نکات کلیدی روتوش عکس

 
 
یک عکاس ماهر قادر است تا با اضافه نمودن چند مورد جزئی تفاوت‌های زیادی در عکس ایجاد نماید اما گاهی اوقات مهم نیست که عکس به چه صورت گرفته شده باشد. و تنها چیزی که می‌تواند بیش‌ترین تفاوت را ایجاد کند،‌ آخرین روتوش عکس است. حال به چند نکته ویرایش عکس اشاره می‌نمائیم، که ممکن است هنگامی که به آن نیاز دارید به شما کمک کند.
 
برای به دست آوردن نتیجه نهایی بدون نقص باید به نکات کلیدی روتوش عکس توجه نمائید. روتوش کردن عکس نیز هم‌چون سایر کارهای هنری، برخی بایدها و نبایدهایی دارد که توجه نکردن به آن‌ها می‌تواند موجب شود خروجی شما کاملا مصنوعی به نظر برسد. بعضی از نکاتی را که بایستی برای روتوش عکس‌های مورد نظر خویش، مد نظر داشته باشید عبارت‌اند از:

 
 عکس‌های یک مجموعه را مشابه هم ویرایش نمایید , مجتمع فنی تهران


🔸 عکس‌های یک مجموعه را مشابه هم ویرایش نمایید

گاهی از شما خواسته می‌شود، در انجام یک پروژه، بخش عکاسی آن را بر عهده بگیرید. یکی از نکات کاربردی در مقوله‌ی  روتوش عکس که در انجام پروژه‌های عکاسی اهمیت بسیاری دارد، این است که تسعی نمیید تا تمامی عکس‌های یک مجموعه را به صورت سازگار و مشابه ویرایش نمایید. و در اینجا، منظور از سازگاری و هماهنگی در روتوش عکس این است که روشنایی و کنتراست نور در تمام عکس‌ها مشابه یکدیگر باشد و اگر سوژه عکاسی در عکس‌های مختلف یکسان است، تغییرات اعمال شده بر روی آن، در تمام عکس‌ها باید مشابه هم باشد. به همین دلیل روتوش یک مجموعه عکس بسیار دشوارتر از روتوش عکس‌هایی است که به یکدیگر ارتباطی ندارند، چرا که مجبور هستید تا برای اعمال تغییرات بر روی هر کدام از عکس‌ها دقت زیادی به خرج دهید تا خروجی نهایی یکدست باشد.
 

🔸  پوست صورت سوژه‌‌ عکس خود را بیش از حد، مات نکنید

به  طور کل، حتی روی بهترین نوع پوست‌ نیز تعدادی جای جوش، کک و مک، خال‌های ریز و یا منافذ باز وجود دارد بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه نهایی کار شما طبیعی به نظر برسد، نباید تمام این ایرادات را با مات کردن پوست صورت از بین ببرید زیرا هنگامی که این کار را انجام دهید بخش زیادی از جزییات عکس شما از بین خواهد رفت. شاید در نگاه اول و هنگامی که بر روی صفحه نمایشگر کامپیوتر خود، نتیجه‌ی کارتان را مشاهده نمایید، متوجه مصنوعی شدن پوست صورت سوژه نشوید اما در هنگام چاپ عکس، با چهره‌ای مواجه خواهید شد که بخش زیادی از جزییات خود را از دست داده و بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسد.
اگر قصد دارید تا تمام ایرادات پوست صورت فردی را که از آن عکاسی کرده‌اید، از بین ببرید باید وقت زیادی را صرف روتوش عکس نمایید تا این‌که در نهایت، تصویری طبیعی و زیبا داشته باشید. توصیه می‌کنیم تا به دنبال از بین بردن تمامی نقص‌های صورت مثل چین و چروک و سایر موارد نباشید، چرا که بخشی از زیبایی چهره هر فردی به دلیل وجود همین ویژگی‌ها در چهره‌ افراد است و همین تفاوت‌هاست که چهره هر فرد را از دیگری متمایز می‌‌سازد.
 
 روتوش عکس مورد نظر خود را در لایه‌های مختلفی انجام دهید , مجتمع فنی تهران


🔸 روتوش عکس مورد نظر خود را در لایه‌های مختلفی انجام دهید
هنگامی که از نرم افزارهای روتوش عکس استفاده می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام اصلاحات را بر روی یک لایه انجام ندهید چرا که ممکن است بخواهید در انتهای کار برخی از موارد اصلاح شده را بازگردانید و یا تغییرات دیگری را بر روی آن اعمال کنید. اگر از چندین لایه متفاوت برای انجام کار روتوش عکس استفاده نمائید، قادرخواهید بود بدون آسیب زدن به اصلاحاتی که از قبل انجام داده‌اید، به عقب بازگردید و هر آن‌چیزی را که خواستید دوباره ویرایش کنید. هم‌چنین امکان دارد، هنگامی که کار نهایی را به مشتری تحویل می‌دهید، از شما تقاضای انجام برخی تغییرات و یا ویرایش‌های جدید داشته باشد، در این صورت، اگر تمام روتوش عکس را بر روی یک لایه انجام نداده باشید مجبور نخواهید شد، دوباره از اول تمام تغییرات را بر روی عکس مورد نظر، اعمال کنید.
 
🔸 تنظیمات مانیتور خود را هر چند ماه یک‌بار بررسی کنید
از دیگر نکات کاربردی و بسیار مهم در روتوش عکس توجه به تنظیمات مانیتوری‌ست که از آن استفاده می‌نمائید، زیرا با توجه به آن‌چه که از طریق صفحه نمایشگرتان مشاهده می‌کنید، تصمیم می‌گیرید چه بخش‌هایی را ویرایش نموده و به چه جزییاتی دست نزنید. اگر تنظیمات نمایش‌گرتان دچار اشکال باشد، احتمال این که خروجی در هنگام چاپ با انتظارات شما تفاوت داشته باشد بسیار زیاد خواهد بود. هر اندازه که بیشتر از مانیتورها استفاده کنید، این امکان که تنظیمات آن دچار مشکل شده،  و رنگ‌ها در آن تغییر پیدا کرده باشند،نیز به مراتب، بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است تا صفحه نمایشگر خود را کالیبره کنید.
کالیبره کردن به معنای تنظیم کردن یا تغییر دادن سطوح رنگ‌ قابل نمایش در مانیتور، میزان روشنایی و هم‌چنین کنتراست تصویر است. هنگامی که مانیتور سیستم خود را به خوبی کالیبره نمائید متوجه تغییراتی اساسی مانند خواناتر شدن متن‌ها و طبیعی‌تر شدن رنگ‌های استفاده شده در عکس‌ها خواهید شد. با مقداری جستجو در اینترنت می‌توانید روش‌های مختلف کالیبره کردن مانیتور با توجه به نوع سیستم عامل کامپیوتر خود را پیدا کنید.
 
سفیدی چشمان سوژه را روشن نکنید , مجتمع فنی تهران

🔸 سفیدی چشمان سوژه را روشن نکنید
راه درست برای ویرایش چشم‌های سوژه این است که ، در مردمک چشم بمانید و تنها کمی رنگ آن را برجسته‌تر نمائید. و البته راه اشتباه، این است که همه چیز را در داخل چشم‌ها روشن کنید.
 
🔸 از مات نمودن رنگ پوست اجتناب کنید
وقتی رنگ پوست را مات می‌کنید، جزئیات زیادی از دست می‌رود. این موضوع ممکن است که بر روی صفحه نمایش تلفن همراه خیلی به چشم نیاید، اما هنگامی که این عکس‌ها چاپ شوند و یا حتی هنگامی که بر روی یک صفحه‌ی مانیتور مشاهده می‌شوند، قادرید تا تفاوت و جزئیاتی را که از دست رفته‌اند، ببینید.
 
 ادیت عکس , ریتاچ , عکاسی , مجتمع فنی تهران


🔸 هم‌چنین بهتر است تا هنگام روتوش عکس‌ها، به نکات زیر دقت نمائید‌

  • چهره سوژه‌ی عکس نباید تغییر کند. اغلب مواقع، حتی زیبا نمودن چهره‌ نیز می‌تواند موجب نارضایتی مشتری شود. چرا که او عکس خود را می‌خواهد و نه تصویر فرد دیگری را. پس باید در این زمینه از افراط جلوگیری شود.
  • عمق چهره را نبایستی از بین ببرید  در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که صورت سوژه به طور کامل، صاف شده و به دلیل اعمال انواع پلاگین‌ها، چهره سوژه به شکلی کاملا تخت در می‌آید . 
  •  نباید از ابزار Sharpening بیش از حد استفاده کنید، مو، یک مثال بارز برای این مورد است. در عکس‌های بیش از حد شارپ شده، متوجه شکنندگی (تیزی) زیادی در موها خواهی شد دقت داشته باشید که اگر تصویر شما واقعا تار است، شارپ کردن زیاد چیزی نیست که با آن بتوانید تصویر را اصلاح کنید.
 
در آخر باید اضافه کرد که اگر چه امروزه با روی کار آمدن دوربین‌های عکاسی دیجیتال و یا حتی تلفن‌های همراه هوشمند، افراد هم‌چون گذشته برای ثبت تصاویر پرتره‌ی خود به آتلیه‌ی عکاسان حرفه‌ای مراجعه نمی‌کنند، ولیکن چیزی که هرگز درباره‌ی هنر عکاسی، تغییر نکرده و تغییر نیز نخواهد کرد این است که تنها یک عکس می‌تواند و قادر است تا زمان و لحظاتی را که ما انتخاب می‌نمائیم درون خود منجمد کرده و هم‌چون در و یا دروازه‌ای برای بازگشت ما به آن لحظه‌ی مورد اشاره، عمل نماید. و برای داشتن چنین عکسی، همواره به هنر ویرایش و روتوش یک عکاس حرفه‌ای نیاز است.
 

 
🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگ ونک

 
 -------------------------------
👈برای مشاهده اطلاعات آموزش روتوش عکس کلیک کنید

رتوش عکس , مجتمع فنی تهران

🎯برخی آموزش های دیگر دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯

 

کارگاه جامع ساخت موزیک ویدئو


 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱-۱۱۰  تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک