وقتی صحبت از تایپ و صفحه  بندی به میان می آید مطمئنا نرم افزار Adobe Indesin  حرف اول را می زند. شاید بعضی فکر کنند که نرم افزار Word این کار را به راحتی انجام می دهد اما وقتی بخواهیم صفحه بندی مجله یا کتابی را انجام دهیم که شلمل تصاویر، نمودارها و جداول مختلف می شود، خواهیم دید که نرم افزار Word قدرت کافی برای تنظیم دقیق و دلچسب این موارد را ندارد. اهمیت قضیه زمانی مشخص می شود که بخواهیم محصول را برای چاپ صنعتی آماده کنیم؛ اینجاست که می فهمیم نرم افزار Word  نمی تواند امکانات کافی را در زمینه تنظیمات چاپی در اختیار ما قرار دهد.
به زبان ساده تر، نرم افزار Word بیشتر در زمینه تایپ متون کاربرد دارد و در زمینه صفحه بندی و چیدمان چندان گره گشا نیست. نرم افزارهای زیادی جهت صفحه بندی و تنظیم کتاب یا مجله وجود دارد اما تعداد نرم افزارهایی که اختصاصاً برای این هدف طراحی شده اند انگشت شمارند و در میان آنها نرم افزار Adobe InDesign را می توان به عنوان شاخص ترین نمونه نام برد.

مجتمع فنی تهران گرافیک

 InDesignدر واقع جایگزینی است که شرکت ادوبی در سال 1994 برای جلوگیری از شکست نرم افزار PageMaker خود در برابر Quark Express ارائه کرد.
در دهه 90 میلادی رقابت سختی بین نرم افزارهای Quark Express و PageMaker در جریان بود که Quark توانست با ارائه امکانات قدرتمندی در نسخه های 3 و 4 خود در سال های 92 و 96 رقیبانش را از میان بردارد و بازار رقابت را تصاحب کند. کم کم PageMaker با از دست دادن بازار فروش خود در آستانه حذف از دنیای نرم افزارهای صفحه بندی و چاپ قرار گرفت. در این هنگام بود که Quark با ارائه پیشنهادی خواستار خرید نرم افزار PageMaker از شرکت ادوبی و از میدان خارج کردن رقیب و تبدیل شدن به سلطان بلامنازع نرم افزارهای صفحه بندی شد. ولی شرکت ادوبی با این پیشنهاد مخالفت کرد و در فکر تولید نرم افزاری جدید جهت جایگزینی نرم افزار خود بود که سرانجام InDesign متولد شد و توانست به کمک امکانات فوق العاده قدرتمندی که به مرور و با ارائه نسخه های جدید به آن اضافه می شد، در اندک مدتی بازار فروش چشمگیری به دست آورد و دوباره به رقیبی قدرتمند برای نرم افزار Quark Express تبدیل شود.
با این که به کمک ابزارهای موجود در داخل این برنامه امکان طراحی مستقیم جزئیات وجود دارد، اما از این نرم افزار بیشتر در جهت صفحه بندی و تنظیم ستون و چیدمان کار استفاده می شود و طراحی جزئیات بیشتر توسط فتوشاپ یا  ایلاستریتور انجام می گیرد و خروجی آنها به راحتی به محیط InDesign منتقل می شود. از ویژگی های مهم این طراحی می توان به توانایی بسیار بالای آن در حروف نگاری، صفحه آرایی، صفحه بندی ، کادربندی، ستون بندی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در دنیای کنونی با افزایش نشر دیجیتال و نیاز به ایجاد خروجی های متنوع که در همه رسانه ها مثل تلفن های همراه، تبلت ها، کتاب های دیجیتال و رایانه های شخصی قابل ارائه باشد، توانایی های این نرم افزار قدرتمند بیشتر و بهتر به چشم می آید. از ویژگی هایی که در سایت خود شرکت ادوبی ذکر شده و ما را ترغیب به انتخاب و استفاده از این نرم افزار می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
1-       امکان تولید و نشر دیجیتال با ایجاد خروجی دیجیتال به صورت فایل های swf و pdf جهت اجرا در رسانه های مختلف و تولید کتاب های دیجیتال جذاب.
2-      امکان دسترسی به سرویس های آنلاین شرکت ادوبی Adobe Digital Publishing Suite) و Adobe CS (Live  و استفاده از آنها در طراحی پروژه های تعاملی جذاب.
3-      افزایش سرعت کار در مراحل چاپ، پیش از چاپ و طراحی با استفاده از ابزارهای سودمند کنترلی همچون غلط گیری خودکار
4-      هدایت پروژه از مرحله طراحی تا مرحله چاپ یا خروجی دیجیتال با هماهنگی بسیار نزدیکی که بین نرم افزارهای مجموعه ادوبی مثل فتوشاپ، Illustrator، Acrobat، Adobe Flash و … به وجود آمده است.
5-      وجود ابزارهای تنظیمی سودمند همچون خطوط راهنمای هوشمند، ابزار تعریف سریع جدول و … 
6-      وجود ابزارهای طراحی قدرتمند در داخل خود نرم افزار InDesign
7-      سهولت خودکارسازی کارها
8-      وجود ابزارهایی قدرتمند جهت تایپوگرافی حرفه ای با امکان تعریف استیل، اعوجاج و پاراگراف بندی
9-      ا مکان وارد کردن متن از نرم افزار word به آن
10-  پشتیبانی کامل از زبان فارسی
 
مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک و همچنین مجتمع فنی تهران نمایندگی نارمک، با بهره مندی از اساتید مجرب همواره از پیشروان آموزش دوره های گرافیک و از جمله نرم افزار ادوبی ایندیزاین بوده است و هر ساله افراد متخصصی را در این زمینه به بازار کار معرفی می نمایند.

مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک مجتمع فنی تهران نمایندگی نارمک
تلفن تماس
88889796 داخلی 111
تلفن تماس 
7720300 داخلی 204
ثبت نام آنلاین دوره این دیزاین ثبت نام آنلاین دوره این دیزاین