آشنایی با نظام مهندسی
 
 
آزمون نظام مهندسی سالی دو بار در شهریور و اسفند ماه برگزار می شود. این آزمون در 7 رشته اصلی مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می شود. رشته های تاسیسات برقی ساختمان، تاسیسات مکانیکی ساختمان، عمران، معماری، ترافیک و شهرسازی و نقشه برداری رشته های اصلی این آزمون هستند
کلیه کارشناسانی که دارای مدرک مهندسی در هر یک از رشته های فوق هستند با گذشت سه سال از زمان فارغ التحصیلی مجاز به شرکت در این آزمون ها هستند. برای اینکه مطمئن شوید مدرک شما با رشته های فوق مرتبط است می توانید به واحد عضویت سازمان نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایید. تمامی استان های کشور دارای سازمان نظام مهندسی هستند. .پس از آنکه مطمئن شدید رشته شما مورد قبول است و سه سال هم از زمان فارغ التحصیلی تان گذشته باید عضو سازمان شده و خود را برای آزمون دوره بعدی آماده کنید.

قبولی در این آزمون مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. با قبولی در این آزمون شما می توانید پروانه اشتغال به کار در حرفه مهندسان کسب نمایید و بواسطه آن به عنوان کارشناس سازمان نظام مهندسی در امور نظارت ساختمان ها و یا طراحی و نظارت ساختمان های استان خود فعالیت کنید. چنانچه اشتغال فعلی تان طوری است که اصلا و ابدا فرصت کار در زمینه جدید را ندارید می توانید به شرکت های حقوقی معتبر سهمیه تان را اجاره دهید و مبلغ خوبی را در ازای اجاره سالانه پروانه خود کسب نمایید. البته اگر بتوانید خودتان با پروانه تان کار کنید که خیلی بهتر است. بسیاری از دوستان و همکاران با ما تماس می گیرند و اظهار می دارند که مثلا 10 سال یا 15 سال از زمان فارغ التحصیلی شان گذشته ولی از وجود چنین سازمانی بی خبر بوده اند

این دوستان اغلب در رشته های برق و مکانیک در کارخانه ها و یا مکان های صنعتی مشغول بکار هستند و حتی فرصت فکر کردن به کار جدید را هم نداشته اند و اکنون متوجه شده اند که از مزایا و قابلیت های مدرک مهندسی شان استفاده نکرده اند. در صورتی که اگر کسی 10 سال پیش مدرک گرفته و به موقع در آزمون شرکت کرده بود اکنون حداقل کارشناس پایه دو بود و ارزش پروانه اش دو چندان شده بود .
به هر حال این توصیه قدیمی هاست که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است! بنابراین توصیه ما به همه دوستان این است که با توجه به اجباری شدن رعایت مقررات ملی ساختمان هر چه زودتر به کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی فکر کنند و خود را برای دوره بعدی آماده کنند .


کسانی که قصد آزمون نظام مهندسی دارند مهندسانی هستند که حداقل سه سال از فارغ التحصیلی شان گذشته بنابراین از مطالعه کردن هدفمند برای امتحان یک مقدار فاصله گرفته اند. شروع مطالعه برای این افراد در روزهای اول کمی سخت است
پیشنهاد ما برای این دوستان این است :

اول کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را بردارید و بطور روزنامه وار مطالعه کنید .
این کتاب علاوه براینکه یکی از منابع آزمون نظارت نظام مهندسی است و هر سال چند سوال از آن طرح می شود شما را با سازمان نظام مهندسی و قوانین و مقررات آن آشنا می کند و پاسخ خیلی از سووالاتی که در مورد نظام مهندسی در ذهن دارید در کتاب می یابید وبا افزایش آگاهی علاقه تان به هدفی که انتخاب کرده اید بیشتر می شود .

بعد از این کتاب می توانید هر مبحث دیگری را شروع کنید. پیشنهاد ما مباحثی است که بیشتر به آن علاقه دارید. از همان مبحث مورد علاقه شروع کنید تا سرعت مطالعه تان بیشتر و بیشتر شود

در مطالعه منابع آزمون نظام مهندسی نباید هیچ کدام از منابع را از قلم بیاندازید. هیچ مبحثی را دست کم نگیرید زیرا تعدادی از سووالات مانند قانون نظام مهندسی و مبحث دوم و مبحث بیست و یکم مباحثی هستند که به راحتی با دو بار خواندن و لیبل گذاری کتاب به راحتی می توانید به تمام سوالات آن پاسخ دهید چون عینا از کتاب طرح می شوند. در مورد دروس تخصصی هم همینطور است؛ قسمت اعظم سوالات عینا از کتب مقررات ملی ساختمان (کتب سبز رنگ) و منابعی است که معرفی شده اند و تعدادی از سوالات هم از منابع خارج کتاب مانند نشریه ها، کتب و مجلات معتبر داخلی و خارجی است. فراموش نکنید این آزمون به صورت جزوه باز برگزار می شود .

بهتر است یک بار برای همیشه روی این آزمون سرمایه گذاری کنید. ممکن است شما هر سال مثلا با 50 درصد آمادگی و این تصور اشتباه که امتحانش جزوه بازاست، برای خود دلیل قانع کننده ای بیاورید که خیلی خودتان را به زحمت نیاندازید. این بزرگترین اشتباه کسانی است که تابحال چند بار شرکت کرده اند و هنوز نتیجه نگرفته اند.
 

اگر هر دوره بخواهید شرکت کنید و هر دوره هم به امید سوالات سهل و آسان و بغل دستی و شانس و بخت باشید مطمئن باشید تا چند سال این روند ادامه پیدا می کند و شما هر سال میلیون ها تومان ضرر می کنید، بله میلیونها تومان ضرر فقط ضرر مالی این نوع تفکر است .

پس چه کار باید کرد و چگونه باید جلو رفت تا موفق شد؟
اولا باید هدفمند باشید. هدف شما باید قبولی در آزمون نظام مهندسی همین دوره باشد و به این هدف خود ایمان داشته باشید .
بعد از آن باید مشورت کنید. با کسانی که در دوره های قبل قبول شدند، با کارشناسان نظام مهندسی یا مشاوران مورد وثوق خودتان. امروزه با گسترش فضای اینترنت و وجود ده ها وبسایت تخصصی و حرفه ای و شبکه های اجتماعی، جمع آوری اطلاعات و تحقیق در این مورد کار سختی نیست لیکن باید دقت کنید منبع شما موثق باشد .
لازم بذکر است که متاسفانه در هیچ یک از وبسایت های سازمان نظام مهندسی استان ها در سراسر کشور و حتی وبسایت رسمی دفتر امور مقررات ملی ساختمان که متولی این امر در کشور است محلی برای سوال و جواب کارشناسان متقاضی ورود به حرفه سازمان نظام مهندسی وجود ندارد

اکنون می توانید مطالعه کنید. با برنامه ریزی دقیق و بدون جا انداختن هیچ کدام از مباحث و منابع؛ یک تست می تواند سرنوشت ساز باشد. بنابراین از تمام منابع استفاده نمایید. همه آن ها را تهیه کنید، مطالعه کنید و لیبل گذاری کنید .

از کلاس های آمادگی استفاده کنید. در این کلاس ها معمولا علاوه بر حل سوالات سال های قبل تجربیاتی هم رد و بدل می شود که هیچ جای دیگری چنین اطلاعاتی را نمی توانید به دست آورید. چنانچه دسترسی به کلاس ها ندارید می توانید از جزوات و فیلم ها و منابع دوره های غیر حضوری استفاده کنید .
نگران هزینه این دوره ها نباشید چون عملا یک سرمایه گذاری پر سود انجام می دهید نه هزینه !

سرمایه گذاریی که حداقل در یک سال آینده 5 برابر آن را باز خواهد گرداند. یعنی سود حداقل 500 درصد. به نظر می رسد این سرمایه گذاری اگر هم ریسک داشته باشد باز هم به ریسکش می ارزد. می گویید نه! با یک اقتصاددان مشورت کنید.علاوه بر اینکه یک دوره هم جلو می افتید زمان را خواهید خرید و در ارتقاء پایه شما هم موثر خواهد بود .
نقطه شروع آمادگی نظام مهندسی هم اکنون مقابل شماست. این وبسایت نردبانی است که خیلی از داوطلبان نظام مهندسی برای گذشتن از آزمون از آن استفاده کرده و به سلامت این آزمون را پشت سر گذاشته اند .
برای شرکت در آزمون نظام مهندسی شرط اول آن است که عضو سازمان نظام مهندسی استان محل زندگی خود شوید ، رشته کارشناسی شما جزو رشته های مجاز به شرکت در این آزمون باشد، حداقل سه سال از زمان فراغت از تحصیل شما گذشته باشد .


مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

مشاوره و ثبت نام
88889796
داخلی 115