گفتگو با خانم سارا برنده مدیر دپارتمان فرهنگ و هنر مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک در خصوص حرفه طراحی لباس

لطفا فرق آموزشگاه خیاطی با طراحی لباس را بفرمایید؛ آیا یک خیاط لزوما یک طراح لباس است یا بالعکس یک طراح لباس لزوما یک خیاط است؟
در مقايسه آموزش و اشتغال در زمينه طراحى لباس و آموزش و اشتغال در حوزه خياطى مى توان گفت كه يك طراح در صورت داشتن دانش كافى در زمينه خياطى و طراحى دوخت مى تواند طراحى هايى تخصصى تر و بسيار نزديك تر به واقعيت را اتود بزند ، چرا كه طراحانى كه دركى از ابتدايى ترين مضامين خياطى ندارند هنگام ترجمه خطوط به تكنيكال و در پی آن تعريف برش ها و شيوه اتصال آنها تمامى جزييات را به ناچار به "seamstress" و يا همان خياط سپرده و در نتيجه دخالتى در زيرسازى و طراحى دوخت نهايى نخواهند داشت .
خياطى نيز سطوح مختلفى را شامل مى شود . خياطى كه براى رسيدن به فرم هاى پيچيده و طراحى دوخت هاى خاص ،  نه فقط  با يك تكنيك طراحى الگو  بطور مثال "مولر" و يا "متريك" دست به فرم سازى بزند  ، بلكه با دانش كافى از تمامى تكنيك هاى موجود بتواند فرم سازى كند مى تواند نمونه بارز يك خياط  توانمند باشد  .
در باب طراح بودن خياط ها نيز ، نمى شود كتمان نمود كه توانايى يك خياط در اجرا اين امكان را براى وى فراهم مى نمايد که طراح لباس قابلی نیز باشد. اما شايد پس از سپرى نمودن چند دهه فعاليت در زمينه طراحى بتوانند به عنوان "طراح تجربى " به جامعه طراحان معرفى شوند . چرا كه تحت شرايط فعلى كه عموم طراحان موفق و نسل جديد، طراحان آموزشگاه هاى به نام دنيا هستند كمى نزديك شدن به استاندارد هاى موجود در زمينه طراحى دشوار به نظر مى رسد  اما هميشه مى بايست استثنا قايل شد و هيچ چيز مطلق نيست و خياط هايى كه در زمينه طراحى لباس نيز موفق بوده اند هم به كرات مشاهده شده است .
 
بازارکار کدامیک بهتر است؟ خیاطی یا طراحی لباس؟
در مورد سطح درآمد و اقبال هریک از رشته ها در بازارکار نيز خياطى جزو مشاغل خدماتى محسوب شده و شاغلین در این حوزه به صورت ساعتى و يا تعداد كارها دستمزد خود را دريافت مى كنند . در دنيا خياط ها يا در آموزشگاه ها مشغول به تدریس هستند و يا در استوديو هاى طراحى مختلف اشتغال به كار دارند و يا در فضاى شخصى خود سفارش مى پذيرند . اما طراحان لباس با به استخدام در آوردن خياط ها تيم خود را تكميل نموده و در نتيجه درآمد یک طراح لباس بستگى به ميزان موفقيت ، تعداد مراجعه كنندگان و سفارشات آنها دارد . طراحان لباس نيز به استخدام كمپانى ها در مى آيند اما امكان شغلى براى خياط ها بيشتر از طراحان لباس مى باشد و به همان نسبت نيز مسئوليت كمترى را بر عهده دارند . يك طراح تقريباً مى بايست مسئوليت تمامى توليدات هر فصل و جزييات و تغييرات را به عهده بگيرد و در صورت موفقيت در كار، درآمد آن طراح چندين برابر خياط ها و افرادى كه خدماتى را در اختيارشان مى گذارند خواهد بود  .
در نهايت اين دو مكمل يكديگر هستند و همه طراح ها نياز مبرمى به خياط هاى توانمند دارند و مهم تر از خياط،  طراح الگو است كه در ايران اين دو حرفه با يكديگر ادغام شده وعملاً  يك خیاط  كار طراحی الگو را نیز انجام مى دهد اما در كشورهايى با صنعت مد پيشرفته اين ٢ حرفه را از يكديگر جدا مى دانند و درآمد طراح الگوى توانمند از خياط ها بيشتر است .
 
 در مقایسه دوره های طراحی لباس با دوره های خیاطی، طول دوره های کدامیک بیشتر است؟
طول دوره های طراحی لباس نسبت به دوره هاي طراحي دوخت بيشتر است.  به اين دليل كه دوره هاي طراحي لباس شامل جزييات و ريز محتواي بيشتري است و اگر فردي بخواهد در حوزه طراحي لباس فعاليت داشته باشد بايد اطلاعات جامع و كاملي در رابطه با شناخت اندام،شناخت رنگها و كاربرد آنها و همچنين پارچه ها،نرم افزارهاي طراحي لباس ، مباني و اصول كامل طراحي لباس ، همچنين استايل ها و سبك ها و ...داشته باشد كه تمام اين مطالب بصورت كاملا جامع و مفيد در دوره طراحي لباس توسط اساتيد برجسته آموزش داده مي شود.
 هرچند كه ما پيشنهاد مي كنيم اگر فردي تمايل به فعاليت حرفه اي در اين حوزه دارد ،دوره هاي طراحي دوخت را به موازات دوره هاي طراحي لباس سپري كند تا كاملا حرفه اي وارد بازار كار مورد نظر خود بشود.
 
آیا امکان ادامه تحصیل یا کار در خارج از کشور پس از گذراندن دوره طراحی لباس وجود دارد؟
امکان ادامه تحصیل یا کار در خارج از ايران پس از گذراندن دوره طراحی لباس براي فارغ التحصيلان كاملا امكان پذير است زيرا با توجه به اعطاء ديپلما از ITD كانادا و همچنين با توجه به جامع و كامل بودن دوره و با داشتن پورتفوليو و نمونه آلبومهايي كه در طول دوره با آموزش هايي كه هنرجويان ديده اند تهيه كرده اند فرآيند پذيرش در دانشگاههاي خارج از كشور را برايشان سهل و آسان مي كند .
همچنین برای هنرجوياني كه تمايل به فعاليت در داخل كشور دارند ، با توجه به سابقه درخشان گروه طراحي لباس مجتمع فني تهران نمايندگي ونك بسياري از برندهاي داخلي از فارغ التحصيلان دوره هاي طراحي لباس این نمایندگی بصورت مداوم جذب نيرو دارند و اغلب هنرجويان برتر براي كارآموزي و يا اشتغال به  برندها و واحدهاي صنعتي توليد پوشاك معرفي مي شوند و گاهي برخي ازفارغ التحصيلان شخصا  اقدام به ثبت برند كرده و بصورت شخصي آغاز به فعاليت مي كنند. ما مفتخريم كه بسياري از فارغ التحصيلان مان هم اكنون با برند شخصي خودشان بصورت كاملا حرفه اي در ايران مشغول به فعاليت هستند مانند دوكارد،زردوز،دانژه،شاهكار كوتور و.....
 

لطفا چند نمونه از هنرجویان موفق دوره های طراحی لباس مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را نام ببرید.
از فارغ التحصيلان موفق گروه طراحي لباس نمایندگی ونک مي توان ابوذر ميرزايي را با برند دوكارد نام برد. برند انگليسی دوكارد در زمينه ی طراحی و شخصی دوزی لباس مردانه، با تاكيد بر طراحی و ايده پردازی نوين، با داشتن بالا ترين كيفيت در پارچه، برش و دوختی متفاوت، تلاش دارد، نگاهی هنری را در توليدات خود ايجاد كند.
هدف طراحان ايرانی اين برند، بر اين پايه قرار گرفته كه حسی متفاوت و ظاهری متمايز را براي علاقمندان به مد و شيك پوشان ايجاد كند. حسی آميخته با هنر و لبريز از ظرافت و غرور
.
از دیگر هنرجویان موفق ما، محمد امين پور اسكندريان با برند زردوز است.
http://www.mftvanak.com/cp/Images/picsofsite/tarahilebasin6.jpg

 
محمد امین‌پور اسکندریان متولد 1369 در شهر تهران و فارغ‌التحصیل رشته زبان فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران مرکز است. او پس از گذراندن دوره‌های طراحی لباس در نمایندگی ونک مجتمع فنی تهران، برند خود را به نام «زردوز»به ثبت رساند. لباس‌های او در عین طراحی و رنگ‌های متفاوت، کاربردی و مناسب برای محیط‌های اجتماعی‌اند. حضور در چندین دوره از گردهمایی‌های «ام‌زون» و طراحی لباس برای پرسنل رستوران کوبابا از فعالیت‌های او است. در حال حاضر او مشغول پروژه خیریه بازار آرزوهای کودکان کار است.

 
http://www.mftvanak.com/cp/Images/picsofsite/tarahilebasin7.jpg
دیگر هنرجوی موفق ما آرزو ناصري با برند شاهكار كوتور است که طرح های وی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 
http://www.mftvanak.com/cp/Images/picsofsite/tarahilebasin3.jpg

http://www.mftvanak.com/cp/Images/picsofsite/tarahilebasin4.jpg