دانستن برخی نکات در خرید دوربین و ملزومات آن شما را برای رساندن به یک عکاس خوب و موفق شدن نزدیک می کند . البته شاید کم و بیش برخی از این نکات را دانسته و به کار می بندید ولی دوباره مطالعه کردن آن خالی از لطف نخواهد بود.
چه دوربینی باید بخرم ؟ این اولین و مهمترین سوالی است که اغلب علاقمندان به عکاسی برایشان مطرح می شود. این به خود شما بر می گردد که دوست دارید در کدام شاخه از عکاسی کار کنید همانطور که می دانید عکاسی شاخه های زیادی دارد (پرتره و مادلینگ، مستند اجتماعی٫ هنری ٫ تبلیغاتی ٫ صنعتی ٫ خبری ٫ علمی و … ) خوب اگر بدانید که بیشتر در کدام بخش فعال خواهید بود شاید الزامی برای صرف هزینه برای تهیه یک دوربین گران قیمت و با کار آیی های ویژه نداشته باشید .

دوربین ها به دو دسته تقسیم می شوند:
الف ) دوربین های کوچک (کامپکت ): این گونه دوربین ها معمولا بصورت خودکار و اتوماتیک هستند استفاده از آنها راحت بوده و به سادگی می توان از آنها در همه جا استفاده کرد ابعاد و اندازه های کوچکی دارند و قیمت ارزانتر و کمتری نسبت به نوع دوم دارند.
 
ب ) دوربین های تک عدسی انعکاسی (SLR ) یا (DSLR): این دوربین ها این امکان را به عکاس می دهد که بتواند تنظیمات دوربین را خود انتخاب کند و دست عکاس را برای خلق  و ایجاد عکس های هنری و حرفه ای باز می گذارد . این دوربین ها به گونه ای ساخته می شوند که می توان برای آنها ابزار و وسایل گوناگونی را مورد استفاده قرار داد مانند سه پایه و لنز های مختلف و فیلترها ... دوربین های برند Nikon  معمولا برای عکاسی مستند اجتماعی و عکاسی از طبیعت مناسب بوده و دوربین های برند Canon  معمولا برای عکاسی پرتره و مادلینگ مناسب هستند.
 
چه زمانی به سه پایه و یا تک پایه نیاز خواهم داشت ؟
استفاده از یک تکیه گاه خوب و ثابت و مطمئن در کیفیت عکس های شما بسیار موثر است. در برخی از موارد فرقی هم نمی کند که از کدام گروه دوربین استفاده می کنید،  بخصوص زمانی که در اتاق و سالن و … مکانی که نور مناسب وجود ندارد شما مجبور هستید از زمان نوردهی  بیشتری برای عکاسی استفاده کنید بطور حتم حرکت دوربین بر روی دست و ثبت ارتعاش های بدن  و دست، در کیفیت عکس شما تاثیر بسیار بدی خواهد گذاشت پس بهتر است به فکر تهیه یک سه ‍پایه و یا تک پایه برای خود باشید.

کیف دوربین و وسایل نظافت دوربین و لنز:
به طور حتم وقتی برای عکاسی به بیرون از منزل می روید نیاز به کیف و یا یک وسیله مناسب برای قرار دادن دوربین و یا لنزهای خود احتیاج پیدا خواهید کرد . شما بسته به میزان وسایل و اندازه و بزرگی و کوچکی آنها می توانید از کیف ویا کوله ‍شتی و یا چمدان هایی که برای این منظور ساخته شده است استفاده نماید . لارم نیست توضیح دهم که از چه برند و مارکی استفاده کنید ولی این را به یاد داشته باشید که هر کدام را که تهیه می کنید باید جا و اندازه مناسب و کافی داشته باشد بطوریکه نه بسیار تنگ باشد که فشار به دوربین و لنز ها بیاورد و یا به قدری گشاد باشد که لوازم عکاسی ما به هر سمت پرتاب شوند.
بهتر است به منظور تمیز کردن لنز دوربین چه کامپکت و یا تک عدسی از ‍پارچه و محلول های تجاری موجود در بازار استفاده کنیم چون استفاده از دستمال های معمولی و کاغذی باعث ایجاد خراش های ریز بر روی لنز و سنسور دوربین خواهد شد و از کیفیت و عملکرد آنها به مرور می کاهد همین طور به هیج عنوان از آب دهان و یا بخار بازدم برای پاک کردن لنز و یا سطح سنسور دوربین خود استفاده نکید چراکه باعث ایجاد لکه بر روی آنها خواهد شد.
 
انتخاب لنز دوربین عکاسی


انتخاب لنز مناسب
اگر از دوربین های نوع اول استفاده می کتید اختیار با شما نیست فقط در هنگام خرید دوربین می توانید برند دوربین و یا نوع لنز خود را انتخاب کنید چرا که دوربین های کامپکت دارای لنز سر خود و ثابت بوده و امکان تغییر در آنها وجود ندارد ولی کمپانی های سازنده آنها را به گونه ای می سازند که از دامنه واید تا  تله در آنها وجود داشته باشد.( از بازه ۱۸ تا ۲۰۰ میلیمتر)
دوربین های SLR  یا DSLR  این امکان را می دهند که بتوانیم از لنز با فاصله کانونی های مختلفی استفاد کنیم و بسته به نوع و رشته عکاسی می توانیم آنها را خریداری نماییم.
 
 برای مثال لنز با فاصله کانونی کوتاه تر و مانند ۱۷ ٫ ۲۴ ٫ ۲۸ ٫ ۳۵ میلیمتری لنز های واید (عریض ) محسوب شده و بیشتر برای عکاسی از مناظر و طبیعت مورد استفاده قرار می گیرند
لنز با فاصله کانونی بلند تر مانند ۷۰ ٫ ۸۰ ٫ ۱۲۴ ٫ ۱۳۵ ٫ ۲۰۰ و ….  لنزهای تله (بسته) محسوب شده و بیشتر برای عکاسی که نیاز به جزییات بیشتر و بزرگنمایی داریم استفاده می شود
 البته در نظر داشته باشید که لنز با فاصله کانونی ۵۰  میلیمتری لنز استاندار و شاخص برای دوربین های ۳۵ میلیمتری می باشد. لنز های تخصصی برای برخی از رشته های عکاسی ساخته شده است مانند ماکرو گرافی که بسته به نوع آنها دارای بزرگ نمایی های گوناگون بوده  و یا لنز های بالای ۶۰۰ میلیمتر برای عکاسی از حیات وحش و اجرام آسمانی و با تیلت شیفت (Tilt – Shift) یا همان متحرک برای عکاسانی که نیاز به اصلاح پرسپکتیو عکس دارند استفاده می شود.

چه زمانی به فلاش نیاز داریم؟
در بیشتر دوربین های امروزی فلاشی سرخود در آنها جاسازی شده اند که البته بسیار موثر و کار آمد نیز هستند و بیشتر نیاز عکاسان را بر طرف می کند ولی بسته به نوع عکاسی شما ممکن است اصلا برایتان کار آمد نباشد و نیاز به تهیه فلاش حرفه ای و یا جدا گانه ای برایتان به وجود آید . برای مثال نور پرتاب شده از فلاش سرخود دوربین باعث ایجاد تخت شدن سوژه و همینطور در برخی از موارد اثر نور زدگی بیش از اندازه (اور اکسپوز) میشود و یا شاید فاصله شما با سوژه زیاد بوده و در برد موثر پرتاب نور فلاش نباشد . در فلاش های خارجی یا اکسترنال این قابیلت را به عکاس می دهد که بتواند جهت پرتاب نور و همینطور میزان شدت پرتاب نور را بسته به نیاز خود تعریف و مورد استفاده قرار دهد.

جهت مشاوره تخصصی در زمینه دوره های اموزشی عکاسی و خرید دوربین با شماره تلفن 88889796 داخلی 109 یا  112 تماس حاصل فرمایید.
جهت مشاهده تقویم و لیست دوره های عکاسی اینجا کلیک کنید.