تاریخچه آموزش آنلاین

کلاس و دوره هایی که در منزل با گوشی، تبلیت، لپتاپ یا رایانه شخصی در آن ها شرکت می کنیم. با میکروفن یا هندزفری، با همکلاسی ها و استاد صحبت می کنیم و صحبت هایشان را می شنویم. حتی آزمون و دریافت مدرک هم به شکل برخط یا آنلاین  شده است و این از ویژگی های عصر جدید است که خواه ناخواه روز به روز قوت بیشتری می گیرد و دنیای قدیمی را بیش از پیش منسخوخ می کند.
 
 کلاس آنلاین , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران, آموزش آنلاین

🚩آموزش آنلاین

در ابتدا بد نیست تعریفی هر چند اجمالی پیرامون آموزش آنلاین و یا « مجازی» به دست داد. اصولن آموزش مجازی به هر نوع دوره آموزشی اطلاق می‌گردد که به شکلی غیر از روش‌های سنتی انجام پذیرد. محتویات دروس ممکن است به وسیله‌ی اینترنت و یا استفاده از ویدئوو یا تصاویر فعال و یا تعاملی دو طرفه انتقال پیدا کند. هم‌چنین تلویزیون کابلی و یا ماهواره‌ای می‌توانند ابزار انتقال این موارد درسی باشند. در تعریفی دیگر، آموزش مجازی، ارائه محتوای آموزشی و تجربیات مدرسین به فراگیران آن دروس می‌باشد که این افراد می‌توانند در هر گوشه از جهان از این نوع آموزش بهره ببرند. به طور کلی اما، یک سیستم آموزش مجازی فضایی ایجاد می‌کند که فراگیرندگان بدون نیاز به حضور مدرس بتوانند مطالب مربوطه را فراگیرند.


🚩تاریخچه آموزش آنلاین

 کشورهای اروپایی در سال 1840 و کمی قبل‌تر از آن، همزمان با ایالات متحده آمریکا به صورت جزوه‌های خلاصه شده، آموزش از راه دور را آغاز نمودند. ولیکن اولین دوره آموزشی دانشگاهی در سال 1892 تاسیس گردید. این دوره متکی به اداره پست بود. در قرن نوزدهم میلادی دروس آموزش مجازی به صورت آموزش مکاتبه‌ای انجام می‌گرفت. این آموزش با نامه‌نگاری توسط مدرسه و یا موسسات واجد شرایط اداره می‌شد و بین اساتید و دانشجویان از طریق نامه‌نگاری ارتباط برقرار می‌شد.
در کشورخودمان هم انواع آموزش های از راه دور نامه نگاری وجود داشت. از مهم ترین آموزش های از راه دور در سال های پس از انقلاب می توان به آموزش های مکاتبه ای حوزه هنری اشاره کرد.

 
  آموزش آنلاین ,آموزش از راه دور , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران,

🚩آموزش از راه دور

با ظهور رادیو و تلویزیون و محبوبیت و فراگیری هر چه بیش‌تر این محصولات بود که نهایتا در سال 1921 مجوز اولین رادیوی آموزش دانشگاهی صادر گردید. در طول چند دهه برنامه‌های گسترده‌ای در کشورهای بریتانیا، آلمان، ایالات متحده و ژاپن در دسترس قرار گرفت. فیلم‌های آموزشی از سال 1910 پدیدار شدند.
 در سال‌های 1920 و بعد ازآن بود که رسانه‌های آموزشی در کلاس‌های درس به صورت اسلاید و تصاویر متحرک بروز پیدا کرد. هفت سال پس از معرفی تلویزیون در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال 1933 بود که دانشگاه ایالتی « ایوا» دوره‌های آموزشی خود را آغاز نمود.

 
جنگ و آموزش , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران,آموزش آنلاین ,

🚩جنگ و آموزش

با روی دادن جنگ جهانی دوم بود که تاخیری اساسی در روند رو به رشد استفاده از تلویزیون در امر آموزش رخ داد. هر چند که هنوز از تلویزیون در امر آموزش‌های نظامی استفاده می‌گردید. رویدادهای بنیادین اما تا اواسط سال‌‌های 1970 بود که به تعویق افتاد. تنها آن زمان و با استفاده از قابلیت ماهواره‌ها برای پخش تلویزیونی بود که فکر استفاده از آن‌ها برای کنفرانس از راه دور مطرح گردید.
نوارهای صوتی و تصویری، کنفرانس از راه دور و هم‌چنین ارتباطات تعاملی در دهه‌ی 1980 به سرعت افزایش پیدا کرد. همزمان رایانه‌های شخصی به عنوان چند رسانه‌ای به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفتند. با ظهور لوح فشرده و گنجایش بالای آن در ذخیره مقدار زیادی صوت و تصویر و متن و همین‌طور هزینه‌ی قابل قبول آن بود که گام‌های اساسی برداشته شد. و در نهایت ایجاد پدیده‌ی اینترنت بود که نظام آموزش از راه دور را به کمال رسانید.
 
به گمان بسیاری از صاحبان نظر در زمینه‌ی امر آموزش، آینده‌ی نظام آموزش، در آموزش از راه دور خلاصه شده است. در ادامه بحث به ذکر 9 دلیل عمده‌ی پیرامون این استدلال می‌پردازیم:


1- امکان برگزاری کلاس مجازی

 به نظر بسیاری بهترین تجربه‌های آموزشی آنلاین، آموزش ویدئویی‌ست. و دیگر نیازی به پیام‌رسان‌های مبتنی بر متن نیز وجود ندارد. استفاده از نرم افزارهایی مانند اسکایپ برای ارائه درس و ضبط فیلم مباحث گفته شده یکی از این روش ها است.
 
 آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران,آموزش آنلاین ,آموزش آنلاین شاگردان در روستاها

2- آموزش آنلاین بدون مرز است

 با استفاده از روش آموزش آنلاین شاگردانی که در روستاها زندگی می‌کنند نیز قادر خواهند بود که از یک میزان برابر از عدالت آموزشی بهره ببرند. فکرش را کنید، تاقبل از کلاس های آنلاین چه عذابی نمی کشیدند عزیزانی که از راه های دور مجبور بودند کیلومترها را گاهی با پای پیاده بپیمایند. اما خب، داشتن امکانات سخت افزاری مانند یک گوشی یا تبلت واجب است و چه بسیار از عزیزانی که در مناطق محروم از داشتن آن بی بهره اند. در کل، آموزش آنلاین مهم ترین آلترناتیو برای ایجاد عدات آموزشی در ایران و جهان به شمار می رود.


3- امکان سخنرانی مهمان ها

 دانشجویان می‌توانند از اساتید شناخته شده در رشته‌ی خود در هر گوشه از جهان دعوت به عمل آورند تا در کلاس درس آن‌ها سخنرانی کند. آن هم به صورت آنلاین. تا قبل از این، باید هزینه های آن استاد از جمله هزینه اسکان، خرید بلیط رفت و برگشت، هزینه ی خوراک و... باید پرداخت می شد تا فلان استاد برجسته خارجی در یک یا چند سیمنار داخلی شرکت نماید و دانش خود را در اختیار دانشجویان قرار دهد.
اما اکنون، به واسط وجود امکانات صوتی و تصویری آنلاین، می توانید بدون صرف هزینه های عجیب و غریب، از استادهای خارجی برای وبینارهای آنلاین دعوت به عمل بیاورید.

 
 آموزش آنلاین  , برگزاری راحت کلاس‌های حل تمرین با آموزش آنلاین, آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران
4- برگزاری راحت کلاس‌های حل تمرین با آموزش آنلاین
در خانه، بدون درگیری با ترافیک، بدون دغدغه های رفتن در جای شلوغ آن هم در این روزهایی که قرنطینه هنوز ادامه دارد، علاوه بر صرفه جویی بر زمان شما، صرفه ی مالی بسیاری هم خواهد داشت.


5- راحتی تشکیل گروه‌های مطالعه دانشجویی و پروژه‌های تیمی

اکثر پلتفرم های آموزش آنلاین، امکان چت میان دانش پذیران را فراهم می آورند تا پروژه های گروهی و دیگر کارهای گروهی به شکلی مناسب و رو به رشد شکل بگیرد.


6- کلاس‌های بحث آزاد بین المللی

اگر به زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگر تسلط دارید، به راحتی می توانید در بحث های آزاد با موضوع های مورد علاقه یا مورد نیاز برای تحصیلات یا تحقیقات خود، شرکت کنید و از آن ها نهایت استفاده را ببرید. آن هم با گوشی یا لپتاپ خود و از توی اتاق تان. فکرش را کنید اگر امکاناتی که اینترنت در اختیار ما قرار می دهد نبود، برای شرکت در یک سمینار ساده در همین کشورهای همسایه خرج زیادی روی دست شما می گذاشت.
 
 برگزاری مصاحبه‌ها و آزمون های مجازی , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران,آموزش آنلاین ,
7- امکان برگزاری مصاحبه‌ها و آزمون های مجازی
یکی دیگر از امکانات بی نظیر دوره های آنلاین، این است که حتی برای مصاحبه و آزمون و برای دریافت مدرک در پایان دوره، نیاز به حضور در آموزشگاه یا دانشگاه مورد نظر نیست و امروز حتی در ایران خودمان بسیاری از آموزشگاه ها از جمله مجتمع فنی ونک، امکان شرکت در دوره از صفر تا صد، حتی دریافت مدرک را کاملا آنلاین و بدون نیاز به حتی یک دقیقه حضور دانشپذیر در محیط آموزشگاه را محقق کرده اند.


8- امکان حضور در تمامی جلسات درس

در کلاس های فیزیکی، معمولا در طول پیش می آمد که به علت ترافیک، خدای ناکرده بیماری، سر رسیدن مهمان و... حداقل یک جلسه از درس را از دست بدهیم. اما با آموزش های آنلاین دیگر از دست دادنی در کار نیست. چون اگر در زمان برگذاری کلاس مشکل داشته باشیم، می توانیم فیلم کلاس بعدتر ببینیم و سوال های خود را از استاد در گروه واتزاپ یا تلگرام مربوط به کلاس بپرسیم.
 
 آموزش آنلاین ارزان , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک, مجتمع فنی تهران,آموزش آنلاین ,
9- آموزش آنلاین ارزان است
یکی از مهترین ویژگی های آموزش آنلاین، به صرفه بودن آن است. سوای این که زمانی را که برای رفت و برگشت می گذاشتید، ذخیره می کنید و این خودش بسیار ارزشمند است. از طرفی از  کرایه های رفت و برگشت، خرید غذا یا نوشیدنی که می پرداختید فارغ می شوید.


سخن آخر
آموزش های آنلاین بخشی جدایی ناپذیر از دنیای امروز و فردای ما هستند. چه بخواهیم چه نخواهیم، مسیر تکنولوژی و خصوصیات جدید زندگی، به کاری گیری روش های آنلاین را اجتناب ناپذیر می کند. پس چه بهتر که فارغ از هر سن و سالی، خودمان را با این دنیای جدید تطبیق دهیم تا خدای ناکرده فاصله ای جبران ناپذیر میان ما و دنیای جدید و فرزندان دنیای جدید به وجود نیاید. و بتوانیم از امکانات بی مرز و ارزان قیمت آموزش آنلاین بهره مناسب و کافی و وافی ببریم.
 
نویسنده: مجید یگانه

 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
 
-------------------------------

🎯دپارتمان های آموزش آنلاین مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک 🎯

 

دوره های آنلاین سینمای دیجیتال

 
دوره های آنلاین گرافیک و انیمیشن
 
دوره های آنلاین بورس و بازار سرمایه
 
دوره های آنلاین حسابداری و مدیریت
 

دوره های آنلاین فناوری مد و پوشاک

 

دوره های آنلاین کافی شاپ و آشپزی

 

دوره های آنلاین شبکه و سخت افزار

 
دوره های آنلاین وب و برنامه نویسی
 

دوره های آنلاین فنی مهندسی

 
دوره های آنلاین معماری و دکوراسیون داخلی

دوره های آنلاین ICDL و دوره های تکمیلی


☎ برای تماس  با کارشناسان دوره ها  با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶   تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک