برنامه‌نویسی موبایل (اندروید)
 

 
امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. با فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند در میان مردم، برنامه نویسی اپلیکیشن‌های کاربردی برای سیستم عامل‌های این دستگاه‌ها به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها تبدیل شده است. با توجه به این موضوع، افراد زیادی به یادگیری برنامه نویسی اندروید علاقه مند شده‌اند.
 

🔸 برنامه‌نویسی اندروید

میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند در میان مردم بیش از پیش در حال افزایش است و مردم روز به روز به آن‌ها وابسته‌تر می‌شوند. امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. این نیازها کوچکترین و متداول‌ترین کارهای افراد را هم شامل می‌شوند. از جمله خرید کردن، درخواست تاکسی، برقراری ارتباط، انجام امور مالی و.... .
با ظهور گوشی‌های هوشمند به ویژه گوشی‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، بازاری جدید و بزرگ برای برنامه نویسان و توسعه‌‌دهندگان ایجاد شده است. به تدریج با افزایش کاربرد این دستگاه‌ها در میان مردم و احساس نیاز به نرم افزارهای مختلف، بازار اپلیکیشن‌های موبایل روز به روز گسترده‌تر می‌شود و بسیار رونق خواهد گرفت. بر این اساس برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های موبایلی به یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین شاخه‌های برنامه‌نویسی تبدیل شده است.
 
سیستم عامل اندروید , مجتمع فنی تهران

🔸 سیستم عامل اندروید 

این سیستم عامل در طی سال‌هایی که از تولدش می‌گذرد توانسته است از تمام رقبای خود در این میدان پیشی گیرد. این سیستم عامل به پرکاربردترین و محبوب‌ترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است. امروزه اندروید توانسته است بیش از 73 درصد از بازار سیستم عامل‌های گوشی هوشمند را در اختیار خود درآورد. سیستم عامل iOS با کسب حدود 17 درصد از این بازار در حال تعقیب اندروید است. اگر سایر دستگاه‌های همراه مانند تبلت، گجت‌های هوشمند و... را به این آمار اضافه کنیم، اختلاف این دو سیستم عامل بسیار بیشتر خواهد شد. بر این اساس اندروید توانسته است به عنوان فراگیرترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند، تبلت ها، گجت‌ها و... شناخته شود.
 

🔸اندروید

«اندروید» سیستم‌ عاملی متن‌ باز است که بر پایه هسته لینوکس توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. متن باز بودن اندروید به این معنا است که سورس کد اصلی آن در دسترس عموم قرار دارد. یعنی برای استفاده از آن نیازی به دریافت مجوز و یا صرف هزینه نیست. متن باز بودن اندروید باعث می‌شود که سورس کد اصلی آن به راحتی در اختیار کاربران و توسعه دهندگان مختلف در سرتاسر جهان قرار گیرد. این ویژگی باعث می‌شود اندروید توسط توسعه دهندگان بیشماری بررسی شود و در نهایت ارتقا یابد.
به دلیل متن‌ باز بودن و سایر ویژگی‌‌های اندروید، حضور این سیستم عامل به گوشی‌‌های هوشمند محدود نشده است و دستگاه‌های زیادی مانند تبلت‌ها، یخچال‌ها، ساعت‌ها، تلویزیون‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند. همانطور که اشاره شد، اندروید بر اساس هسته لینوکس توسعه داده شده است. بنابراین وظایفی مانند بهینه سازی حافظه، ارتباط بخش‌های نرم افزاری با سخت افزار، مدیریت پردازش‌ها و... توسط هسته لینوکس پردازش می‌شود.
یکی از مزیت‌های اندروید در مقابل سایر سیستم عامل‌های دیگر انعطاف‌پذیری ست. بر اساس این ویژگی اندروید، برنامه‌نویسان می‌توانند هر چه سريع‌تر و راحت‌تر اپلیکیشن‌هایی را توسعه دهند که از تمام ويژگی‌ها و توان يک گوشی هوشمند بهره ببرند. البته انعطاف‌‌پذیر بودن این سیستم عامل فقط به این معنا نیست که سازندگان یا توسعه‌دهندگان می‌‌توانند در آن تغییراتی ایجاد کنند. بلکه به این معنا است که اندروید محدودیتی را بر کاربران خود اعمال نمی‌کند. بنابراین آن‌ها قادر خواهند بود که با نصب نرم افزارهای مختلف سیستم‌های اندرویدی خود را شخصی‌سازی کنند.
این عوامل دست به دست یکدیگر دادند تا صنعت توسعه اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند، وارد مرحله جدیدی شود. با توجه به این دلایل فروشگاه‌های بسیار زیادی به منظور عرضه اپلیکیشن‌های گوشی‌های همراه از جمله گوگل‌پلی ، App Store و... ایجاد شدند. در این فروشگاه‌ها توسعه دهندگان و شرکت‌های زیادی در حال ارائه اپلیکیشن‌های مختلف و کسب درآمد هستند. استقبال مردم از خدمات این نرم افزارها باعث شده است که روز به روز به شمار آن‌ها اضافه شود. تا جایی که کسب و کارهای زیادی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و کاربران خود، به توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی روی آورده‌اند.
 
🔸 کاربرد برنامه نویسی اندروید
 از آنجا که اندروید برای ارائه خدماتش بطور معمول از دستگاه های پرتابل و قابل حمل با دسترسی ساده همچون ساعت، موبایل، خودرو و … بهره می گیرد، به خوبی توانسته است سخت افزارهایی همچون سیم کارت، دوربین، GPS برای استفاده از برنامه های موبایل مبتنی بر موقعیت، بلوتوث، WiFi و همچنین استفاده از اینترنت با روش های مختلف جهت طراحی وب اپلیکیشن ها و برنامه های تجارت الکترونیک بر روی اندورید را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند. روند ساخت نرم افزار اندروید و طراحی برنامه اندروید در ایران به سرعت در حال افزایش می‌باشد.
 
بهترین زبان برنامه نویسی اندروید , مجتمع فنی تهران

🔸 بهترین زبان برنامه نویسی اندروید
قبل از این که شروع به برنامه نویسی کنید باید زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب کنید. بین زبان‌های مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت باعث پیچیدگی و متنوع بودن زبان‌ها می‌باشد. اما در انتها بستگی به شما دارد که به کدام زبان علاقه دارید و می‌خواهید با کدام یک از آن‌ها برنامه نویسی اندروید را انجام دهید.
ما در این مقاله سعی کرده‌ایم چندین زبان برنامه نویسی اندروید را در اینجا به صورت مختصر توضیح دهیم و شما می‌توانید با بررسی کردن هر کدام از آن‌ها و تحقیق بیشتر در مورد هر کدام، بهترین زبان را برای برنامه نویسی اندروید انتخاب کنید.
پیش از معرفی زبان‌های برنامه نویسی اندروید، بایست این زبان‌هارا به دو بخش تقسیم کنیم:
1- زبان‌های نیتیو
2- زبان‌هایی که در فریمورک‌های اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
 
🔸 فریمورک‌ اندروید
فریمورک‌ اندروید یک چارچوب نرم افزاری است که با استفاده از زبان برنامه نویسی مخصوص به خود می‌تواند اپلیکیشن‌های اندرویدی را تولید کند. اما فریمورک‌ها بیشتر از یک هدف را نشانه‌گذاری کرده‌اند. فریمورک‌ها امکانی را به وجود آوردند که می‌توانید با یکبار کد‌نویسی، برای چندین پلتفرم خروجی بگیرید. به عنوان مثال شما برای اپلیکیشن‌های اندرویدی خود برنامه‌نویسی می‌کنید و در آخر می‌توانید خروجی IOS نیز بگیرید. این امکانی فوق العادست که فریمورک‌هایی نظیر فلاتر، ری اکت نیتیو و... فراهم کرده‌اند.
 
🔸 زبان برنامه نویسی نیتیو در اندروید
همان‌طور که از اسم آن مشخص است، زبانی‌ست که توسط شرکت سازنده اندروید پیشنهاد می‌شود. تمرکز اندروید بر روی این زبان بوده و بیشتر لایبراری‌های معروف با این زبان نوشته شده‌اند. توسعه اپلیکیشن با استفاده از زبان نیتیو مزایایی به نسبت استفاده از فریمورک را دارد که به چندین مورد در ادامه اشاره می‌کنیم
  • توسعه پذیر‌تر بودن اپلیکیشن
  • تست پذیر‌تر بودن اپلیکیشن
  • وجود لایبراری‌های متعدد برای استفاده در اپلیکیشن
  •  نوشته شدن داکیومنتیشن اندروید بر پایه‌ی زبان نیتیو
  • و...
 
زبان کاتلین برای برنامه نویسی اندروید , مجتمع فنی تهران
 
🔸 زبان کاتلین برای برنامه نویسی اندروید
زبان کاتلین یکی از زبان‌های نیتیو اندروید است. این زبان در ژانویه سال 2012 توسط شرکت جت برینز رونمایی شده و در حال حاضر به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی اندروید شناخته می‌شود. این زبان بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا شده و یکی از اهداف این زبان، همکاری با زبان جاوا است تا بتوانید اپلیکیشن‌های خود را هم با جاوا و هم کاتلین کدنویسی کرده و مشکلی در اجرای اپ نداشته باشید. زبان کاتلین امکانات بسیار زیادتری به نسبت جاوا در اختیار برنامه‌نویسان اندروید قرار می‌دهد. کاتلین با طراحی اپریتور‌های (Operator) مختلف، کدنویسی را برای برنامه‌نویسان اندروید بسیار راحت‌تر کرده است. هم‌‌چنین زبان کاتلین هم به صورت شی گرا و هم به صورت فانکشنال (Functional) قابل برنامه نویسی است.
 

🔸 زبان جاوا برای برنامه نویسی اندروید

قبل از رونمایی از زبان کاتلین، زبان جاوا به عنوان زبان نیتیو اندروید شناخته شده بود. با رونمایی از کاتلین این دو زبان درکنارهم به عنوان زبان نیتیو در اندروید شناخته شدند. در حال حاضر هر دو زبان در اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بیشتر کتابخانه‌های معروف و پر کاربرد با زبان جاوا کدنویسی شده‌اند اما به دلیل سازگاری زبان کاتلین و جاوا می‌توانید از لایبراری‌هایی که با زبان جاوا نوشته شده‌اند در زبان کاتلین استفاده کنید. هم‌چنین از دیگر ویژگی‌های زبان جاوا به شی گرا بودن این زبان می‌توان اشاره کرد.
برای شروع با یادگیری زبان جاوا و بعد مهاجرت به زبان کاتلین، یکی از مسیر‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. زیرا با درک زبان جاوا و طریقه‌ی کارکرد این زبان، یادگیری زبان کاتلین برای شما بسیار راحت خواهد بود. هم‌چنین به این دلیل که بیش‌تر لایبراری‌ها و کلاس‌های اندرویدی به زبان جاوا نوشته شده اند، درک این مفاهیم و کلاس‌ها برای شما راحت‌تر خواهد بود.
 
🔸 زبان دارت و فریمورک فلاتر برای برنامه نویسی اندروید
«فلاتر» یکی از فریمورک‌های محبوب برای برنامه نویسی اندروید است که گوگل نیز روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. این فریمورک با استفاده از زبان دارت قابل استفاده بوده و می‌توان با آن اپلیکیشن‌های اندرویدی را توسعه داد. این فریمورک در سال 2015 توسط گوگل معرفی و رونمایی شد. با استفاده از زبان دارت می‌توان برای اپلیکیشن‌های اندرویدی، IOS، اپلیکیشن‌های ویندوزی، اپلیکیشن‌های لینوکسی و برای وب برنامه نویسی کرد.
 
🔸 زبان جاوا اسکریپت و فریمورک ری اکت نیتو برای برنامه نویسی اندروید
زبان جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های محبوب در زمینه‌های مختلف است که کامیونیتی بسیار بزرگی دارد. این زبان در سال 1995 رونمایی شد و رفته رفته در زمینه‌های مختلف نفوذ کرده و در حال حاضر محبوبیت جهانی دارد. بر خلاف اسم این زبان، زبان جاوا اسکریپت با زبان جاوا هیچ ارتباطی ندارد. این زبان در فریمورک ری اکت نیتیو که توسط شرکت فیسبوک طراحی و توسعه داده شده استفاده می‌شود. این فریمورک هم همانند فریمورک فلاتر می‌تواند خروجی اندروید، IOS، ویندوز و یا وب داشته باشد.

 
زبان سی شارپ و فریمورک زامارین برای برنامه نویسی اندروید ,  مجتمع فنی تهران

🔸 زبان سی شارپ و فریمورک زامارین برای برنامه نویسی اندروید
زبان سی شارپ توسط شرکت ماکروسافت در سال 2000 معرفی شد. این زبان همانند زبان جاوا شی گرا بوده و دارای نحو مشابه است. فریمورک «زامارین» یک فریمورک تحت مالکیت ماکروسافت است که با استفاده از زبان سی شارپ برای اندروید، IOS و ویندوز خروجی می‌گیرد. این فریمورک به نسبت فریمورک‌های دیگر اندروید محبوبیت آن چنانی ندارد.
 
با توجه به گستردگی و فراگیری روزافزون استفاده از اپلیکیشن‌های اندرویدی در تمامی جوانب زندگی روزمره‌ی افراد، آن‌چه به نظر قطعی و بدیهی می‌رسد، این است که برای تمامی افرادی که در این زمینه اموزش دیده و یا تحصیل نموده‌اند، شغل تضمین شده و با آتیه‌ای وجود دارد.
 

✒️ به قلم مجید یگانه 
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 


------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع
در مجتمع فنی ونک کلیک کنید

برنامه نویسی اندروید, مجتمع فنی تهران