد اقتصاد، حسابداران و حسابرسان، همچنان برای تهیه و بررسی سوابق مالی مورد نیاز خواهند بود. علاوه بر این با رشد شرکت‌ها، نیاز بیشتری برای حسابداران عمومی برای رسیدگی به اسناد مالی مورد نیاز قانونی وجود خواهد داشت.

جهانی شدن مداوم تجارت، منجر به افزایش تقاضا برای تخصص حسابداری و خدمات مرتبط با تجارت بین‌المللی و تملک‌های بین‌المللی می شود.

پیش بینی می شود تغییرات تکنولوژیکی بر نقش حسابداران تاثیر بگذارد. برخی از وظایف معمول حسابداری ممکن است خودکار شوند زیرا پلتفرم هایی مانند محاسبات ابری، هوش مصنوعی (AI) و بلاک چین گسترده تر می شوند. اگرچه این به حسابداران اجازه می دهد تا کارآمدتر شوند، انتظار نمی رود که این تغییر تقاضای کلی را کاهش دهد. در عوض، با اتوماسیون وظایف معمول مانند ورود داده ها، وظایف مشاوره ای و تحلیلی حسابداران برجسته تر می شود.

 
🖋 برگردان به فارسی: سولماز همدانی 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

-------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع
در مجتمع فنی ونک کلیک کنید


 
  • آموزش حسابداری خدماتی

  • آموزش حسابداری بازرگانی

  • دوره حسابداری مالی مکانیزه

  • یادگیری چرخه حسابداری شرکت ها
  • نحوه تهیه اظهارنامه مالیاتی
  • نحوه تهیه صورت های مالی
👈 برای دیدن اطلاعات دوره های  بورس و سرمایه گذاری  کلیک کنید
👈 برای دیدن  اطلاعات دوره های مدیریت و کارآفرینی کلیک کنید


برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنید مجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۲ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک