برای اولین بار عکاسی در اواخر سلطنت محمد شاه قاجار توسط مستشاران فرنگی وارد ایران شد. میتوان اولین عکاس ایرانی را ناصرالدین شاه قلمداد کرد که به دلیل علاقه شخصی، عکاسی را از کارلیان آموخت و اولین عکس ها را از اطرافیان، همسران٬ مناظر، قصرها و شکارگاه ها ثبت کرد.

عکاسی به معنی ثبت و ایجاد یک تصویراست که در ۲ مرحله انجام می‌شود : نخست، بدست‌ آوردن تصویر به وسیله دوربین و ثبش روی نگاتیو و سپس، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی. عکاسی فن عکسبرداری است و کار عکاس استفاده هنرمندانه از این مهارت است.


 

برخی مهارتهایی که یک عکاس باید داشته باشد:

خلاقیت و دید هنری ( مثلا تعیین زاویه مناسب عکسبرداری )
مهارت های محتلف فنی و عملی در عکاسی
مهارت های ارتباطی خوب ( برای ارتباط با مشتریان،  همکاران ٬ سوژه ها و حتی طبیعت )

شم تجاری و توانایی بازاریابی
صبوری
تمرکز
دقت
توجه به جزئیات
داشتن سرعت عمل
شناخت آخرین پیشرفت ها وجدیدترین فناوری های حوزه عکسبرداری
توانایی استفاده از نرم افزارهای مرتبط به عکاسی
این مورد آخر اینروزها از اهمیت فراوانی برخوردار شده و در برخی موارد حتی می تواند ضعف های کار یک عکاس تازه کار را محفی کند. امروزه برای افرادی که علاقه مند به پرورش مهارت و توانمندیهای عکاسی هستند (چه دانشگاهی باشند چه در دوره های آموزشی آزاد عکاسی آموزش دیده باشند)، نرم افزارهای تخصصی راهگشای فراوانی وجود دارند.

وظایف یک عکاس چیست؟

 
یک عکاس اصولا در برخی از زمینه ها به صورت حرفه ای فعالیت می کند ازجمله:
مد ( عکس برداری از مدل ها و لباس ها برای مجلات و کاتالوگ ها )
مطبوعات و عکس های خبری ( روزنامه ها و سایر انتشارات جدید )
تبلیغاتی و انتشاراتی ( تبلیغات، مجلات و نمایشگاه های عکس )
علمی یا پزشکی ( گزارش تحقیقات علمی و  شرایط پزشکی و درمان )
عمومی یا اجتماعی ( مراسم ازدواج ها و جشن ها و عکاسی از افراد )
شرکت صنعتی یا تجاری ( بخش تبلیغات محصولات و خدمات ) 

امور روزانه یک عکاس:

صحبت با مشتریان درباره کار مورد نظر آنها و توافق بر آن
انتخاب محل عکس برداری و آماده سازی محل
تنظیم نور
تهیه ملزومات
عکس گرفتن
بررسی کیفیت عکس
رتوش عکس ( دستی و یا با برنامه های کامپیوتری )
چاپ عکس
بازاریابی و فروش ( اگر مستقل کار کند )
گاهی بعضی از کارهای بزرگ عکاس نیاز به دستیاری دارد که برخی از امور از جمله مستقر کردن تجهیزات، آماده سازی، نگهداری از سوابق و مستندات و کمک در چاپ عکس ها را برعهده بگیرد.

چه تحصیلاتی برای ورود به شغل عکاسی لازم است؟

 
برای ورود به حرفه عکاسی هم راه تجربی و هم کسب تحصیلات دانشگاهی و هم دوره های آموزش عکاسی وجود دارد. عکاسانی که به صورت حرفه ای فعالیت می کنند، نیاز به دانش و تخصص همزمان در کار خود دارند که با تحصیل در رشته عکاسی می توانند آن را کسب کنند. معمولا در کارهای حرفه ای و تخصصی، عکاسان دارای تحصیلات آکادمیک اولویت دارند. یکی از معتبرترین مدارک عکاسی توسط مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک ارایه می گردد. البته داشتن تجربه در شغل عکاسی نیزتاثیر بسیاری دارد.

برخی از دوره های آموزشی مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک:

عکاسی دیجیتال

عکاسی پرتره

روتوش عکس


برخی دوره های آموزش عکاسی در مجتمع فنی تهران نمایندگی نارمک :

دپارتمان عکاسی 

 

شخصیت شناسی عکاس

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی یک عکاس بر مبنای تست MBTI

ENTP
این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول بوجود آورد و با کمک خلاقیت خود آثار متفاوت و حتی روش های نوین بوجود می آورد. او در کار خود با افراد زیادی ارتباط خواهد داشت.
 
INTP 
این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت میبرد. دوست دارد با اشخاص مختلف و در زمینه های متفاوت همکاری کند. البته کار به تنهایی را نیز دوست دارد و در کل ترجیح می دهد با گروه های کوچک اما دارای ذوق و استعداد همکاری نماید.

 
ESTP 
این تیپ شخصیتی عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است. اطلاعات فنی و تخصصی خوبی دارد . همینطور خیلی خوب می تواند با ابزارها و مواد مختلف کار کند.
ISTP 
این تیپ شخصیتی علاقه دارد که به دیگران کمک کند و از انعظاف پذیری و ریسک پذیری کافی نیز درحرفه خود سود میبرد. عاشق چالش است و بسیار پوینده است.
ESFP 
این تیپ شخصیتی عاشق نمایش دادن است. دوست دارد نمایشگاه های پی در پی برگزار کند و هنرش دیده شود. زیبایی شناسی قوی در او فوران میکند.