طراحی ودوخت تخصصی مانتو از گذشته تا کنون

 
مقدمه
مانتو به عنوان یکی از اصلی ترین پوشش های جامعه حال حاضر و همچنین یکی از پر طرفدار ترین استایل از پوشش اجتماع بانوان است و  یکی از مهمترین موضوعاتی است کمتر به آن پرداخته شده است. مانتو و پالتو از فرم های لباس بیرون از منزل بانوان است که درجامعه امروزی، در استایل های مختلف اداری، مهمانی، رسمی و غیر رسمی استفاده می شود. در این مقاله سعی دارم تمامی موارد مربوط به این مهم را بررسی و به صورت پژوهش محور بررسی کنم.
تاریخچه مانتو با هدف آموش طراحی و دوخت مانتو و پالتو در مجتمع فنی تهران

تاریخچه مانتو

 به منظور آشنایی هرچه بهتر در ابتدا مناسب  است ریشه لغوی کلمه مانتو را برسی کنیم، این کلمه ریشه فرانسوی دارد و با توجه به  این که فرانسه و پاریس به عنوان مهد مد دنیا هستند چنین انتظاری هم می رفت.   مانتو یا mantea  در زبان فرانسوی به لباسی گفته می شود که به عنوان لباس رو استفاده می شود و مناسب فضاهای اجتماعی یا مناسب برای فضاهای رسمی است. استایلی مثل کت است. 
معمولا پارچه های فاخر و درجه یک مناسب استفاده و کاربرد مانتو و کت را در قدیم داشتند، در اروپا معمولا افرادی از سطح بهتری به لحاظ مالی داشتند کت و پالتو های شخصی دوزی را سفارش می دادند.
 

مانتو در جهان 
مانتو به عنوان یک پوشش روی لباس های دیگر در جهان هم مورد استفاده آقایان و خانم ها بوده. معمولا انگیسی ها کت های معروف به یقه انگیسی دار خود را گاهی بلند تر طراحی می کردند که باعث می شد فرمی شبیه مانتو به خود بگیرد.
شاید بتوان مانتو را به عنوان یک پیراهن گشاد هم در نظر گرفت که با کمی تغییر قابلیت پوش در اجتماع را پیدا می کند که در ایران و در زمان قاجار بسیار پر کاربردتر بوده.
یکی از وقایع تاثیر گذار بر پوشش مانتو و پالتو انقلاب صنعتی فرانسه بوده که منجر به تولید گسترده تر متریال و پارچه های فاخر شده و همین مورد سبب راحتی دسترسی به پارچه های خاص وهمچنین رونق خانه های مد شده. همین امر سبب گسترش هرچه بیشتر و دیده شدن بیشتر این مورد و طرفداری استایل های مختلف آن بین خانم ها و آقایان شد.
کت های فراک آقایان که بسیار استایلی شبیه مانتو و پالتو دارد نیز یکی از موارد الهام بخش و موثر در زمینه طراحی و دوخت مانتو و پالتو شد. در زمان لویی هجدهم که گرایش های سلطنتی فرانسه هم بیشتر شد، استایل مانتو طرفدار بیشتری بین خانم ها  و آقایان پیدا کرد.
 
بنر آموزش طراحی و دوخت مانتوهای ایرانی در مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

استایل ایرانی مانتو (استریت استایل)

همان طور که محرز است، مانتو اصلی ترین پوشش اجتماع بانوان است که از دهه 50 در ایران رسمیت پوششی گرفت و در حال حاظر یکی از صنایع  اصلی پوشاک ایران است. اگر خانمی قصد رفتن به محل کار خود را داشته باشد می بایست از مانتوی رسمی و مناسب با شاخه کاری خود استفاده کند. برخی از شرکت ها و صنایع وابسته به منظور رعایت نظم و یا شکیل بودن استایل کارکنان خود از پوشش سازمانی استفاده می کنند. 
امروز در کمد لباس خانم ها بخش قابل توجهی به مانتواختصاص دارد که این پوشش بسیار مهم برای خانم ها موارد مصرفی کاملا متنوعی دارد. مانتو های غیر رسمی؛ شامل استفاده های روزمره و کاربری های غیر رسمی است؛مانند یک خرید ساده.
لازم به ذکر است مانتو و پالتو صنعت تولید انبوه گسترده ای در ایران دارد و بسیار همزمان با ترند های جهانی شبیه سازی        می شود. به طور مثال اگر در فشن شوهای غیر ایرانی یقه خاصی یا پارچه خاصی ترند شود در مدل های مانتو معمولا مورد استفاده قرار می گرد و اصطلاحا ایرانیزه می شود. بعضی اوقات خیابان ها تبدیل به یک فشن شوی غیر رسمی با مدل ها و استایل های جدید مانتو و گرایشات مد بانوان در سطح شهر می شود.
 
تفاوت مانتو و پالتو 
مانتو و پالتو در ظاهر وکلیات استایل تفاوت خاصی با هم ندارند اما با توجه تغییر پارچه و متریال در سیلوئت سازی با هم تفاوت پیدا می کنند. به طور مثال یقه هایی که مناسب پالتو هستند با توجه به ضخامت پارچه و همچنین به طور معمول استفاده از آستری که مناسب فصول سرد باشد ،یقه ها ضخیم تر و همچنین پهن تر از از فرم های مانتو است.
پالتوها با توجه متفاوت بودن کاربری شان معمولا کمی کلاسیک تر از مانتو سیلوئت بندی می شوند. فرم های با پارچه های شمعی و آستر کشی های پشم شیشه دار، بارانی و فرم بدون آستین و کلاه دار آن که پافر نام دارد.
بنر اطلاعات آموزشگاه مجتمع فنی تهران آموزش طراحی و دوخت مانتو

آموزش و یادگیری طراحی تخصصی مانتو 

طراحی و دوخت تصصی مانتو به دو بخش تقسیم می شود.اول طراحی برای تولید انبوه و دوم به صورت سفارشی دوزی یا مزونی.
طراحی و دوخت مانتو ویژه تولید انبود بسیار در طراحی متفاوت است و نوع پارچه و تحلیل کالکشن بسیار مهم می شود. معمولا مدل های خیلی پیچیده در طراحی و دوخت در فضای تولید انبوه پر طرفدار نیستند. اما در تیراژ محدود به دلیل سهل الوصول بودن فضای اجرای تک قابل اجرا و دوخت است.
الگو های پایه در مانتو با عناوین مختلفی مثل مانتو کتی، مانتو پانچو، یقه دار،عبایی، دکمه دار، شومیز و ... است.
معمولا طراحی و دوخت مانتو به بخش های زیر تقسیم می شود:
 

مانتو اداری و رسمی

این سبک از مانتو ها فرم های کلاسیک و رسمی تری دارند و معمولا بلندتر و کمی گشادتر از بقیه مانتو ها هستند، در عین حال بدن نما و تنگ نیستند و کمی راحت هستند چون می بایست به صورت طولانی استفاده شود و همچنین مناسب محل کار باشد. معمولا این فرم از مانتو ها خیلی رنگ بندی روشن و طرح های عجیبی ندارند و همین موضوع سبب فرم دهی رسمی تری به بانوان می شود. پارچه هایی که برای این فرم ها و استایل ها استفاده می شوند، پارچه های آهاردار هستند و همچنین معمولا لایی کشی می شوند تا آهار دارتر به نظر برسند و عیوب بدن  را بپوشانند.
 

مانتو غیر رسمی و کژوال 

مانتو های غیر رسمی در اصطلاح عامیلانه بشور و بپوش هستند ولی عنوان استایل مانتو کژوال هست. مانتو های غیر رسمی و کژوال معمولا از پارچه های ساده استفاده می شوند و در طراحی آن ها اولین اولویت راحتی تن خور مانتو است. و کمترین میزان تزیینات را دارند.
 

مانتو مجلسی

مانتو های مجلسی، همان طور که از عنوان اش مشخص است ویژه مجالس و مهمانی ها و مناسبت ها است. مانتوی عقد یکی از مانتو های پرکابرد نوعروسان است که معمولا رنگ آن سفید و طرح آن پر تزیین تر از بقیه مدل های مانتو است. خانم ها زمانی که قصد رفتن به یک مجلس مهمانی را داشته باشند استایل مانتویی که انتخاب  می کنند معمولا متفاوت تر است و پرتزیین تر.
 
 
به قلم:  مهدیه احمدی، مدرس دانشگاه و مدیردپارتمان فناوری مد و پوشاک مجتمع فنی تهران 
 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
بنر دوره آموزش و یادگیری طراحی و دوخت مانتو در آموزشگاه مجتمع فنی تهران
 
برای دیدن لیست دوره های دپارتمان مد  و پوشاک مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک کلیک کنید:

آموزش های طراحی لباس مقدماتی
آموزش های طراحی لباس پیشرفته
آموزش های طراحی لباس مکمل و تخصصی
آموزش های الگوسازی طرای دوختی مقدماتی
آموزش های الگوسازی و طراحی دوخت پیشرفته 

نرم افزارهای مد و پوشاک


 برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنید

☎️ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک