در مقالات قبلی به تعریف هوش مالی، ارتباط هوش مالی و حل مشکلات مالی و همچنین تقویت هوش مالی پرداختیم. در این نوبت تاثیر هوش مالی بر ثروتمند شدن را به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم. 

هوش مالی بر ثروتمند شدن چه تأثیری دارد؟

جیمی مک‌اینتایر در کتاب خود با نام «درس‌هایی که آرزو داشتم در مدرسه یاد می‌گرفتم» به مفهوم ماتریس هوش اشاره کرده‌ است. او با استناد به این مفهوم روش‌هایی را برای مدیریت امور مالی پیشنهاد کرده و گفته است که چگونه به استقلال مالی برسید. این کتاب به موضوعات بسیار متنوعی در زمینه پول‌سازی پرداخته است که نمی‌توان تمام فصل‌های آن را در یک مقاله گنجاند. ازاین‌رو منحصرا چند راهکار عملی و تکنیکی را که نویسنده شخصا برای مشکل مالی خود به کار برده است، تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم. مک‌اینتایر با این تکنیک‌ها خود را از دست بدهی ۱۵۰ هزار دلاری‌اش خلاص کرد و به این ترتیب راهش را به سوی میلیون‌ها دلار پول و آرامش خاطر هموار کرد.

داشتن طرح عملیاتی
اشخاصی که از هوش مالی سرشاری برخوردارند، برای موارد مالی خود طرح عملیاتی جامعی دارند و برای مدیریت و پیاده‌سازی آن برنامه روزانه‌ای ریخته‌اند.

پس‌انداز کردن10 درصد از درآمد
چنین اشخاصی به‌طور مرتب دست‌کم 10درصد از درآمدشان را نگه می‌دارند. آن‌ها یا با آن به سرمایه‌گذاری می‌پردازند یا در بلندمدت سود به دست می‌آورند.

به‌حداقل رساندن بدهی
افرادی با هوش مالی زیاد، می‌دانند که قرض بالا‌آوردن بار سنگینی است و در درازمدت تأثیر بدی بر میزان ثروت‌شان می‌گذارد. این افراد سعی می‌کنند تا بدهی‌های خود را به حداقل برسانند. با وجود این، اگر مجبور باشند که با قرض‌کردن اقدام به خرید کنند، قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، بهترین و مناسب‌ترین قیمت را انتخاب می‌کنند.

تعیین اهداف مالی بلندمدت و کوتاه‌مدت
اهداف مالی ارتباط تنگاتنگی با طرح‌های عملیاتی مؤثر دارند. اهداف افراد باهوش به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند، همین امر باعث می‌شود تا درطول روز فکرشان را روی دستیابی به آن‌ها متمرکز کنند.

داشتن استراتژی در خرج‌کردن
افراد باهوش درباره هر مبلغی که می‌خواهند خرج کنند با دقت تأمل می‌کنند. مدیران مالی موفق از پیامدهای کوچک‌ترین خرید خود هم آگاهند. آن‌ها می‌دانند که جمع‌ شدن خریدهای به‌ظاهر کوچک در بلندمدت چه عواقبی به‌دنبال دارد. خریدهای کوچک موجب تلنبارشدن بدهی می‌شوند و بر فرصت‌هایی که برای کسب سود پیش می‌آیند، تأثیر می‌گذارند. افراد مذکور توانایی عجیبی در پیش‌بینی آینده دارند. این قابلیت به آن‌ها کمک می‌کند تا پیامدهای خرج‌‌کردن پول‌شان را بشناسند و به این ترتیب برای خرج‌‌کردن یا نکردن آن تصمیم درستی اتخاذ کنند.


مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک در تاریخ 20 دی ماه 1396 سمینار رایگان هوش مالی برگزار می نماید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید. همچنین جهت رزرو میتوانید عبارت VQ را به 10002000010010 پیامک کنید.


مشاوره و ثبت نام 88889796 داخلی 105
 ارسالVQ به 10002000010010