10 نکته برای تقویت عملکرد خود به عنوان یک مهندس نرم افزار در سال جدید

(قسمت اول)  
آیا می خواهید عملکرد خود را به عنوان یک مهندس نرم افزار در سال جدید تقویت کنید و به دنبال مشاوره در مورد این که چه چیزی را باید بهبود بخشید هستید؟ در این مقاله دو قسمتی مواردی که می توانید برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر روی آن تمرکز کنید، آورده شده است.


نحوه نوشتن clean code را بیاموزید
اگر شما یک مهندس نرم افزار یا آرشیتکت هستید (یا می خواهید یکی از آن ها شوید)، پس فکر می کنم این مهم ترین توصیه ای است که می توانم به شما بدهم. اگر نمی دانید چگونه کد تمیز بنویسید، کتاب ها و وبلاگ های مختلف در این زمینه را مطالعه کنید. این کتاب یک نقطه شروع خوب است:
 Clean Code اثر رابرت سی. مارتین.
اگر نکات آن را با هایلایتر و خودکار نشانه گذاری کنید ضرری نخواهد داشت زیرا حاوی توصیه های بسیار خوبی است، اما عادت نکنید همه چیز را هایلایت کنید، زیرا این کتاب دارای نظرات بحث برانگیزی است.

 

از کنترل ورژن خاص استفاده کنید
سیستم‌های کنترل ورژن (VCS) سال‌هاست که وجود دارند، اما امروزه استفاده از آن‌ها آن قدر آسان است که بهانه‌ای برای استفاده نکردن از آن ها وجود ندارد.
به محض شروع کار با دیگران بر روی یک پروژه، به خود (و هر کس دیگری که درگیر آن است) لطف بزرگی کنید و از VCSهایی مانند Git استفاده کنید. اگر پروژه شما شامل چندین مهندس نرم افزار نیست، نگران ادغام تضادها و مواردی از این قبیل نباشید - فقط یاد بگیرید که چگونه آن ها را زمانی که  بوجود آمدند حل کنید فقط از VCS ها استفاده کنید  بعدا بخاطر این توصیه از من تشکر خواهید کرد
و لطفاً هرگز مستقیماً  ورژن اصلی خود را تغییر ندهید. همیشه برای هر تغییری که ایجاد می‌کنید از قبل ورژن های جدیدی ایجاد کنید. ورژن اصلی خود را همیشه تمیز، خوانا و آماده نصب نگه دارید به این ترتیب، کار برای افرادی که نیاز دارند تغییرات شما را درورژنهای خود ایجاد کنند بسیار آسان تر خواهد بود.
اگر در پروژه‌هایی با افراد دیگر همکاری می‌کنید، اکنون کمی وقت بگذارید و یک حساب کاربری در GitHub، Bitbucket یا هر سرویس کد منبع آنلاین  را راه‌اندازی کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و به بهبود همکاری بین اعضای تیم نیز کمک می کند.

Refactoring Code یاد بگیرید
به عنوان یک مهندس نرم افزار یا آرشیتکت، زمان زیادی را صرف خواندن کدهای دیگران خواهید کرد. این یک مهارت فوق العاده مهم است
اما اگر در حال حاضر این برای شما منطقی نیست، پس نگران نباشید. سال ها طول کشید تا متوجه شدم این واقعا چقدر مهم است. این روزها دیگر به سختی می توانم کدهای بد را تحمل کنم. این باعث می شود من احساس بدی داشته باشم.
لطفاً یاد بگیرید که چگونه کد دیگران را در اسرع وقت تغییر دهید و به انجام منظم آن عادت کنید. اگر بخواهید به عنوان مهندس نرم افزار کار کنید، این یکی از مهارت های ضروری است که می توانید آن را کسب کنید. فقط در دام این فکر نیفتید که سبک شخصی برنامه نویسی شما تنها راه صحیح نوشتن مطالب است. درعوض، همیشه سعی کنید از قراردادهای تعیین شده توسط تیم یا شرکت خود پیروی کنید (تا زمانی که این کنوانسیون ها خوب باشند). ثبات موردی کلیدی و مهم است.
 
 
4. کتاب های مهندسی نرم افزار را بخوانید ، کلاس برنامه نویسی ، مجتمع فنی تهران

کتاب های مهندسی نرم افزار را بخوانید
این یکی دیگر از نکات حیاتی است. اگر می‌خواهید یک آرشیتکت یا مهندس نرم‌افزار باشید، تا حد امکان کتاب‌های مهندسی نرم‌افزار را بخوانید در اینجا لیست کوتاهی از منابع خوب آورده شده است:
  • برنامه نویس عملگرا اثر اندرو هانت و دیوید توماس
  • کار موثر با Legacy Code از Michael Feathers
  • Refactoring: Improving the Design of Existing Code  از مارتین فاولر و همکاران.
  • جاوا موثر (نسخه دوم) توسط جاشوا بلوخ
  • رمزگذار پاک اثر رابرت سی مارتین
در نهایت، من می‌خواهم یک کتاب دیگر را توصیه کنم که صرفاً در مورد مهندسی نرم‌افزار نیست، اما با توسعه نرم‌افزار مدرن بسیار مرتبط است: Peopleware: Projects Projects and Teams نوشته تام دیمارکو و تیموتی لیستر.
ممکن است در ابتدا این طور به نظر نرسد، اما این کتاب همه چیز در مورد نحوه کار در تیم ها و نحوه مدیریت امور (مانند ضرب الاجل ها، انتظارات و غیره) است به طوری که برای تمام افراد درگیر در پایان هر روز انرژی کافی باقی می ماند تا بهترین کار خود را انجام دهند. اکنون این کارها کمی قدیمی است، اما همچنان حاوی توصیه های بسیار خوبی است.


ادامه دارد...

برگردان: سولماز همدانی 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی ونک

☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک