انواع نوشیدنی‌های گرم در کافی شاپ

 
بی‌شک یکی از بهترین تفریحات روزهای سرد زمستان هم‌نشینی با یک دوست صمیمی  و نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی داغ در فضای گرم یک کافه و تماشای دانه‌های برفی‌ست که بیرون از پنجره و در حال باریدن است. اما آن‌چه که می‌تواند به چنین لذت‌های کافه نشینی تنوع ببخشد، چشیدن عطر و طعم انواع نوشیدنی‌های گرم موجود در منوی کافه است. برای آشنایی بیشتر شما با انواع نوشیدنی‌های گرم موجود در منوی کافی شاپ‌عا، برخی از رایج‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها را بررسی می‌نمائیم:
 
 اسپرسو چیست؟ , مجتمع فنی تهران


 🔸 اسپرسو چیست؟

اسپرسو، نوعی قهوه غلیظ است که با استفاده از دستگاهی مخصوص، آبی با دمای جوش را از میان دانه‌های ریز قهوه عبور می‌دهند و عصاره آن را به‌عنوان قهوه اسپرسو سرو می‌کنند. اسپرسو پایه اصلی اکثر قهوه‌های ترکیبی با شیر و خامه است. کیفیت این قهوه به دانه‌های استفاده شده و نوع دستگاه بستگی دارد. بر روی قهوه اسپرسو موجود در کافی‌شاپ‌ها مقداری کف بر اثر فشار بخار آب دستگاه به‌وجود می‌آید. شما با استفاده از ظرف کوچک و ارزان قیمتی به ‌نام موکاپات نیز می‌توانید در خانه اسپرسو درست کنید.
قهوه اسپرسو، نرم‌تر از قهوه فرانسه و درشت‌تر از قهوه ترک آسیاب می‌شود و با دستگاه مخصوص اسپرسو دم می‌شود، به صورتی که آب با فشار زیاد از قهوه عبور داده می شود و جان قهوه به طور کامل خارج می شود. اسپرسو را به‌طور معمول، در فنجانی کوچکتر از فنجان قهوه ترک سرو می‌شود و کف نازک و روشنی روی آن می بندد. اسپرسو پایه‌ای برای نوشیدنی‌های دیگری مانند اسپرسو برج، کاپوچینو، قهوه موکا است و کافئین بیشتری نسبت به قهوه‌های دیگر در این نوع از قهوه وجود دارد.
 

 🔸 قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک نوشیدنی سنتی و اصیل کشور ترکیه محسوب می‌شود و مثل قهوه اسپرسو غلیظ و قوی است. قهوه ترک در منوی اکثر کافی‌شاپ‌ها به‌چشم می‌خورد و بسیار محبوب است.  این نوع از قهوه، بسیار نرم آسیاب می‌شود و تبدیل به آرد قهوه می‌شود که به همین علت نیاز به مراقبت ویزه دارد تا عطر و بوی خود را از دست ندهد. قهوه ترک به وسیله‌ی قهوه جوش‌های معمولی و بر روی شعله‌ی گاز آماده می‌شود و دارای کف بر ‌روی فنجان و مقداری لرد یا تفاله‌ی قهوه در کف فنجان است.
 قهوه‌ی ترک به طور معمول، در فنجان‌هایی کوچک سرو می‌شود. مقدار شکر و شیرینی آن نیز با توجه به ذائقه افراد متفاوت است برای تهیه قوه ترک باید از پودر قهوه ترک بسیار ریز استفاده نمود. ابتدا یک قاشق مرباخوری شکر و یک قاشق مرباخوری قهوه ترک را در یک فنجان آب سرد ریخته و هم بزنید، سپس زیر شعله قرار داده و به محض آنکه قهوه کف کرد از روی شعله آن را بردارید. اگر برای چندین نفر قهوه را سرو می‌کنید، کف را ابتدا میان فنجان ها به طور مساوی تقسیم کرده سپس قهوه را بریزید.
 

🔸 قهوه فرانسه چیست؟
قهوه اصیل فرانسوی طرفداران خودش را دارد. نسبتا تلخ است و برای کسانی‌که کافئین زیادی نیاز دارند، بهترین گزینه است. این نوع قهوه، نسبت به قهوه ترک زبرتر آسیاب می‌شود و با دستگاه قهوه‌ساز دم می‌شود، به صورتی که قهوه درداخل فیلتر کاغذی مانده و فقط عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج شده و در مخزن دستگاه جمع می‌شود. قهوه فرانسه مانند چای و فاقد کف و لرد ته فنجان است و معمولا در لیوان معمولی سرو می‌شود. این قهوه بومی کشور برزیل بوده ولی علت نامگذاری آن این است که ابتدا روش دم کردن آن توسط فرانسوی ها ابداع شده است.
 

کاپوچینو چیست؟ , مجتمع فنی تهران

🔸 کاپوچینو چیست؟
کاپوچینو قهوه اصیل ایتالیایی است و در تهیه آن از نصف اسپرسو به‌ همراه نصف فنجان شیر فوم‌دار استفاده می‌شود. نسبت شیر و قهوه در کاپوچینو برابر است. برای تهیه‌ی آن، ابتدا شیر فوم‌دار را در فنجان می‌ریزند، سپس اسپرسو را به ‌آرامی به آن اضافه می‌کنند تا فوم شیر از بین نرود.
. برای آماده کردن کاپوچینو ابتدا اسپرسو را آماده می‌کنند و به میزان قهوه به آن شیر داغ اضافه می‌کنند و روی آن را هم با کف شیر می‌‌پوشانند (نسبت قهوه و شیر در کاپوچینو به طور مساوی‌ست) و برای به دست آوردن فوم (کف) مناسب روی فنجان، ابتدا فنجان را پر از کف می‌کنند و سپس اسپرسو و شیر را به آن اضافه می‌کنند که فوم کمی بالاتر قرار بگیرد. کاپوچینو را معمولا در فنجان چینی سرو می‌کنند. میزان شکر و شیرینی آن بسته به ذائقه‌ی فرد متغیر است. برخی برای تزیین کاپوچینو از خامه و پودر قهوه نیز استفاده می‌کنند.
 

🔸 قهوه لاته چیست؟
لانه Latte در زبان ایتالیایی به معنی شیر است.  این قهوه اصالتا ایتالیایی‌ست. مواد اولیه آن نیز شبیه به کاپوچینو است. تفاوت قهوه لاته و کاپوچینو در نسبت مقدار شیر و اسپرسو است. لاته کمترین مقدار اسپرسو را دارد و بسیار سبک است.
برای تهیه این قهوه، دو سوم یک فنجان را با شیر فوم‌دار (کف شیر) پر کنید. سپس یک سوم فنجان اسپرسو غلیظ را به‌آرامی به آن اضافه کنید تا کف فراوان شیر از بین نرود. «لاته آرت» نوعی از همین قهوه است که موقع سرو در فنجان، طرح‌های زیبایی بر روی آن ایجاد می‌کنند.
 

🔸 قهوه موکا چیست؟
قهوه «موکا» ترکیبی از اسپرسو، شکلات داغ و شیر است. این نوع قهوه معمولا در ماگ یا لیوا‌ن‌های بزرگ سرو می‌شوند. نصف فنجان اسپرسو، نصف فنجان شیر و نصف فنجان شکلات داغ در ترکیب این قهوه استفاده می‌شود. قهوه موکا را معمولا با خامه و پودر کاکائو تزئین می‌کنند.
قهوه موکا، جزو قهوه‌های معروف بر پایه اسپرسو است که به علت داشتن شیر به قهوه لانه نیز شباهت دارد و از آن‌جایی که لانه خود بر پایه‌ی اسپرسو تهیه می‌شود پس می‌توان نتیجه گرفت که همه آنها  اعضای یک خانواده‌اتند.
روشی ساده برای تهیه‌ی قهوه‌ی موکا، این است که ابتدا مقداری قهوه‌ی دم  یا اسپرسو (ترجیحا اسپرسو زیرا پایه موکا اسپرسو است) را داخل یک ماگ یا لیوان ریخته و شیر گرم به آن اضافه می شود و در نهایت مقداری شکلات مایع داغ اضافه می شود.
 

قهوه آمریکانو , مجتمع فنی تهران

🔸 قهوه آمریکانو
این نوع قهوه آمریکایی از ترکیب نصف فنجان اسپرسو و نصف فنجان آب جوش به‌دست می‌آید. این نوع از قهوه، در مقایسه با سایر قهوه‌ها رقیق‌تر است، اما کافئین بیشتری دارد و کمی تلخ است. این قهوه طرفداران خاص خودش را دارد و عطر مطبوع آن به کیفیت قهوه بستگی دارد. در قهوه آمریکانو از دانه‌های قهوه با رُست تیره استفاده می‌شود.
قهوه آمریکانو ترکیبی از یک شات اسپرسو است که با آب جوش مخلوط می شود. به این معنی که اگر اسپرسو و قهوه برای شما بیش از حد تلخ است می توانید به همان نسبت که قهوه آماده کرده اید آب جوش به قهوه اضافه کنید و مایه رقیق تری از قهوه به دست آورید و با ذائقه خود سازگارتر کند. ضمن اینکه اگر باز هم برایتان تلخ است می توانید دو برابر شات اسپرسو آب جوش استفاده کنید و به نوعی از تست یک به سه استفاده کنید. عموما رقیق بودن آمریکانو و شباهت آن به نوشیدنی های گرمی چون چای باعث می‌شود که در لیوان با فنجان های بزرگ سرو شود.
 

🔸 قهوه ماکیاتو
این نوع قهوه نیز ایتالیایی است .ماکیاتو به معنای طرح‌دار است. در ترکیب این قهوه از اسپرسو غلیظ به همراه شیر فوم‌دار استفاده می‌کنند. برای تهیه این نوع قهوه، ابتدا شیر را در فنجان‌های بلندی می‌ریزند و سپس با قهوه بر روی آن طرح ایجاد می‌کنند. لاته ماکیاتو نوع دیگری از قهوه است که ممکن است در منو کافی‌شاپ ببینید. این نوع قهوه تقریبا شبیه به لاته است با این تفاوت که  ابتدا کف شیر را در لیوان ریخته سپس شیر جوشانده شده را به آرامی روی کف شیر ریخته و در آخر یک شات اسپرسو را به آرامی از کنار لیوان به شیر اضافه می کنیم. با اضافه شدن قهوه کف شیر به آرامی به سمت بالای لیوان حرکت می‌کند.
 در تهیه‌ی کارامل ماکیاتو یا یک سوم انتهایی لیوان را با سس کارامل پر می‌کنند و یا روی آن را با سس کارامل می‌پوشانند.
 

🔸 قهوه آفاگاتو چیست؟
آفاگاتو نیز نوشیدنی دیگری است بر پایه قهوه با ترکیب یک شات اسپرسو داغ با دو اسکوپ بستنی وانیلی. هر چند که آفوگاتو به خاطر بستنی خیلی داغ نیست اما در دسته‌ی نوشیدنی‌های گرم طبقه‌بندی می‌شود. آفوگاتو هم مثل خیلی نوشیدنی‌های برپایه اسپرسو یک نوشیدنی ایتالیایی و سنتی محسوب می‌شود و در بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌های ایتالیایی سرو می‌شود.
 

🔸 شکلات داغ چیست؟
هات چاکلت یا به قول برخی شکلات داغ ، از جمله نوشیدنی‌های گرمی است که به طور مستقیم از شکلات تهیه می‌شود. برای تهیه آن، شکلات تکه‌ای را روی حرارت غیر مستقیم آب می‌کنند و با مقدار مناسبی شیر و در صورت تمایل با خامه مخلوط می‌کنند. در بعضی از کافه‌ها، می‌توانید انتخاب کنید هات چاکلت شما غلیظ یا رقیق باشد. بسته به نوع شکلات مورد استفاده می‌توان هات چاکلت تلخ، شکلات با طعم نعنا و یا هات چاکلت سفید تهیه کرد. همچنین در برخی منو ها، هات چاکلت های طعم‌دار فندق ، بادام و دارچین نیز سرو می‌شود.
 

انواع چای و دمنوش , مجتمع فنی تهران

🔸انواع چای و دمنوش
نوشیدن یک دمنوش آرامش‌بخش به‌اندازه یک فنجان قهوه می‌تواند برای شما انرژی‌زا باشد. چای سیاه، چای سیب، دمنوش بابونه، زنجبیل، دارچین، برگ بو و … در بیشتر کافی‌شاپ‌ها سرو می‌شوند.
 

🔸 چای لاته چیست؟
چای لاته نوشیدنی متفاوت و دلچسبی است که شاید بیشتر مورد پسند و دلخواه ما ایرانی‌ها باشد چرا که در آن از نصف ترکیب چای و نصف ترکیب شیر استفاده می‌شود و طعمی متفاوت را به ارمغان می آورد. در بسیاری از دستورهای تهیه این نوشیدنی اضافه کردن شیرنارگیل، خامه، پودر دارچین و زنجبیل توصیه شده است.
 
 
حال با توجه به دانستن این انواع نوشیدنی‌های گرم، بار دیگر که با دوستان خود به کافی شاپ می‌روید، با توجه به این‌که می‌دانید دوستان‌تان چه ذائغه و سلیقه‌ای در انتخاب نوشیدنی‌های گرم دارند، قادر خواهید بود تا از منوی کافی شاپ، بهترین و نزدیک‌ترین انتخاب ممکن به سلیقه‌ی آن‌ها راسفارش داده و آن‌ها را مهمان نمائید.
  🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
------------------------
👈 برای مشاهده اطلاعات جامع
در مجتمع فنی ونک کلیک کنید

مدیریت کافی شاپ , کافی شاپ , آموزش مدیریت کافی شاپ , آموزش آنلاین , مجتمع فنی تهران , مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک , دوره , آموزش  , کلاس  , آنلاین , حضوری , یادگیری , هزینه , مجازی , کارگاه , آموزشگاه

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۷ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک