پیشتر درباره هوش مالی و حل مشکلات مالی صحبت کردیم. در این نوبت درباره تقویت هوش مالی صحبت خواهیم کرد.

هوش مالی و تقویت آن به همه اقشار جامعه کمک خواهد کرد که زندگی مالی بهتری داشته باشند. کسانی که هوش مالی خود را تقویت می‌کنند، میتوانند در کسب درآمد، مدیریت پول و سرمایه‌گذاری آن عملکرد موفقی داشته باشند اما باید گفت که تقویت و توجه به هوش مالی برای مدیران و صاحبان کسب و کار‌ها اهمیت دو چندانی خواهد داشت.
 
فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک کسب و کار باشید و یا مدیرت بخشی از یک کسب و کار بر عهده شما گذاشته شده باشد؛ توجه و تقویت هوش مالی شما می‌تواند در موفقیت و یا عدم موفقیت کل مجموعه تاثیر بزرگی داشته باشد. در این مطلب سعی کرده‌ایم که به این موضوع بپردازیم که هوش مالی چه تاثیری بر عملکرد مدیران و مجموعه آن‌ها خواهد داشت و همچنین مدیران چگونه می‌توانند هوش مالی خود را افزایش دهند.

از ارقام و اعداد نترسید
 
بسیاری از مدیران کسب و کار‌ها از اعداد و ارقام می‌ترسند و امور حسابداری کسب و کار خودشان را به شخص دیگری محول می‌کنند. هر چند که شما می‌توانید از وجود یک حسابدار استفاده کنید اما خودتان نیز باید بر روی مسائل مالی نظارت داشته باشید و به آن‌ها بپردازید. پس ترس خود از مواجه شدن با اعداد و ارقام را کنار بگذارید. نگران نباشید امور حسابداری آنچنان هم که به نظر می‌رسد، سخت نیست و در اکثر موارد با یک حساب و کتاب ساده می‌توانید اعداد مورد نیاز را به دست بیاورید. در صورت نیاز از حسابدار خود نیز کمک بگیرید تا بتوانید درک دقیقی از عملکرد مالی مجموعه‌ای به دست بیاورید که مدیریت آن را بر عهده دارید.
 
اطلاعات مالی را ثبت کرده و از آن‌ها استفاده کنید
 
اگر در کسب و کاری که مدیریت آن بر عهده شما قرار داده شده است کسی را ندارید که مسئولیت حسابداری بر عهده‌اش باشد باید خودتان به دقت به دخل و خرج کسب و کارتان، سر رسید‌ها و تمام مسائل این چنینی رسیدگی کنید. تمامی این داده‌ها باید در دفاتر ثبت شوند و از آن‌ها برای پاسخ گویی به سوالات و مسائل مالی استفاده شود. زمانی که شما با مسئله مالی در کسب و کارتان مواجه می‌شوید این اعداد و ارقام ثبت شده می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای شما باشد.
 
پس همیشه به دنبال ثبت اطلاعات مالی کسب و کاری باشید که مدیریت آن را بر عهده گرفته‌اید و اگر هم از یک حسابدار برای انجام این کار استفاده می‌کنید بر کار او نظارت داشته باشید و داده‌های وارد شده را بررسی کنید. هیچ چیز مثل این اعداد و ارقام نمی‌تواند وضعیت کسب و کار شما را نشان دهد.
 
به دنبال یادگیری مسائل حقوقی باشید

شما به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار با موقعیت‌های فراوانی رو به رو خواهید شد که دانستن مسائل حقوقی می‌تواند به شما کمک کند که دچار اشتباه و مشکل نشوید. به عنوان مثال اگر مسائل حقوقی در مورد قرارداد‌ها را به خوبی یاد بگیرید، هیچ گاه مشکلی در این زمینه برای شما پیش نخواهد آمد و یا اینکه اگر قوانین مالیاتی را به خوبی بلد باشید هیچگاه در زمان پرداخت مالیات دچار ضرر نخواهید شد. برای یادگیری این مسائل وقت صرف کنید تا خودتان و مجموعه‌ای که مدیریت آن بر عهده شما است دچار مشکلات این چنینی نشود.
 
به عنوان یک مدیر باید برای افزایش هوش مالی خود تمرین کنید
 
اگر شما هم جزء صاحبان یا مدیران یک کسب و کار هستید و فکر می‌کنید اطلاعات مالی شما به اندازه کافی نیست و هوش مالی بالایی ندارید، نگران نباشید چرا که افراد زیادی مانند شما هستند. مدیران و صاحبان کسب و کار‌هایی زیادی هستند که علاقه‌ای به درگیر شدن با مسائل مالی ندارند و برای این کار افرادی را استخدام می‌کنند. وقتی از آن‌ها در این مورد سوال می‌کنید، می‌گویند که وقت سر و کله زدن با ارقام و مسائل مالی را ندارند اما واقعیت این است که آن‌ها می‌دانند اطلاعات مالی و هوش مالی شان به اندازه کافی قوی نیست.
 
نکته مثبت اینجاست که در هر سنی می‌توان با تمرین کردن و یادگیری مسائل مالی باعث تقویت هوش مالی شد. پس هیچ گاه یادگیری و آموزش را رها نکنید و همیشه تشنه یادگیری مسائل مالی باشید که با کسب و کار شما مرتبط هستند. تمرین مداوم در این زمینه مطمئناً در نهایت به تقویت هوش مالی شما منجر خواهد شد.
 
زبان خاص مسائل مالی را یاد بگیرید

مسائل مالی در زمینه کسب و کار زبان خاص خود را دارند. البته در حال حاضر روش‌های راحت و قابل دسترسی برای یادگیری این اصطلاحات وجود دارد. اگر پست مدیریت شما در شرکتی است که این مسائل را درون خودش آموزش می‌دهد از این فرصت استفاده کنید در غیر این صورت کلاس‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید با شرکت در آن‌ها زبان مخصوص مسائل مالی در کسب و کار را یاد بگیرید. به عنوان مثال تسلط بر روی مفاهیمی مانند چگونگی سود‌آوری، درآمد عملیاتی، هزینه‌های عملیاتی و … می‌تواند باعث افزایش هوش مالی شما شود اگر نمی‌توانید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید با استفاده از یک کتاب مرجع و یا اینترنت نیز می‌توانید زبان خاص مسائل مالی را یاد بگیرید.
 
مشاوره گرفتن از کارشناسان مالی
 
یکی از خصوصیت مدیرانی که هوش مالی بالایی دارند این است که آن‌ها هیچگاه خود را عقل کل نمی‌دانند و با وجود هوش مالی بالایی که دارند همیشه سعی می‌کنند با استفاده از مشاوره با کارشناسان مالی تصمیمات بهتری در مورد مسائل مالی بگیرند. پس بهتر است شما هم به عنوان یک مدیر از فرصت مشاوره با کارشناسان مالی استفاده کنید چرا که این کار علاوه بر کمک کردن به شما در تصمیم‌گیری‌ها باعث تقویت هوش مالی شما نیز خواهد شد.
 
همچنین اگر می‌خواهید که به عنوان یک مدیر یا صاحب یک کسب و کار هوش مالی خود را تقویت کنید باید به صورت منظم با مدیران مالی موفق در تعامل باشید. این افراد کسانی هستند که هوش مالی خود را تقویت کرده‌اند و به عبارت دیگر این مسیر را قبل از شما پیموده‌اند. شما می‌توانید از ویژگی‌ها، عادات و رفتار این مدیران موفق الگو بگیرید.
 
نتیجه‌گیری
 
امروزه دیگر پرداختن به هوش مالی و صرف وقت برای تقویت آن ها یک پیشنهاد نیست و یک ضرورت محسوب می‌شود که می‌تواند نقش به سزایی در موفقیت افراد داشته باشد. در بین اقشار مختلف مدیران و صاحبان کسب و کار‌ها جزء افرادی هستند که تقویت هوش مالی برای آن‌ها ضرورت بیشتری نیز خواهد داشت چرا که هوش مالی آن‌ها می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی موفقیت و یا عدم موفقیت مجموعه‌ی تحت مدیریت آن‌ها داشته باشد. در این مقاله به تقویت هوش مالی مدیران پرداختیم و نکاتی را ارائه کردیم که مدیران می‌توانند با یادگیری و توجه به آن‌ها هوش مالی خود را افزایش دهند. فراموش نکنید که راه افزایش هوش مالی آموزش، یادگیری و تمرین منظم است.

مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک در تاریخ 20 دی ماه 1396 سمینار رایگان هوش مالی برگزار می نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید. همچنین می توانید جهت رزرو عبارت VQ را به 10002000010010 پیامک کنید.

مشاوره و ثبت نام 88889796 داخلی 105
ارسال VQ به 10002000010010