فضای سبزخودتان را طراحی کنید 
 
طراحی فضای سبز جذاب نباید به تخیل شما محدود شود. شما هم می توانید باغچه ای داشته باشید که در کتاب ها و مجلات می بینید. به کارگیری مفاهیم اولیه ای که حرفه ای های طراحی فضای سبز  استفاده می کنند،  می تواند به شما در دستیابی به یک چشم انداز رویایی  کمک کند.
 


عناصر طراحی فضای سبز
 

فضای سبزی که به خوبی طراحی شده باشد شامل موارد زیر می شود:
یکپارچگی اصلی است که فضای سبز را به عنوان یک کل به هم پیوند می دهد. برای رسیدن به یکپارچگی، داشتن گیاه از هر گونه و در هر رنگ کافی نیست. تکرار گیاهان مشابه در نقاط مختلف فضای سبز باعث یکپارچگی می شود. هر چند گاهی اوقات سخت است، ولی سعی کنید گیاهی را نخرید، آن را به خانه ببرید و پس از آن تصمیم بگیرید که آن را کجا قرار دهید.
 
تعادل در طراحی فضای سبز
تعادل می تواند رسمی (متقارن) یا غیررسمی (نامتقارن) باشد. در طراحی متقارن، سمت چپ تصویر آینه ای از سمت راست خواهد بود. یک طرح نامتقارن در هر طرف یکسان نخواهد بود، اما نقاط مطلوب یکسانی خواهد داشت.
تناسب باعث حفظ ویژگی های فضای سبزدر مقیاس خانه می شود. هنگام انتخاب درخت یا درختچه برای کاشت، مهم است که اندازه نهایی درخت یا درختچه را در نظر داشته باشید. یک درخت افرای 1 متری در مرکز باغ ممکن است ظرف چند سال کوتاه 3 متر بلند شود و تا 4 متر برسد. این مطلب برای گیاهان کوچکتر نیز صدق می کند. گیاهی با رشد سریعتر می تواند به راحتی درختچه های کوچکتر، گیاهان چند ساله و سایر گیاهان را پنهان کند.
 
تنوع در طراحی فضای سبز
تنوع  به شما این امکان را می دهد که خلاق باشید و کمی سرگرم شوید. با این حال مراقب باشید، تنوع بیش از حد می تواند آزار دهنده یا منحرف کننده باشد. هنگامی که بهترین ویژگی های فضای سبز شما باید برای جلب توجه در نظر گرفته شده باشند، ممکن است در نهایت جالب به نظر نرسند. اگر فضای لازم را دارید، چند اتاق در فضای باز داشته باشید هر کدام با موضوعی متفاوت. فضاهای خالی نیز می تواند موثر باشد. از آن ها  برای کشیدن چشم به سمت یک نقطه کانونی استفاده کنید. لازم نیست هر فضای کوچک را پر کنید.

 
 
آموزش طراحی فضای سبز مجتمع فنی

اصول طراحی فضای سبز

 
فرم در طراحی فضای سبز 
گیاهان بزرگ و کوچک اشکال مختلفی دارند که هر کدام چیز متفاوتی را به منظره ارائه می دهند. آن ها  می توانند گرد، هرمی، گسترده، بیضی یا ستونی باشند. به عنوان مثال به درختان نگاه کنید. علاوه بر فرم درخت در طول فصل رشد، در نظر بگیرید که چه مقدار سایه ایجاد می کند و در فصل بهار و تابستان سایه آن کجا خواهد بود. اگر این درخت برگریز است، تصور کنید که بدون برگ در پاییز و زمستان چگونه به نظر می رسد.
 
خط در طراحی فضای سبز 
خطوط منحنی یا مستقیم، برای جلب توجه شما به سمت یک نقطه کانونی یا جدا کردن مناطق باغ استفاده می شوند. ایجاد خطوط مستقیم یکی از اولین کارهایی است که هنگام طراحی فضای سبز باید انجام شود.

بافت در طراحی فضای سبز 
برگ ها، گل ها، ساقه ها همگی دارای بافت هستند. یافتن گیاهان و ویژگی‌هایی که متضاد یا مکمل هستند، برای طراحی فضای سبزخوب، اساسی است. شاخ و برگ هایی که ظاهر توری دارند، گیاهی با برگ های گردتر را برجسته می کند. ظاهر گیاهان را در طول سال در نظر بگیرید.
 
رنگ در طراحی فضای سبز 
رنگ آشکارترین جنبه فضای سبز است. فضای سبزی که به خوبی طراحی شده باشد می تواند بدون هیچ رنگی (به جز سبز) خوب به نظر برسد. رنگی که عاقلانه استفاده می شود، فضای سبز را برجسته می کند، در حالی که رنگ بیش از حد می تواند خشن یا بعد از مدتی خسته کنننده به نظر برسد. هنگامی که تصمیم می گیرید از کدام گیاهان استفاده کنید، رنگ را همانطور که در مورد رنگ آمیزی خانه انجام می دهید در نظر داشته باشید. خانه تقریباً همیشه ویژگی غالب منظره شماست. رنگ فضای سبز باید مکمل رنگ خانه باشد. به عنوان مثال، هنگام انتخاب گل، ترکیب تقریبا بی نهایت رنگ، شکل گل و شاخ و برگ، زمان شکوفه ها و مدت زمان آن ها  و ارتفاع گیاهان را در نظر بگیرید. تصمیم بگیرید که آیا رضایت فوری از گیاهان یکساله را در مقابل چشم انداز بلندمدت گیاهان چند ساله ترجیح می دهید یا ترکیبی از هر دو.
 
 
آماده سازی برای طراحی فضای سبز

آماده سازی برای طراحی فضای سبز
 
تعیین کنید که با چه چیزی باید کار کنید. برخی از جنبه های فضای سبز وجود دارد که نمی توانید یا نمی خواهید آن ها را تغییر دهید (مثلاً راه ها و درختان بزرگ). همچنین، محدودیت های مالی را در نظر بگیرید.
 
فضای سبز ممکن است در مراحلی توسعه یابد. نقشه ملک را تهیه کنید. یک نمای وسیع برای مقیاس روی کاغذ گراف بکشید. با موارد بزرگ شروع کنید و اطراف آن ها  را پر کنید.
 
موارد آماده سازی طراحی فضای سبز 

 
 1. خانه
 2. نوردهی (خانه رو به کدام سمت است - شمال، جنوب، شرق یا غرب)
 3. مرزها (با توجه به سبک منظره)
 4. فضاهای بیرونی مانند  تراس یا پاسیو
 5. ویژگی هایی مانند آلاچیق یا اجاق آتش
 6. گیاهان موجود
 7. تاسیسات (دریچه خشک کن، کولر/پمپ حرارتی)
 8. مناطق خدماتی (لانه سگ، انباری، سطل زباله)
 9. نماهایی که می خواهید حفظ یا پنهان کنید
 10. فضاهای خصوصی
 11. سرریز و زهکشی
 12. درجه ها، شیب ها 
 13. سیستم های آبیاری موجود
 14. ایده های طراحی منظره

 
اکنون که اصول اولیه را در نظر گرفته اید، به یک برنامه نیاز دارید. تصمیم بگیرید که چه چیزی می خواهید و نیاز دارید. اولویت های شما چیست. غذاخوری در فضای باز، فضای بازی برای بچه ها یا حیوانات خانگی، پرورش گل و سبزیجات یا صرفاً استراحت در یک باغ زیبا؟ در نظر گرفتن برنامه های آینده را فراموش نکنید. در اینجا چند نکته برای بررسی آمده است:
همانطور که هنگام تزئین خانه سبکی دارید، از سبک در فضای باز استفاده کنید تا کل ملک را منسجم نگه دارید.
برای الهام گرفتن از طراحی، نمای بیرونی خانه  را در نظر بگیرید. یک خانه سنتی با انواع طرح های فضای سبز به خوبی هماهنگ می شود در حالی که یک خانه مدرن با خطوط تمیز و کاشت های ساده مانند چمن های زینتی بهترین  نتیجه را می دهد.
به محله توجه کنید. آیا منظره جدید شما با بقیه خانه های آن خیابان سازگاری دارد؟
آیا می خواهید منظره شما یک موضوع داشته باشد؟ چشم انداز را با شخصیت خود مطابقت دهید. آیا شما رسمی هستید یا غیر رسمی، عمومی یا خصوصی؟
آیا افراد با نیازهای ویژه در خانواده شما وجود دارند که بتوانند از دسترسی آسان تر بهره مند شوند؟ سطوح مرتفع یا مسیرهای وسیع‌تر ممکن است مناسب باشد.
 
دید منظره از داخل خانه چگونه است؟


 
چقدر مایل به تعمیر و نگهداری فضای سبز هستید؟

چقدر مایل به تعمیر و نگهداری هستید؟
 
از کاغذ کالک برای ترسیم ایده های خود استفاده کنید. کاغذ کالک را روی نقشه قرار دهید تا تصور کنید که منظره جدید چگونه به نظر می رسد. ممکن است از آنچه به دست می آورید شگفت زده شوید. در اینجا ایده هایی برای شروع، پیشنهاد شده است:

گیاهان در طراحی فضای سبز 
 
گیاهان یکی از مهم ترین بخش های فضای سبز و یکی از ساده ترین راه ها برای تعریف ظاهری جدید هستند.
 
شکل بسترهای کاشت را تعیین کنید. سطوح با خطوط صاف، مناطق مورد علاقه را مشخص می کنند و منحنی ها طبیعی تر به نظر می رسند.
از گیاهان برای تزئین خانه استفاده کنید. چند رنگ را انتخاب کنید که با هم هماهنگ باشند یا حداقل از تنوع رنگ زیاد در مناطق کوچک اجتناب کنید.
با خیال راحت بافت و اندازه را با هم مخلوط کنید. ارتفاعات را مورد توجه قرار دهید بلندترین در پشت، کوچکترین در جلو. به خاطر داشته باشید که گیاه زمانی که بالغ می شود چقدر بلند خواهد بود تا پنجره را مسدود نکند.
به یاد داشته باشید که کاشت ها زمانی که تعدادشان فرد باشد بهترین تناسب را دارند.
در امتداد خانه، استفاده از بوته یا گیاه پهن تر را برای نرم کردن گوشه ها در نظر بگیرید. با این حال، گیاهان بزرگ را در فاصله چند متری از خانه قرار دهید تا از آسیب ریشه ها جلوگیری کنید.
آیا فضای محدودی دارید؟ اگر چنین است، باغچه‌ای عمودی مانند نرده‌هایی با شاخه های آویزان انگور را امتحان کنید. استفاده از گلدان نیز مناسب خواهد بود. 
 

حریم خصوصی  در طراحی فضای سبز 
 
اگر حفظ حریم خصوصی در اولویت است، کاشت درخت یا پرچین را به عنوان حصار در نظر بگیرید یا یک حصار سنتی بسازید. سبک های مختلف متناسب با اولویت شما وجود دارد.
 
ارتفاع  در طراحی فضای سبز 
 
اگر ملک شما دارای تپه است، کاشت در شیب امکان پذیر است یا می توانید از دیوارهای حائل کوچک در سطوح مختلف برای تفکیک نقاط مختلف استفاده کنید.
 

مسیرها در طراحی فضای سبز 
در مرحله بعد، در مورد مسیرهایی برای رسیدن به نقاط مختلف حیاط فکر کنید. پیاده روهای بتن جامد یا سنگفرش رسمی تر هستند و جهت مشخصی را ارائه می دهند. شن خرد شده جایگزین نرم تری است و سنگ های پله ای حس طبیعی به زمین می دهند. فقط مطمئن شوید که آن ها  را فاصله دهید و بعد از هر چند سنگ از یک فرود استفاده کنید تا فرصتی برای توقف و لذت بردن از منظره ایجاد کنید.
ویژگی های آب
یک راه عالی برای افزودن آرامش و لمس طبیعت، افزودن آب نما است. یک استخر کوچک زیبا به نظر می رسد و می تواند برای گیاهان و ماهی ها عالی باشد. برای اضافه کردن صداهای آرامش بخش و کمک به پوشاندن صدای محیط، فواره را امتحان کنید. مجسمه یا آبنمای رومیزی گزینه خوبی برای فضاهای کوچک است.
 
نورپردازی  در طراحی فضای سبز 
همانطور که المان های فضای سبز با هم ترکیب می شود، مناطق مختلف را با نورپردازی برجسته کنید. نورهای بالا یا نقطه ای برای درختان و چراغ های مسیر برای روشن کردن فضای سبز و لذت بردن از شب.
 
 
محوطه سازی پایدار در طراحی فضای سبز

محوطه سازی پایدار  در طراحی فضای سبز 
طراحی فضای سبز پایدار با هدف صرفه جویی در آب و انرژی، کاهش رواناب و کاهش ضایعات، تمام جنبه های طراحی را در نظر می گیرد. باعث ایجاد چشم انداز پایدار، محیط طبیعی و اکوسیستم مطلوب می شود و تأثیر منفی بر محیط زیست را کاهش می دهد.
 
مزایای محوطه سازی پایدار عبارتند از:
 
 1. حفاظت از آب
 2. ایجاد رواناب و نگهداری آب کمتر
 3. حداقل استفاده از آفت کش ها و کودها
 4. کاهش آلودگی
 5. زیستگاه حیات وحش
 6. کاهش فرسایش
 7. اکوسیستم سالم
   
آموزش طراحی فضای سبز ، مجتمع فنی تهران
 
گیاهان، درختان و درختچه های بومی را به جای گیاهان عجیب و غریب یا غیر بومی انتخاب کنید. گیاهان بومی گیاهانی هستند که بومی یک منطقه یا اکوسیستم هستند. بسیاری از آن ها  سیستم ریشه عمیقی دارند که باعث رشدشان می شود، خاک را نگه می دارند و رواناب را کاهش می دهند. گیاهان بومی همچنین از حیات وحش محلی محافظت می کنند و پرندگان بومی و گرده افشان ها را به خود جذب می کنند.

راه دیگر برای پایدار کردن فضای سبز این است که رواناب سقف را در بشکه هایی جمع آوری کنید و از آن برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. برای کاهش نیاز به کود، پس از چمن زنی، بریده های علف را روی چمن بگذارید. فرآیندی به نام چرخه چمن. چمن های بریده شده، پوسیده می شوند و مواد مغذی را به چمن باز می گرداند. اگر تصمیم دارید از چرخه چمن استفاده نکنید، اندازه چمن را کاهش دهید تا از مقدار چمن های بریده شده بکاهید. شما می توانید چمن را با درختچه های زینتی، درختان و گیاهان مقاوم تر جایگزین کنید. همانطور که گیاهان بیشتری را به فضای سبز اضافه می کنید، به ایجاد سطوح مختلف گل و شاخ و برگ فکر کنید که گرده افشان هایی مانند زنبورها، پروانه ها و پرندگان را جذب می کند.


 
برگردان: سولماز همدانی 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی ونک

 
دوره جامع آموزش طراحی فضای سبز مجتمع فنی تهران


اگر تمایل به شرکت در دوره های جامع طراحی فضای سبز مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را دارید، به صفحه زیر مراجعه فرمایید.

 
 
 

برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنیدمجتمع فنی تهران

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک