افزونه‌ی V-ray

 
در نرم افزارهای ساخت انیمیشن هم‌چون تری دی مکس و مایا وهم‌چنین نرم افزارهای دیگری مانند سینماچهاربعدی و رویت، آن‌چه که می‌تواند بر خروجی و نتیجه‌ی تمامی پروژه‌ها تاثیر شایان توجهی گذاشته و کیفیت خروجی گرفته شده را بهبود ببخشد، بی‌شک پروسه‌ی رندرینگ است. در این مطلب به یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های رایج در زمینه‌ی رندرینگ، یعنی افزونه‌ی «V-ray»، می‌پردازیم.
 
 نرم افزار V-ra​y چیست؟ , مجتمع فنی تهران


🔸 نرم افزار V-ra​y چیست؟

«وی ری» یک نرم‌افزار پلاگین (افزونه) است. یعنی روی نرم‌افزارهای طراحی دیگر همانند «تری دی مکس» نصب شده و ایرادات آنها را جبران می‌کند. این پلاگین در سرتاسر دنیا میان  طراحان و معماران محبوبیت زیادی دارد و نتیجۀ نهایی کار آنها را وارد مرحلۀ جدید و بسیار باورپذیرتری می‌کند.یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی هر تصویر، سایه و نور است. هرقدر تناسب این دو به نمونه‌های واقعی و طبیعی شبیه‌تر باشد، خروجی باکیفیت‌تری خواهیم داشت. نقطه قوت اصلی نرم‌افزار وی ری دستورات قدرتمند آن در زمینه سایه و نور است.
از وی ری به طور عمده برای ایجاد تصاویر با سرعت رندر بالا استفاده می‌شود. وی ری رایج ترین محصول رندر در بازار است و به آسانی می‌توان به یادگیری آن پرداخت. رندر‌های ایجاد شده با استفاده از وی ری در معماری شامل طرح‌ها و مدل سازی‌های واقع بینانه می‌باشد که با استفاده از آن‌ها می‌توان عناصر موجود در طرح‌ها به گونه‌ای طبیعی تجسم نمود. رندرهای انجام شده توسط وی‌ری دارای فضاهای مفهومی می‌باشند و طراح می‌تواند از مهارت و توانایی‌های خود در تمام مراحل طراحی بهره مند گردد و در نهایت مدل های با دقت بالا را ایجاد نماید.
نرم افزارهایی که پلاگین V-RAY بر روی آن‌ها نصب می‌شود:
 • AUTODESK 3DSMAX
 • AUTODESK REVIT
 • CINEMA 4D
 • MAYA
 • MODO
 • NUKE
 • RHINOCEROS
 • SKETCHUP
 • SOFTIMAGE
 
مجتمع فنی تهران , ویژگی های افزونه V-Ray
 

🔸 ویژگی های افزونه V-Ray

🔹 سرعت V-ray

افزونه V-ray نسبت به سایر افزونه‌های موجود از سرعت بیشتری برخوردار است. با استفاده از آن می‌توان زمان ترجمه، ساخت انیمیشن و همچنین ایجاد پیش نویس ها در طراحی را بسیار کاهش داد. استفاده از وی ری باعث  صرفه‌جویی در زمان و تلاش کاربر می‌گردد و کاربر می‌تواند یک طراحی بسیار زیبا و با کیفیت را به مشتری ارائه نماید. استفاده از انیمیشن‌ها در معماری گران هستند، تولید سختی دارند و به ندرت اطلاعات طراحی مورد نیاز معماران و طراحان را به گونه‌ای متمرکز و دقیق ارائه می‌دهند؛ این در حالی است که انیمیشن را با استفاده از افزونه وی ری می‌توان با سرعت نسبتا زیادی تولید نمود و از طریق آن مشتریان زیادی را تحت تأثیر طراحی و مدل‌سازی خود قرار داد.
 
🔹 یکپارچه بودن V-ray
وی ری همچنین یک افزونه یکپارچه است که با بسیاری از نرم افزار ها سازگار است، این افزونه قابلیت ادغام با انواع برنامه‌های مدل‌سازی سه بعدی را دارا می‌باشد. به همین دلیل می‌توان فایل‌های ایجاد شده توسط افزونه وی ری را توسط نرم افزارهایی نظیر تری دی مکس، راینو و اسکچاپ مورد ویرایش و طراحی قرار داد. وی ری به عنوان یک افزونه قابل ادغام در معماری نیز کاربرد دارد و می‌توان از ویژگی‌های منحصر به فرد آن در معماری نیز بهره برد.
 
🔹 ابزارهای متنوع V-ray
وی ری  یک افزونه کاربردی همراه با ابزارهای گوناگون ومتنوع است که سبب شده تا بسیاری از افراد بتوانند به آسانی با این افزونه کار کنند و به کسب تجربه بپردازند. با استفاده از ابزارها و گزینه‌های متنوع موجود در این افزونه می‌توان تنظیمات مربوط به دوربین، نقشه‌ها و منبع نور و هم‌چنین عمق میدان را به آسانی انجام داد.
در واقع این افزونه با ارائه ابزارهای مناسب در زمینه طراحی، سبب ایجاد سهولت بیشتر در پروژه‌های معماری گردیده است.
فراوانی گزینه‌ها و تنظیمات موجود در افزونه وی ری و همچنین وجود کتابخانه‌های گوناگون در این افزونه، استفاده از آن را در موارد گوناگونی نظیر معماری و به ویژه در طراحی‌ها و صنعت گسترش داده است. افزونه وی ری دارای انعطاف پذیری زیادی می‌باشد و طراحان و معماران می‌توانند با استفاده از این افزونه، تنظیمات رندر را انجام دهنند.
 
🔹 ایجاد تجسم واقعی با V-ray
کیفیت محصول نهایی ایجاد شده توسظ v-ray بسیار بالاست و با استفاده از آن می‌توان طراحی‌های بسیار دقیق و هوشمندانه‌ای را پیاده سازی نمود. استفاده از وی ری  به خصوص در معماری سبب ایجاد طراحی‌های واقع‌گرایانه‌تر می‌گردد و کاربر  می‌تواند تجسمی از فضای واقعی را برای مشتری ایجاد نماید. وی ری، هم‌چنین سبب توزیع نور به گونه‌ای مناسب می‌گردد و با استفاده از آن می‌توان به آسانی شبیه‌سازی‌های بازتاب و شکست نور در نقشه‌ها را انجام داد. نمایش صحیح و با کیفیت نور و سایه در افزونه وی ری سبب اجرای طراحی‌های بسیار ایده‌آل در معماری شده است و و با استفاده از آن می‌توان نور و سایه را در طراحی‌های مختلف به خوبی مشخص نمود.
 کاربردهای نرم افزار V-ray , مجتمع فنی تهران

🔸 کاربردهای نرم افزار  V-ray

افزونه وی‌ری در ابتدا فقط در معماری مورد استفاده قرار می‌گرفت اما با پیشرفته‌تر شدن ابزارهای وی ری از آن در بسیاری از پروژه‌های هنری و طراحی مانند ایجاد جلوه‌های ویژه و هم‌چنین در تبلیغات، صنعت و بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌گردد. نور و سایه مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز در معماری می‌باشد که سبب ایجاد طرح‌ها و مدل‌سازی‌های واقع گرایانه در این زمینه می‌گردد. با استفاده از آن می‌توان نورپردازی را به گونه‌ای کاملا طبیعی انجام داده و پروژه‌های سه بعدی با کیفیت و مطلوبی را ارائه نمود.
وی ری در صنایع رسانه‌ای، سرگرمی و طراحی مانند:
 •  تولید فیلم
 •  بازی های ویدیویی
 •  در طراحی صنعتی
 •  طراحی محصولات
 •  معماری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مزایا و قابلیت‌های پلاگین V-ray , مجتمع فنی تهران 
 

🔸 مزایا و قابلیت‌های پلاگین V-ray

 •  محیط ساده که کار کردن با آن بسیار راحت است.
 •  تنظیم کیفیت رندرگیری البته بسته به گرافیک و رم و CPU سیستم
 •  تنظیم ابعاد و اندازه‌ی تصویر
 •  قابلیت رندرگیری قسمتی از رندر قبلی
 •  هم‌چنین قابلیت نصب پلاگین SOLID ROCK  بر روی افزونه وی ری وجود دارد.
 
با فراگیر شدن استفاده از افزونه‌ی وی ری در زمینه‌های ذکر شده، می‌توان استفاده و توانایی کار کردن با قابلیت‌های افزونه‌ی وی ری را نوعی تخصص به شمار آورد، که برای فراگیری آن نیز افراد نیاز به گذراندن دوره‌هایی تخصصی دارند. و البته که پس از گذراندن دوره‌های یاد شده و اقدام به کار مجدد، تفاوت‌های کیفی چشم‌گیر میان دوره‌ی پیش از فراگیری و پس از آموختن کار با افزونه‌ی وی ری به خوبی قابل مشاهده است. 🖋 به قلم مجید یگانه
کاری از تیم رسانه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
-----------------------
دوره اموزش انیمشن دو بعدی و سه بعدی, 3ds max


👈 برای مشاهده اطلاعات دوره آموزش  3DMAX & V-Ray لطفا کلیک کنید 
 
-------------------------------
🎯برخی آموزش های دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی ونک🎯
 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک