هنر چقاشي
 
کاوه یاری:
کاش کساني هنر چقاشي را پيشه کنند، خلق هنر از دل حلبي
 
کاوه یاری هنرمند خودآموخته که هنر چقاشی را ابداع کرده است درباره هنرش معتقد است برای تکامل آن نیاز است تا شاگردانی تربیت کنم و استادان دیگری در این عرصه کار کنند.
.
هنر "چقاشي"، عنواني است که کاوه یاری هنرمند خودآموخته براي آثار ابداعي خويش برگزيده است. آثاری متفاوت که از رد چکش روی فلز خلق شده اند. کاوه یاری عنوان "چقاشی"، تلفیقی از دو واژه چکش و نقاشی را به فرهنگ لغت فارسي افزوده است.
یاری درباره خلق صورتک هایی که با این شیوه خلق کرده است و چگونگی ابداع این تکنیک مي گويد: پدرم حلبی ساز بود و عمویم آهنگر اما قصه حلبی سازی با رواج آلومینیوم و پلاستیک به پایان رسید و پدرم هم کارگاه حلبی سازی اش را جمع کرد و به کار فرش مشغول شد. در همان روزهای بچگی ام حلبی و آهن برایم جذاب بود و بعدها که پدر کارگاهش را جمع کرد، ابزارش به عنوان اسباب بازی ما در خانه ماند. وقتی که آن حرفه، به نوعی از چرخه‌ی زندگی ما خارج شد، من بر آن شدم که آن حرفه را به‌نوعی، دوباره به زندگی‌ام وارد کنم. این کار، برای من یادآورِ آن ابزار و ادواتی است که نیاکان ما از آن‌ها استفاده می‌کردند. من به این کاسه‌بشقاب‌ و قابلمه‌ها خیلی سر و شکل ندادم. من فقط آن‌ها را دوباره به آدم‌ها نشان دادم، و از این کار حس خوبی داشتم. متریال من فلز، برنز، مس، فولاد و هر چیز دیگری است که به دستم می‌رسد.
گاهی بشقاب های حلبی و سینی هایی را که مادرم دیگر مورد استفاده قرار نمی داد می آوردم و با همین ابزار، نقشی رویشان می زدم. کم کم از تلفیق همین چکش و نقاشی عنوان چقاشی را اقتباس کردم. می خواستم کلمه ای به عرصه هنر این کشور اضافه کنم و مرز بین نقاشی و مجسمه را بردارم.
 
او ادامه مي‌دهد: من خودآموخته بوده‌ام، و هیچ درس و کلاسی را در حرفه‌ام پاس نکرده‌ام این هنرمند خودآموخته با بیان اینکه به گمانش هنوز هنر چقاشی به تکامل نرسیده است بیان مي‌کند: هنر فرایندی است که به اتمام نمی رسد و در زمینه هنر چقاشی باید بگویم نیاز هست تا شاگردان دیگر و استادان دیگری بیایند و در این زمینه کار کنند. در حال حاضر من تنها کسی هستم که چقاشی کار می کند. من تکامل این هنر را در آینده می بینم و نه در دوره خودم.

 موقشنگ

وی درباره اینکه آیا طرحی از قبل برای ساخت صورتک ها دارد یا به صورت بداهه آنها را خلق می کند نیز بیان مي‌کند: این اشکال کاملا به صورت بداهه هستند و هیچ نقشی از قبل روی کاغذ ندارم یا از روی طرحی کپی نمی کنم. برخی از نقش ها هم در دل آن فلز وجود دارد و من آنها را برجسته می کنم. از نظر من هویت آدمها را در چهره های شان می توان دید و برای همین من زیاد به چهره آدم ها دقیق می‌شوم.
 دندون قروچه

کاوه یاری اين‌گونه جمع بندي مي‌کند: من چیزی در حدود 20 سال است که دارم کار می‌کنم. ولی این کارها به صورت مستمر نبوده. من آن‌ها را برای دل خودم می‌ساختم. از طرفی، خیلی هم دستم باز نبوده که هر نقشی را که دوست دارم انتخاب کنم. فرض بفرمایید بارها شده که خواسته‌ام چهره‌ی بزرگان مذهبی را سوژه‌ی کارهایم کنم، ولی خیلی در این رابطه دستم باز نبوده که بتوانم آن چیزی که دوست دارم را ارائه کنم. مثلاً مسیحی که من زدم، چیزی در حدود 7 سال طول کشید تا من به آن نقشی که دوست داشتم برسم. اصلاً به جمع‌بندی نمی‌رسیدم که آیا این مسيح، باید این‌طور باشد یا نه. چون ما این‌ بزرگان را که درک نکرده‌ایم. درواقع، یک ذهنیتی هم از کارهای کلیساییِ نقاشانی مثل رامبراند و داوينچي داشتم، که به این سمت کشیده شدم.

مسیح

زمانی که صرفِ هر کار می‌کنم، اصلاً دستم نیست. چون من هیچ‌وقت برای ارائه‌ی این کارها برنامه‌ریزی‌ای نداشتم اصلاً به یاد ندارم که این‌ کارها، کِی شکل گرفته‌اند. از 20 سال پیش همین‌طور ذره‌ذره شکل گرفته‌اند. جدیداً مکانی برای کار کردن در اختیار ندارم. دوست داشتم این کار را به جوان‌ترها آموزش دهم، تا با خودم به گور نبرم. اگر شهرداری یک جایی را در اختیارم بگذارد تا بتوانم به کارهایم ادامه دهم، خیلی خوشحال خواهم شد.
 
اميدواريم با حمايت هنردوستان از هنرمندان عزيز ايراني شاهد پيشرفت درتمام عرصه هاي هنري اين مرز و بوم باشيم.
 
مجتمع فني تهران نمايندگي ونک
 
آشنايي با هنر کاوه ياري
 
منبع:
خبرگزاري مهر
خبرگزاري ايلنا