این بار طرح بته جقه های زیبایی ایرانی٬ در کلکسیون جدید دیور درخشیدند.

برند معظم کریستین دیور Christian Dior در یکی از جدیدترین کلکسیون های لباس زنانه خود از طرح زیبای بته جقه ای ایران سود برده است.

دیور که بود؟

 

شهر ساحلی گرانویل در سواحل نرماندی فرانسه زادگاه کریستین بود. دومین فرزند از پنج فرزند موریس دیور. مردی ثروتمند که تولید کننده کود بود.

کریستین تا سن 10 سالگی در نورماندی ماند و سپس به همراه خانواده خود به پاریس رفت. بعد از تحصیل در علوم سیاسی، وارد ارتش شد. سپس از سال 1935 وارد دنیای مد و لباس شد و شروع به فروش طرحهای اولیه خودش کرد. رابرت پیگرت، طراح لباس، دیور را در سال 1938 استخدام نمود.

در طی جنگ جهانی دوم، دیور در جنوب فرانسه خدمت می‌کرد. در سال 1941 دوباره به پاریس محبوبش برگشت. این بار در سالن مد مجلل تری برای لوسین للونگ مشغول به کار طراحی لباس شد. دیور در سال 1946 با کمک یک صاحب کارخانهٔ پرنفوذ منسوجات، توانست سالن مد خودش را افتتاح کند.
 

دیور، زمانی که در مونتکاتینی ایتالیا در تعطیلات بود، درگذشت. مرگی که هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. بعضی گزارشها می‌گویند که او در اثر حمله قلبی پس از خفگی براثر گیرکردن استخوان ماهی در گلویش فوت کرده است.

مجله تایم گزارش دیگری داد: کریستین دیور در اثر حمله قلبی پس از بازی دست جمعی٬ درگذشته‌ است.

با این که دیور فقط یک دهه با نام تجاری اش فعالیت کرد٬ اما تاثیرات نبوغ او٬ هنوز در دنیای مد و لباس جریان دارد.

پی نوشت:
 مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک٬ به عنوان برترین نمایندگی سالهای محتلف٬ با اساتید صاحب نام و امکانات و تجهیزات کامل٬ دوره های مختلف طراحی مد و لباس را برگزار میکند. دانش پذیران٬ پس از طی این دوره ها٬ علاوه بر دریافت مدرک معتبر و 2 زبانه٬ می توانند مطمین و با مهارت٬ وارد بازار کار شوند. و به مرور٬ برند خود را بسازند!