در واقع نرم افزار راینو (Rhinoceros 3D) یک نرم افزار طراحی سه بعدی یا به عبارت بهتر نرم افزار طراحی صنعتی است. برای مدل سازی صفحات و حجم های پیچیده از راینو استفاده می شود.
نرم افزار راینو یک نرم افزار مدل ساز سه بعدی قوی است که توسط شرکت مک نیل عرضه شده است. این نرم افزار بر پایه خطوط نربز (Nurbs) تولید هندسه می کند. خطوط نربز چون تعریف ریاضی دارند دقیق تر از نرم افزار های بر پایه ی مش مثل مکس، اسکچ آپ، اتوکد و غیره عمل می کنند. تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی جلوتر از دیگر نرم افزار های مدل ساز باشد.

قابلیت های نرم افزار راینو

- امکان فرم‌ پردازی و مدل‌سازی فرم‌های آزاد سه‌بعدی
- دقت فوق‌العاده؛ طراحی، نمونه‌سازی، مهندسی، تحلیل، مستندسازی و ساخت هرچیزی در هر اندازه‌ای
 - ویرایش و تغییر نامحدود؛
- نقشه‌کشی دوبعدی و تصویرسازی؛
- سازگاری و هماهنگی با نرم‌افزارها و سخت‌افزارها؛
راینو از تمام فرمت‌های دوبعدی و سه بعدی رایج پشتیبانی می‌کند و امکان تبادل فایل با تمام نرم‌افزارهای مدلسازی (از جمله Solidworks، 3D-MAX ،Sketchup Catia و…) را به شما می‌دهد. همچنین برای نمونه‌سازی سریع (Rapid Prototyping)، راینو با سخت‌افزارهای موجود نیز به خوبی هماهنگ است و سرعت بالایی دارد.

کاربردهای راینو

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید طرحی را که در ذهن یا بر روی کاغذ دارید، به شکل کامپیوتری در آورده، روی جزئیات آن کار کنید و آن را تکمیل و به واقعیت تبدیل کنید. نرم افزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند که راینو تری دی یکی از آنهاست.
راینوسروس تری دی (Rhinoceros 3d) کاربردهای متنوعی دارد. ما نرم افزارهایی مثل تری دی مکس، اسکچاپ و … را می شناسیم. با آنها انیمیشن می سازیم، احجام را سه بعدی می کنیم، تصاویری جذاب خلق می کنیم و… پس راینو چه تفاوتی دارد؟

بحث در مورد رابط کاربری نرم افزار، کاملا شخصی و مطابق با سلیقه شخصی افراد است، اما چیزی که بسیار مشهود است، گنگ بودن و پیچیدگی محیط نرم افزار 3D-MAX، مخصوصا در ماه های اول کار با این نرم افزار است. جدای از این بحث رابط کاربری نرم افزار Rhino تلفیقی از دو نرم افزار Autocad و 3D-MAX می باشد، بدین معنی که در طراحی نماهای دید، از طرح 3D-MAX و در طراحی دسترسی به دستورها، از نوارفرمان autocad بهره گرفته است، که دسترسی به تمامی ابزارها را بسیار سریع می کند.
.
تفاوت اصلی نرم افزار راینو نسبت به سایر نرم افزارهای سه بعدی سازی در این است که این نرم افزار بر پایه خطوط نربز(NURBS) تولید هندسه می کند. خطوط نربز چون تعریف ریاضی دارند دقیق تر از نرم افزار های بر پایه ی مش مثل مکس، اسکچ آپ، اتوکد و غیره عمل می کنند. تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی جلوتر از دیگر نرم افزار های مدل ساز باشد. از دیگر مزیت های این نرم افزار مدل سازی پوسته های پیچیده با دستورات ساده است. پس این نرم افزار سرعت مدل سازی را هم افزایش می دهد.
در هر دو نرم افزار، قابلیت مدلسازی با هر دو روش وجود دارد، اما تفاوت در اینجاست که محیط نرم افزار Rhino براساس NURBS بوده و محیط نرم افزار Dmax 3 برپایه Meshمی باشد. بنابراین قدرت و قابلیت نرم افزار Rhino در بهره گیری از روش Nurbs قابل قیاس با نرم افزار Dmax3 نیست.

جدای از بحث mesh وNurbs، وجود ابزارها و کمک ابزارهای ویژه ای که در میان نرم افزارهای حیطه معماری، تنها میتوان آنها را در Rhino یافت (و نه در dmax 3 یا autocad Revitیا یا …) از این نرم افزار یک ابزار فوق العاده معماری در حیطه مدلسازی ساخته است.

بنابراین با راینو می توانید:

 • ایده ای را تکمیل کنید
 • احجام را سه بعدی کنید
 • فرم های پیچیده را خیلی راحت تولید کنید
 • انیمیشن بسازید و امکانات دیگر شامل:
 • طراحی طلا و جواهرات (Jewelry Design)
 • دکوراسیون داخلی (Interior Design)
 •  طراحی معماری (Architecture Design)
 • طراحی خودرو (Vehicle Styling Design)
 •  طراحی صنعتی (Industrial Design)
 • طراحی دریایی (Marine Design)
 •  طراحی مبلمان (Furniture Design)
 •  طراحی فیلم و سریال (Film and Set Design)
 •  طراحی هواپیما (Aircraft Design)
 • طراحی موجودات (Creatures Design)
 •  طراحی صورت و شخصیت (Figures Design)
 • طراحی کارتون و کاریکاتور (Cartoons Design)

چاپ سه بعدی

نرم افزار Rhino 3D روی تعدادی پلاگین تکیه می کند که چاپ سه بعدی را تسهیل می کنند و اجازه Export کردن فرمت های STL  و OBJ  را می دهند که هر دوی آنها توسط پرینترهای سه بعدی و خدمات چاپ سه بعدی بسیاری پشتیبانی می شوند.
در یکی از تحقیقات اخیر، شرکت i.materialise که برترین سرویس خدمات چاپ سه بعدی است، ۲۵ تا از محبوب ترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی را با هم مقایسه کرد. علیرغم پلاگین های بعدی راینو برای پشتیبانی از چاپ سه بعدی، این نرم افزار در این نظرسنجی مقام ۱۳ را به خود اختصاص داد و پایین تر از مجموعه های سه بعدی استاندارد صنعتی مانند SolidWorks قرار گرفت.

اسکریپت نویسی و برنامه نویسی

نرم افزار Rhino  از دو زبان اسکریپت نویسی پشتیبانی می کند همچنین دارای یک SDK و یک سیستم کامل پلاگین است. یکی از پلاگین های مک نیل که یک ابزار مدل سازی پارامتری و برنامه نویسی بصری به نامِ Grasshopper است، به خاطر سهولت استفاده و قابلیت ساخت سازه های الگوریتمی پیچیده، بسیاری از معماران را به سمت خود جذب کرده است.

سخن آخر

اولین توصیه ما برای شما دوست عزیز یادگیری هردو نرم افزار قدرتمند است، اما اگر می خواهید بین این دو نرم افزار یکی را انتخاب کنید، توصیه ما این است که با توجه به نکته آخر، برای انجام امور شرکتی حتما در ابتدا با نرم افزار Dmax3 آشنا شوید و پس از آن به دنبال نرم افزار قدرتمند Rhino بروید و قدرت آنرا بچشید.

مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک


مشاوره و ثبت نام
88889796
داخلی 115