به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، با اینکه در ایران اطلاعات دقیقی از میزان نرخ رشد و میزان اشتغال در هر رشته وجود ندارد، ولی افزایش گزارش‌های مالی در پی میزان صعود رقابت بین شرکت‌ها موجب شده بنا بر نظر متخصصان 9.5% از دانشجویان در رشته حسابداری مشغول به تحصیل باشند و نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر همچون مدیریت یا مهندسی، بازار کار رشته حسابداری وضعیت بهتری داشته باشد.
هر کسب و کاری که شروع به فعالیت اقتصادی می‌کند در وهله اول نیاز به استخدام حسابدار برای نظارت بر عملیات خود دارد. فرصت‌های شغلی در بازار کار رشته حسابداری از پایین‌ترین سطح مانند کمک حسابدار و منشی دفتری، تا بالاترین سطح مانند مدیر مالی بسیار گسترده است و از آن جایی که محاسبه و تعیین سود به یاری حسابدار انجام و مبنای محاسبات مالیات شرکت‌ها است، مراکز مختلف به شخص آشنا و متخصص در زمینه حسابداری نیاز دارند.


معرفی رشته حسابداری
 
برای آشنایی با حسابداری در ابتدا باید درباره رشته حسابداری بیشتر بررسی کرد و بدانید رشته حسابداری چیست و بازار کار رشته حسابداری در ایران و کشورهای دیگر چگونه است؛ چرا که تحقیق در مورد رشته حسابداری باعث می‌شود دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز تصمیم بهتری برای انتخاب رشته تحصیلی و آینده شغلی خود داشته باشند.
حسابداری به عنوان یک سیستم، با فرآیند جمع‌آوری، ثبت و طبقه بندی اطلاعات مالی، گزارش و صورت‌های مالی را برای استفاده و تصمیم گیری افراد ذینفع درون سازمانی آماده می‌کند و حسابدار با دریافت داده‌های مالی خام، آن را به نظم در می‌آورد.
برای ورود به رشته حسابداری بعد از قبولی در پایه نهم، دانش‌آموزان عزیز می‌توانند با انتخاب شاخه حسابداری بازرگانی به عنوان یکی از شاخه‌های درسی رشته حسابداری در هنرستان مشغول به تحصیل شوند و پس از گرفتن دیپلم حسابداری به راحتی وارد بازار کار شوند. اگر قصد ادامه تحصیل داشته باشید نیز می‌توانید در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، دوره دو ساله را ادامه بدهید و مدرک کاردانی حسابداری بگیرید. همچنین با شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی تحصیل خود را در رشته حسابداری ادامه دهید.
راه دیگر برای تحصیل در رشته حسابداری از طریق دوره سه ساله متوسطه و فارغ‌التحصیلی در یکی از رشته‌های تجربی، ریاضی و علوم انسانی و انتخاب رشته حسابداری در مقطع دانشگاهی است. ولی خواندن حسابداری و آشنایی با روش‌های آن در هنرستان باعث می‌شود فارغ‌التحصیلان تسلط بیشتری در دانشگاه نسبت به فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه داشته باشند.
فارغ‌التحصیلان در سطوح و شاخه‌های متفاوت از جمله رشته حسابداری مالی و صنعتی، حسابداری دولتی، مالیاتی و بیمه پس از اتمام تحصیل می‌توانند انجام امور مالی را به عهده بگیرند.
 
 کتاب‌های رشته حسابداری
 
در ادامه معرفی رشته حسابداری و بازار کار آن، با درس‌های رشته حسابداری و معرفی تعدادی از کتاب‌های رشته حسابداری بیشتر آشنا خواهید شد.
چارت درسی رشته حسابداری در مقاطع هنرستان، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم متفاوت است. چارت رشته حسابداری در هنرستان شامل دروس تخصصی شامل کلیات اقتصاد، اصول حسابداری، مفاهیم و روش‌های آماری، حسابداری صنعتی، ریاضیات امور مالی است.
دروس رشته حسابداری کارشناسی بر اساس برنامه آموزشی کمیته برنامه‌ریزی و مدیریت گروه علوم انسانی تصویب شده و متوسط دوره کارشناسی حسابداری به همراه دوره کارآموزی طی پنج سال و دروس رشته حسابداری در 9 ترم برنامه‌ریزی شده است.
 
 آشنایی با نرم افزار حسابداری
 
آیا نرم افزار حسابداری مناسب‌ترین جایگزین برای حسابداران است؟! امروزه بیشتر مؤسسات به منظور مدیریت عملیات مالی سعی دارند در مسیر پیشرفت تکنولوژی و ورود رایانه در سیستم حسابداری حرکت کنند و با استفاده از انواع نرم‌افزارهای مالی و اداری، از مزیت‌های سیستم حسابداری در سطوح مختلف اقتصادی بهره‌مند شوند. غیر از اینکه مشکلات حسابداری به شیوه سنتی با نرم‌افزارهای حسابداری از بین می‌رود، امکانات جانبی را در اختیار مدیران و استفاده کنندگان اطلاعات مالی قرار می‌دهد. یکی از مراحلی که مدیران شرکت باید قبل از خرید و راه اندازی نرم افزار حسابداری یکپارچه به آن توجه کنند، تهیه کامپیوتر و راه اندازی شبکه توسط کارشناسان متخصص است. در این زمینه از شرکتی که قصد خرید نرم افزار دارید نیز می‌توانید مشاوره و پشتیبانی بگیرید.
یک نرم‌افزار حسابداری مناسب باید دارای ویژگی‌های سازگاری، کنترل داخلی، انعطاف پذیری، ساختار گزارش، آموزش و محیط کاربری آسان برای کاربران تازه کار و فارغ التحصیلان رشته حسابداری باشد که تمایل به کار در این زمینه دارند.


مشاوره و ثبت نام
88889796
داخلی 102

مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک