مقایسه دانشگاه با آموزشگاه‌های خصوصی

 
دانشگاه و آموزشگاه های خصوصی هر دو سازمان‌هایی هستند برای آموزش مهارت و دانش به دانشجویان. تا اینکه دانشجویان افراد مفیدی برای جامعه باشند.
 

🔸 دانشگاه چیست؟

عبارت دانشگاه به مرکز آموزشی بزرگی اتلاق می‌شود که آموزش‌های مقطع سوم (مقطع دانشگاهی) را ارائه می‌دهد. متقاضیان آن دانشجویانی هستند که قصد کسب تخصص در یک زمینه خاص را دارند. این زمینه‌ها بسیار وسیع هستند و از پرستاری تا مهندسی و تجارت را شامل می‌شود.
دانشگاه‌ها مقاطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهند. با توجه به امکانات و رشته‌های ارائه‌شده دانشگاه‌ها بزرگترین مراکز آموزشی در کشورها هستند.
 

 
 آموزشگاه‌های خصوصی چیست؟ ,  مجتمع فنی تهران


🔸 آموزشگاه‌های خصوصی چیست؟

آموزشگاه‌های خصوصی یا موسسه آموزشی‌، یک مرکز آموزشی است که توسط دولت یا افراد جامعه تشکیل شده است. موسسات یک مهارت خاص را به متقاضی آموزش می‌دهند. با این کار برخی از چالش‌های موجود در جامعه را می‌توان مدیریت کرد. موسسات معمولا بر یک مهارت بسیار خاص متمرکز می‌شوند. این مهارت‌ها گونه‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال کشاورزی، هنر، تکنولوژی و غیره. جالب است بدانید که MIT که همواره به عنوان اولین دانشگاه در دنیا انتخاب می‌شود در واقع یک آموزشگاه‌های خصوصی است.
 
🔹
 تفاوت بین دانشگاه و آموزشگاه‌های خصوصی
 
🔸 رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه و آموزشگاه‌های خصوصی
یکی از ابتدایی‌ترین اختلافات بین آموزشگاه‌های خصوصی و دانشگاه نوع دوره‌های ارائه‌شده است. دانشگاه دوره‌های لیسانس و تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌ها متخصص ارائه بالاترین نوع دوره‌های آموزشی هستند.
یک آموزشگاه های خصوصی به کارآموزان یک مهارت یا حرفه را آموزش می‌دهد. با این کار کارآموزان می‌توانند یک وظیفه خاص را بخوبی انجام دهند. مدارک ارائه‌شده در موسسات در بالاترین درجه می‌توانند گواهینامه یا دیپلم باشند.

 
سطح تخصص در آموزشگاه های خصوصی و دانشگاه ,  مجتمع فنی تهران  


🔸 سطح تخصص در آموزشگاه های خصوصی و دانشگاه
تخصصی‌گرایی در موسسات بسیار بالاست بطوریکه موسسات تنها در یک زمینه خاص آموزش ارائه می‌دهند. موسسات مرتبط با تکنولوژی تنها در همین زمینه آموزش ارائه می‌دهند. ضمن اینکه خود زمینه تکنولوژی بسیار گسترده است و باز هم تخصصی‌تر می‌شود. مثلا موسسات رباتیک تنها در همین زمینه آموزش می‌دهند. به همین دلیل است که نوع مهارت معمولا در پایان اسم موسسات مشاهده می‌شود.
دانشگاه‌ها کمتر تخصصی عمل می‌کنند و اغلب دوره‌های متفاوتی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. در دانشگاه‌ها این دانشکده‌ها هستند که دوره‌های تخصصی‌تر ارائه می‌دهند.
 
🔸 خودمختاری و استقلال در آموزشگاه های خصوصی و دانشگاه
دانشگاه‌ها موسسات آموزشی بزرگی هستند که زیرشاخه آزاد دولت به حساب می‌آیند. بدین معنی که در مدیریت و تصمیم‌گیری مستقل عمل می‌کنند. دانشگاه‌ها با استفاده از یک شورای قانونی در داخل دانشگاه اداره می‌شوند.
از سوی دیگر، موسسات در تصمیم‌گیری و مدیریت استقلال ندارند. دولت بصورت غیر مستقیم و از طریق وزارت آموزش فعالیت‌های موسسات را کنترل می‌کند. دولت این کار را از طریق هیئت مدیره انجام می‌دهد.
البته قابل ذکر است که برخی موسسات فنی و حرفه‌ای دارای اختیار تام هستند مخصوصا موسسات بزرگ.
 
سطح مدرک اساتید در آموزشگاه های خصوصصی و دانشگاه ,  مجتمع فنی تهران

🔸  سطح مدرک اساتید در آموزشگاه های خصوصصی و دانشگاه
اساتید و اساتید راهنما در دانشگاه‌ها باید مدارک حرفه‌ای داشته باشند. زمینه تحصیلی آن‌ها هم همان زمینه‌ای است که در آن فعالیت می‌کنند. به همین دلیل است که اغلب اساتید در دانشگاه‌ها پورفسور و دکتر هستند.
اگرچه برای آموزش در یک آموزشگاه‌های خصوصی داشتن مدرک تحصیلی الزامی است اما داشتن مدرک کارشناسی ارشد هم کفایت می‌کند.

 
🔸  ابعاد و جمعیت آموزشگاه‌های خصوصی و دانشگاه

دانشگاه‌ها ساختمان‌های بزرگی دارند که مخصوص بخش‌های مدیریتی کل مجموعه است. همچنین در دانشگاه‌ها سالن‌های کنفرانس، هتل‌های دانشجویی، مراکز تفریحی، کتابخانه‌ها و غیره وجود دارد. تعداد دانشجویان، اساتید، و کارمندان اداری دانشگاه بسیار زیاد است. به همین دلیل یک دانشگاه نیازمندان امکانات و تجهیزات فراوانی است. برخی از دانشگاه‌ها بیشتر از 30 هزار دانشجو بطور همزمان دارند.
موسسات ساختمان‌های نسبتا بزرگی دارند که تعداد آنها زیاد نیست. این امر بدلیل تعداد کمتر متقاضی است که نتیجتا به امکانات کمتری هم نیاز دارند. مثلا در موسسات نیازی به سالن‌های کنفرانسی نیست. بلکه نیازمند کلاس‌هایی است که فعالیت‌های خاصی در آن اجرا شود.
 
میزان شهریه ,  مجتمع فنی تهران

🔸 میزان شهریه
نرخ دریافت شهریه نیز در آموزشگاه های خصوصی و دانشگاه متفاوت است. با اینکه در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسد که شهریه‌ی دانشگاه‌ها بیشتر از موسسات غیرانتفاعی است اما باید بگوییم این موضوع کاملا برعکس است. حداقل و حداکثر شهریه دانشگاه‌ها بسیار پایین‌تر از حداقل و حداکثر شهریه‌ی موسسات است.
یکی از دلایل این تفاوت می‌تواند نوع تخصیص کمک هزینه‌ی دولتی به این مراکز آموزشی باشد. البته دلیل دیگر نیز تعداد دانشجویانی است که در هر یک از این مراکز به تحصیل مشغول هستند. قطعا بالا بودن تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها کم بودن شهریه‌ی آن را جبران خواهد کرد.
 

🔸 سخن آخر
امروزه بهره‌گیری آموزشی از موسسه‌های خصوصی به خوبی جای خود را در زمینه آموزش باز کرده‌اند و رقیب جدی برای دانشگاه‌هایی شده‌اند که با محتوای به روز نشده و قوانین سخت دولتی و البته شهریه‌های بالا، شهره هستند. انواع آموزش‌ها از فنی مهندسی تا هنر در این آموزشگاه‌ها به خوبی آموزش داده می‌شود تا شاهد ایرانی آباد و در حد حداقل کشور‌های همسایه باشیم.
 

کاری از تیم تولید محتوا و رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

 

☎️ با کارشناسان ما در تماس باشید 
02188889796